Plugins - - en to de translation catalogue (1691 entries)

en:  Days
de: Tage

en:  Explore more tips and dates
de:  Entdecke noch mehr Tipps und Daten

en:  Upgrade now
de:  Jetzt upgraden

en:  or upgade your Blog2Social license to extend your quota.
de:  oder upgrade Deine Blog2Social Lizenz, um Deine Warteschlange zu erweitern.

en:  today
de: heute

en: "Social Media Posts" consisting of a link, video, image or text.
de: "Social Media Posts" bestehend aus Link, Video, Bild oder Text teilen.

en: "TITLES" and "KEYWORDS" (Hashtags) are not shortened. If you select the "TITLE" and "KEYWORD" variables for your social media posts, the character limit you define for the "EXCERPT" and/or "CONTENT" variables will be applied within the remaining available character limit of the social network.
de: “TITLE” und “KEYWORDS”  (Hashtags) werden nicht gekürzt. Wenn Du die Variablen “TITLE” und “KEYWORD” für Deine Social-Media-Posts auswählst, wird die von Dir definierte Zeichenanzahl für die Variablen "Textauszug" und/oder "Inhalt" innerhalb der darüber hinaus verfügbaren Zeichenanzahl des jeweiligen Social Networks berücksichtigt.

en: (is defined in post templates)
de: (ist in Beitrag-Templates definiert)

en: + add Parameter
de: + Parameter hinzufügen

en: -Automate the process, ensuring every post gets its unique touch.
de: - Automatisiere den Ablauf, sodass jeder Post einzigartig wird.

en: -Boost engagement with URLs that resonate and are easy to remember.
de: - Booste Dein Engagement mit unvergesslichen URLs.

en: -Create memorable, 'talking' URLs for better engagement.
de: - Erstelle packende, "sprechende" URLs für besseres Engagement.

en: -For scheduled posts, Blog2Social will save your post and move it to the "Scheduled Posts" tab on your "Posts & Sharing" navigation bar. On your scheduled date and time, your post will move to the "Instant Sharing" tab and you can click on "Share" to post it to your Facebook Profile instantly.
de: -Bei geplanten Beiträgen speichert Blog2Social Deinen Beitrag und verschiebt ihn in das "Geplante Beiträge" Tab in der Navigationsleiste unter "Beiträge". An Deinem geplanten Termin erscheint dein Post im “Instant Sharing” Tab. Klicke dann auf "Teilen", um Deinen Post dann an Dein Facebook-Profil zu senden!

en: -For scheduled posts, Blog2Social will save your post and move it to the "Scheduled Posts" tab on your "Site & Blog Content" navigation bar. On your scheduled date and time, your post will move to the "Instant Sharing" tab and you can click on "Share" to post it to your account instantly.
de: -Bei geplanten Beiträgen speichert Blog2Social Deinen Beitrag und verschiebt ihn in das "Geplante Beiträge" Tab in der Navigationsleiste unter "Beiträge". An Deinem geplanten Termin erscheint dein Post im “Instant Sharing” Tab. Klicke dann auf "Teilen", um Deinen Post dann an Dein Facebook-Profil zu senden!

en: -To share your post immediately, click the "Share" button next to your selected Facebook profile below.
de: -Um den Beitrag sofort zu teilen,  klicke einfach auf den “Teilen” Button neben Deinem unten aufgeführten Profil.

en: -To share your post immediately, click the "Share" button next to your selected Google+ account below.
de: Um den Beitrag sofort zu teilen, klicke einfach auf den Teilen Button neben Deinem unten aufgeführten Konto.

en: 1 month
de: 1 Monat

en: 1. Your Instagram account is set to "Business" and not "Creator".
de: 1. Dein Instagram-Konto ist auf “Business” und nicht auf “Creator” eingestellt.

en: 1. is activated with a valid Blog2Social Premium license (<a href="%s" target="_blank">How do I activate my license key?</a>)
de: 1. mit einer gültigen Blog2Social Premium Lizenz aktiviert ist (<a href="%s" target="_blank">Wie aktiviere ich meinen Lizenzschlüssel?</a>)

en: 12 months
de: 12 Monate

en: 1x promote event
de: 1 x Veranstaltung bewerben

en: 1x publish press release
de: 1 x Pressemitteilung

en: 1x publish report
de: 1 x Veröffentlichungsreport

en: 2. Your Instagram account is linked to a Facebook page.
de: 2. Dein Instagram-Konto ist mit einer Facebook-Seite verknüpft.

en: 2. has the selected social media networks connected or assigned (Blog2Social -> Networks)
de: 2. die ausgewählten Social-Media-Netzwerke verbunden oder zugewiesen hat (Blog2Social -> Netzwerke)

en: 20+ Social Platforms
de: 20+ Social-Media-Plattformen

en: 3 months
de: 3 Monate

en: 3. Blog2Social has the permission to publish your posts.
de: 3. Blog2Social hat die Erlaubnis, Deine Beiträge zu veröffentlichen.

en: 3. is activated with the correct Auto-Poster settings (Autoposter FAQ)
de: 3. mit den richtigen Auto-Poster-Einstellungen aktiviert ist (Auto-Poster-FAQ)

en: 6 months
de: 6 Monate

en: <a href="%s" target="_blank">How to set up the Auto-Poster for imported content</a>
de: <a href="%s" target="_blank">So richtest du den Auto-Poster für importierte Beiträge ein</a>

en: <a href="%s" target="_blank">How to set up the Auto-Poster for your own WordPress content</a>
de: <a href="%s" target="_blank">So richtest du den Auto-Poster für deine WordPress-Inhalte ein</a>

en: <a href="%s" target="_blank">Learn more about it here.</a>
de: <a href="%s" target="_blank">Erfahre mehr darüber.</a>

en: <a href="%s" target="_blank">Please find more Information and help in our FAQ</a>
de: <a href="%s" target="_blank">Weitere Informationen und Hilfe findest Du in unserem FAQs.</a>

en: <a href="%s" target="_blank">Sharing imported posts with the Auto-Poster- Things to check for Troubleshooting</a>
de: <a href="%s" target="_blank">Teilen mit dem Auto-Poster – Checkliste für Problemlösungen</a>

en: <a href="%s" target="_blank">Sharing with the Auto-Poster- Things to check for Troubleshooting</a>
de: <a href="%s" target="_blank">Teilen mit dem Auto-Poster- Checkliste für Problemlösungen</a>

en: <a target="_blank" href="%s">Learn how to set up auto posting for imported posts</a>
de: <a target="_blank" href="%s">Erfahre, wie Du den Auto-Poster für importierte Beiträge einrichtest.</a>

en: <a target="_blank" href="%s">Learn how to set up auto posting for your blog posts</a>
de: <a target="_blank" href="%s">Erfahre, wie Du den Auto-Poster für Deine Blogbeiträge einrichtest.</a>

en: <a target="_blank" href="%s">More information</a>
de: <a target="_blank" href="%s">Weitere Informationen</a>

en: <b>Already registered?</b> <a href="%s" target="_blank">Login to your support account</a> to ask questions or join the discussion.
de: <b>Schon registriert?</b> <a href="%s" target="_blank">Log Dich in Deinen Support Konto ein</a>, um Fragen zu stellen oder an Diskussionen teilzunehmen

en: A WordPress admin has defined the Auto-Poster settings for you. You can deactivate these settings for your profile in the Auto-Poster settings at any time.
de: Ein WordPress-Administrator hat die Auto-Poster-Einstellungen für Dich definiert. Du kannst diese Einstellungen für Dein Profil jederzeit in den Auto-Poster-Einstellungen deaktivieren.

en: A link post will display the title of the original post, the link address, the first one or two lines of the article, and the original image linked to the post. Clicking the image will direct the user to the linked website.
de: Ein Link-Beitrag zeigt den Titel des ursprünglichen Beitrags, die Link-Adresse, die ersten ein oder zwei Zeilen des Artikels und das mit dem Beitrag verknüpfte Originalbild an. Durch Anklicken des Bildes wird der Nutzer auf die verlinkte Website weitergeleitet.

en: A new version of Blog2Social is available. Update now Blog2Social to continue to use the latest version of the plugin.
de: <b>Eine neue Version von Blog2Social ist verfügbar</b>Aktualisiere <br> Blog2Social auf neueste Version

en: ADDON
de: ADD-ON

en: AI Assistant
de: KI-Assistent

en: AI Settings
de: KI-Einstellungen

en: AI based content ideas
de: KI-gestützte Content Ideen

en: API Key
de: API-Schlüssel

en: API Secret
de: API-Secret

en: About Xing guidelines for crossposting in groups
de: Informationen zu Xing-Richtlinien für Crossposting in Gruppen

en: Account
de: Konto

en: Activate Instant Caching
de: Instant Caching aktivieren

en: Activate Legacy mode
de: Kompatibilitätsmodus aktivieren

en: Activate License
de: Lizenz aktivieren

en: Activate Video Add-on
de: Video-Add-on aktivieren

en: Activate more social media accounts to expand your reach.
de: Aktiviere weitere Konten in sozialen Medien, um Deine Reichweite zu erhöhen.

en: Activate now
de: Jetzt aktivieren

en: Activate your free video-trial now
de: Aktiviere jetzt Deinen kostenlosen Video-Testzugang

en: Activate, please wait...
de: Aktivieren, bitte warten...

en: Activities
de: Aktivitäten

en: Add APP
de: APP hinzufügen

en: Add App
de: App hinzufügen

en: Add Group
de: Gruppe hinzufügen

en: Add Open Graph Image Data.
de: Open Graph Bildangaben hinzufügen.

en: Add Open Graph Locale.
de: Open Graph Ortsangabe hinzufügen.

en: Add Open Graph Object Type.
de: Open Graph Objekttyp hinzufügen.

en: Add Open Graph meta tags to your shared posts or pages, required by Facebook and other social networks to display your post or page image, title and description correctly.
de: Ergänze Open Graph Meta Tags zu Deinen geteilten Beiträgen/Seiten, damit Facebook und andere soziale Netzwerke Bilder, Titel und Beschreibung Deines Beitrag/Seite korrekt darstellen können.

en: Add Page
de: Seite hinzufügen

en: Add Profile
de: Profil hinzufügen

en: Add Retweet
de: Retweet hinzufügen

en: Add Twitter Card meta tags to your shared posts or pages, required by Twitter to display your post or page image, title and description correctly.
de: Ergänze Twitter Card Meta Tags zu Deinen geteilten Beiträgen/Seiten, damit Twitter Bilder, Titel und Beschreibung Deines Beitrag/Seite korrekt darstellen kann.

en: Add a comment or text you like to share on your social media accounts.
de: Füge einen Kommentar oder Text ein, den Du auf Deinen Social-Media-Accounts teilen möchtest.

en: Add a link you’d like to share on your social networks. You can also share a video link, for example from YouTube or Vimeo (also see Video Post).
de: Füge einen Link ein, den Du auf Deinen Social-Media-Netzwerken teilen möchtest. Du kannst auch einen Video-Link teilen, zum Beispiel aus YouTube oder Vimeo (siehe auch Video-Beitrag).

en: Add a link-URL to the end of my Instagram posts. (Please note, that Instagram does not turn link-URLs into clickable links)
de: Link automatisch am Ende meines Bildbeitrags einfügen. (Bitte beachte, dass Instagram Links nicht als klickbare Links darstellt)

en: Add a link-URL to the end of my image post.
de: Link automatisch am Ende meines Bildbeitrags einfügen.

en: Add a title that describes your photo/video...
de: Füge einen Titel hinzu, der dein Foto/Video beschreibt...

en: Add a video link, for example from YouTube or Vimeo, you like to share on your social media accounts.
de: Füge einen Video-Link ein, zum Beispiel aus YouTube oder Vimeo, den Du auf Deinen Social-Media-Accounts teilen möchtest.

en: Add a video link, upload a video or select a video from your media library to share it on your social media accounts.
de: Füge einen Videolink hinzu, lade ein Video hoch oder wähle ein Video aus Deiner Mediathek aus, um es auf Deinen Social Media Konten zu teilen.

en: Add custom descriptions
de: Füge individuelle Beschreibungen hinzu

en: Add more users to suit your growing social media demands - whether you're a business, team, or managing clients.
de: Füge weitere Nutzer hinzu, um Deinen wachsenden Anforderungen in den sozialen Medien gerecht zu werden - egal, ob Du ein Unternehmen, ein Team oder Kunden verwalten.

en: Add more...
de: mehr hinzufügen

en: Add oEmbed tags
de: oEmbed Tags hinzufügen

en: Add the default Open Graph parameters for title, description and image you want Facebook to display, if you share the frontpage of your blog as link post (http://www.yourblog.com)
de: Definiere die Default Einstellungen für Titel, Beschreibung und Image für die Open Graph Parameter bei Facebook, wenn Du die Frontpage Deines Blogs als Link Post teilst

en: Add the default Twitter Card parameters for title, description and image you want Twitter to display, if you share the frontpage of your blog as link post (http://www.yourblog.com)
de: Definiere die Default Twitter Card Parameter für Titel, Beschreibung und Image, wenn Du die Frontpage Deines Blogs als Link Post teilst (http://www.yourblog.com)

en: Add to queue
de: Zur Warteschlange hinzufügen

en: Add users and accounts as needed.
de: Füge Nutzer und Accounts nach Bedarf hinzu

en: Add your own titles and hashtags for each post
de: Füge deine eigenen Titel und Hashtags für jeden Beitrag hinzu

en: Addon
de: Add-on

en: Advanced Network Settings
de: Erweiterte Netzwerkeinstellungen

en: Advanced scheduling
de: Erweiterte Terminierung

en: Advanced scheduling capabilities for optimal posting times across multiple channels
de: Erweiterte Planungsfunktionen für optimale Postingzeiten über mehrere Kanäle hinweg

en: Advanced settings
de: Erweiterte Einstellungen

en: Affiliate Program
de: Affiliate-Programm

en: After 24 hours, your post will be updated for the first time and you can see the metrics under the menu item "Social Media Metrics". The social media posts are monitored for 30 days. After 30 days, the last status will be permanently recorded and can be accessed in the archive at any time.
de: Nach 24h wird Dein Beitrag das erste mal aktualisiert und Du kannst die Kennzahlen 
    unter "Social-Media-Kennzahlen" einsehen. Die Social-Media-Posts werden 30 Tage 
    lang beobachtet. Nach 30 Tagen wird der letzte Stand dauerhaft festgehalten und ist 
    jederzeit im Archiv abrufbar.

en: All Authors
de: alle Autoren

en: All Posts
de: Alle Beiträge

en: All Types
de: alle Typen

en: All posts
de: Alle Beiträge

en: All settings and social networks for the Auto-Poster can be defined for each WordPress user individually.
de: Alle Einstellungen und Social-Media-Netzwerke für den Auto-Poster können für jeden WordPress-Benutzer individuell festgelegt werden.

en: Allow shortcodes in my social media posts (e.g. Page Builder)
de: Berücksichtige Shortcodes in meinen Social Media Beiträgen (z.B. Page-Builder)

en: Allow users to
de: Erlaube Benutzern

en: An "EXCERPT" will only be added to your social media post if you have added a manual excerpt in the excerpt editing box of the Gutenberg side menu (document settings) of your post.
de: Ein “Textauszug” wird nur in Deinen Social-Media-Beitrag eingefügt, wenn Du einen manuellen Textauszug in der Textauszug-Box im Gutenberg Seitenmenü (Dokumenten-Einstellungen) Deines Blogbeitrages eingetragen hast.

en: An error occured. Please contact our support.
de: Ein Fehler ist aufgetreten. Bitte kontaktiere unseren Support.

en: An image is required to post on this social network. <a target="_blank" href="%s">Guide</a>.
de: Für die Veröffentlichung in diesem sozialen Netzwerk ist ein Bild erforderlich.<a target="_blank" href="%s">Info</a>.

en: An image post will display the cover image of the linked website or post and add it to the library of the selected social media networks. Blog2Social will automatically include a link to the website in the text field of the social media post. You can customize the link for each network.
de: Ein Bild-Post zeigt das Titelbild der verlinkten Website oder des Beitrags an und fügt es der Bibliothek des ausgewählten sozialen Netzwerks hinzu. Blog2Social fügt automatisch einen Link zur Website in das Textfeld des Social-Media-Beitrags ein. Du kannst den Link für jedes Netzwerk individuell anpassen.

en: An instruction on how to define your own best times is explained in the guide "<a href="%s" target="_blank">How do I set my own time setting to post on social media?</a>".
de: Eine Anleitung, wie Du Deine eigenen “besten Zeiten” einstellen kannst, findest Du in dem Guide "<a href="%s" target="_blank">Wie stelle ich meine eigenen Zeiteinstellungen zum Posten in sozialen Medien ein?</a>".

en: An issue with your API App has been detected. Please check the settings for your API App on your developer account of the respective social platform.
de: Es wurde ein Problem mit Ihrer API-App festgestellt. Bitte überprüfen Sie die Einstellungen für Ihre API-App in Ihrem Entwicklerkonto des jeweiligen sozialen Netzwerks.

en: An unknown error has occurred.  Please try again or contact our support.
de: Ein unbekannter Fehler ist aufgetreten.  Bitte versuche es erneut oder kontaktiere unseren Support.

en: An unknown error occurred!
de: Es ist ein unbekannter Fehler aufgetreten!

en: And get access to all Premium Version features:
de: Und erhalte Zugang zu allen Funktionen der Premium-Version:

en: Animals & Nature
de: Tiere & Natur

en: App Limit Reached
de: App-Limit erreicht

en: Apply Post Templates
de: Beitragsvorlagen anwenden

en: Apply Settings To All Networks
de: Planung für alle Netzwerke übernehmen

en: Apply URL Parameters
de: URL-Parameter verwenden

en: Apply best time settings
de: Beste Zeiten verwenden

en: Apply best times
de: Beste Zeiten berücksichtigen

en: Apply for all %s connections
de: Für alle %s Verbindungen übernehmen

en: Apply for all connections
de: Für alle Verbindungen übernehmen

en: Apply image
de: Bild festlegen

en: Apply image for all posts
de: Bild für alle Posts übernehmen

en: Apply image for this image gallery
de: Bild zur Bildergalerie hinzufügen

en: Apply image for this post
de: Bild für diesen Post übernehmen

en: Apply post template settings
de: Beitragsvorlagen verwenden

en: Apply post templates
de: Beitragsvorlagen anwenden

en: Apply the Re-Poster settings to repost the content within 48 hours. Select the time window for repeated posting, either once on Day 1 or Day 2 after publishing, or once on each of the two days.
de: Wende die Re-Poster-Einstellungen an, um den Inhalt innerhalb von 48 Stunden erneut zu veröffentlichen. Wähle das Zeitfenster für die wiederholte Veröffentlichung, entweder einmal an Tag 1, oder Tag 2, nach der Veröffentlichung, oder einmal an jedem der beiden Tage.

en: Archive
de: Archiv

en: Are you are experiencing incorrect images and/or titles being pulled by Facebook or other social media platforms? Social Debugger or code validator tools show you a preview of what your social media post will look like when it's published and help you to fix inconsistencies and errors.
de: Werden falsche Bilder und/oder Titel von Facebook oder anderen Social-Media-Plattformen angezeigt? Social Debugger oder Code-Validator-Tools zeigen eine Vorschau, wie der Social Media-Post bei der Veröffentlichung aussehen wird, und helfen dabei, Inkonsistenzen und Fehler zu beheben.

en: Are you sure you want to delete these Social Media posts?
de: Bist Du sicher, dass Du diese Social Media Posts löschen möchtest?

en: Are you sure you want to delete this Social Media draft?
de: Bist Du Dir sicher, dass du Deinen Entwurf löschen möchtest?

en: Are you sure you want to delete this draft?
de: Bist Du Dir sicher, dass du Deinen Entwurf löschen möchtest?

en: Are you sure, that you want to delete all entries from the reporting?
de: Bist Du sicher, dass Du alle Einträge aus dem Reporting löschen möchtest?

en: Argentina
de: Argentinien

en: Assign content to specific boards
de: Inhalte bestimmten Pinnwänden zuweisen

en: Assign the connection to other blog users
de: Weise Deine Verbindung anderen Blog-Benutzern zu

en: Assigned by
de: Zugewiesen von

en: Assistini AI
de: Assistini KI

en: Assistini offers you everything you need for your content creation. Write more than just social media posts - create blog posts, newsletter, multilingual content and much more!
de: Assistini bietet Dir alles, was Du für Deine Inhaltserstellung benötigst. Schreibe mehr als nur Beiträge für soziale Medien - erstelle Blogbeiträge, Newsletter, mehrsprachige Inhalte und vieles mehr!

en: At least one of your selected networks is set to "Share Now"
de: Mindestens ein Netzwerk wurde mit der Option "Sofort teilen" ausgewählt.

en: Australia
de: Australien

en: Austria
de: Österreich

en: Author
de: Autor

en: Author: The author of the post.
de: Author: Der Autor des Beitrags.

en: Authors
de: Autoren

en: Auto Posting
de: Auto-Posting

en: Auto-Post
de: Beiträge automatisch teilen

en: Auto-Posting & Scheduling
de: Auto-Posting & Vorplanung

en: Auto-post and auto-schedule new and updated blog posts
de:  Auto-posten und Auto-planen: Beiträge automatisch bei Veröffentlichung oder Aktualisierung posten und zeitversetzt planen

en: Auto-post at peak engagement times across platforms.
de: Auto-poste zu den besten Zeiten auf allen Plattformen.

en: Auto-post new and updated blog posts
de: Poste neue und überarbeitete Blogbeiträge automatisch

en: Auto-post, auto-schedule, automatically re-share, create your own post-templates, and manage and share all your website posts and other content from text, links, images, or videos across all your social media accounts.
de: Poste, plane und re-share Deine Beiträge automatisch. Erstelle eigene Post-Vorlagen. Verwalte und teile alle Deine Website-Posts und andere Inhalte wie Texte, Links, Bilder oder Videos auf all Deinen Social Media Kanälen.

en: Auto-posting and scheduling included
de: Automatisches Veröffentlichen und Zeitplanung enthalten.

en: Auto-schedule your posts with the Best Time Manager
de: Plane Deine Beiträge automatisch mit dem Beste Zeiten Manager

en: Automate team communication with HumHub
de: Automatisiere die Teamkommunikation mit HumHub.

en: Automate your posts for X (formerly Twitter)
de: Automatisiere deine Beiträge für X (ehemals Twitter).

en: Automated posting and resharing to save time and maintain a consistent content stream
de: Automatisierte Veröffentlichung und Weitergabe von Inhalten, um Zeit zu sparen und einen konsistenten Inhaltsstrom aufrechtzuerhalten

en: Automated publishing
de: Automatisierte Veröffentlichung

en: Automatic Resharing
de: Automatisches erneutes Teilen

en: Automatic selection of the optimal publishing times
de: Automatische Auswahl der optimalen Veröffentlichungszeiten

en: Automatically Use the Best Times – for Greater Reach with Your Posts
de: Automatisch die besten Zeiten nutzen – für eine größere Reichweite mit deinen Beiträgen.

en: Automatically post and schedule your content
de: Automatisch Beiträge veröffentlichen und planen

en: Automatically provide channels with content
de: Automatisch Kanäle mit Inhalten versorgen

en: Automatically publish and share your posts
de: Automatisch Beiträge veröffentlichen und teilen

en: Automatically publish your content on Blogger with Blog2Social SMART
de: Veröffentliche automatisch deine Inhalte auf Blogger mit Blog2Social SMART.

en: Automatically save interesting content with Blog2Social SMART
de: Speichere interessante Inhalte automatisch mit Blog2Social SMART

en: Automatically share and schedule your WordPress content on top social platforms like Facebook, Instagram, LinkedIn, TikTok, and more.
de: Teile und plane deine WordPress-Inhalte automatisch auf führenden Social-Media-Plattformen wie Facebook, Instagram, LinkedIn, TikTok und mehr.

en: Automatically share posts at the time of publishing or at any scheduled time.
de: Teile Deine Posts automatisch sofort oder zu einer bestimmten Zeit.

en: Automatically share recurring or evergreen posts
de: Automatisch wiederkehrende oder immergrüne Beiträge teilen

en: Autoposter
de: Auto-Poster

en: Autoposter for Imported Posts e.g. RSS-Feed from other plugins
de: Autoposter für importierte Beiträge z. B. RSS-Feed von anderen Plugins

en: Autoposter limit has been reached
de: Das Autoposter-Limit wurde erreicht.

en: Autoposting, Sharing und Re-Sharing
de: Automatisieren, Planen und Teilen

en: Available accounts
de: Verfügbare Accounts

en: Available networks
de: Verfügbare Netzwerke

en: Available networks for autoposting
de: Verfügbare Netzwerke im Autoposter

en: Available networks to select your auto-post connecitons:
de: Verfügbare Netwerkverbindungen:

en: Available starting with the Blog2Social Pro plan
de: Verfügbar ab dem Blog2Social PRO

en: Available starting with the Blog2Social SMART plan
de: Verfügbar ab dem Blog2Social SMART-Tarif

en: Be sure to check your custom permalink structure before you set up your social media posts. Maintain link consistency, even when making edits to the post. to prevent damaged links and to ensure your readers end up where they're supposed to be.
de: Überprüfe Deine benutzerdefinierte Permalink-Struktur, bevor Du Deine Beiträge für soziale Medien einstellst. Erhalte die Richtigkeit des Links, auch wenn Du Änderungen am Beitrag vornimmst. So vermeidest Du beschädigte Links und stellst sicher, dass Deine Leser an der richtigen Stelle landen.

en: Benefit from the new Social Media Metrics and use the analysis of your social media posts for your further social media strategy.
de: Profitiere von den neuen Social-Media-Kennzahlen und nutze die Analyse Deiner Social-Media-Beiträge für Deine weitere Social-Media-Strategie.

en: Best Time Manager: automatically publish at the optimal time
de: Bester Zeitmanager: Veröffentliche automatisch zur optimalen Zeit.

en: Best Time Manager: use predefined best time scheduler to auto-schedule your social media posts
de:  Beste Zeiten Manager: vordefinierte Zeiten für Deine Beiträge nutzen

en: Best Times Manager
de: Beste Zeiten Manager

en: Best times
de: Beste Zeiten

en: Blog2Social News
de: Blog2Social Neuigkeiten

en: Blog2Social PREMIUM can do so much for you: Auto-publish your blog post on autopilot, automatically schedule your social media posts with the Best Time Manager. Select images and post formats (link post or image post) for each social community. Upload and select any image for sharing. Save multiple combinations of networks for different sharing purposes. Start from only $6.58 per month to benefit from PREMIUM features.
de: Blog2Social PREMIUM kann so viel für Dich tun: Veröffentliche Deine Blogbeiträge mit dem Autoposter, plane Deine Social Media Beiträge automatisch mit dem Best Time Manager. Wähle Bilder und Postformate (Link-Beitrag oder Bild-Beitrag) für jede Social Community. Lade ein beliebiges Bild hoch teile es. Speicher mehrere Netzwerk-Gruppierungen für verschiedene Zwecke. Schon ab 6,58 € pro Monat kannst du mit den PREMIUM-Funktionen durchstarten.

en: Blog2Social PRO delivers your posts directly to Medium
de: Blog2Social PRO liefert deine Beiträge direkt an Medium aus.

en: Blog2Social PRO makes your account Mastodon-ready
de: Blog2Social PRO macht dein Konto Mastodon fähig.

en: Blog2Social Troubleshooting-Tool
de: Blog2Social Problemanalyse-Tool

en: Blog2Social applies the scheduled time settings based on the time zone defined in the general settings of your WordPress. You can select a user-specific time zone that deviates from the Wordpress system time zone for your social media scheduling. To do this, select the desired time zone 24h or 12h (am/pm), by simply clicking on the button.
de: Blog2Social applies the scheduled time settings based on the time zone defined in the general settings of your WordPress. You can select a user-specific time zone that deviates from the WordPress system time zone for your social media scheduling.Select the desired time zone from the drop-down menu.

en: Blog2Social applies the scheduled time settings based on the time zone defined in the general settings of your WordPress. You can select a user-specific time zone that deviates from the Wordpress system time zone for your social media scheduling.<br><br>Select the desired time zone from the drop-down menu.
de: Die Zeiteinstellungen zum Planen von Social Media Posts in Blog2Social basieren auf der Zeitzone, die in den allgemeinen Einstellungen Deines WordPress festgelegt ist. Du kannst aber auch eine andere Zeitzone als Basis für die Planung Deiner Social Media Posts festlegen. <br><br>Wähle dazu die gewünschte Zeitzone aus dem Drop-Down Menü.

en: Blog2Social automatically turns the metadata from your media gallery into a video title and description
de: Blog2Social wandelt die Metadaten aus Deiner Mediengalerie automatisch in einen Videotitel und eine Beschreibung um

en: Blog2Social automatically writes this information into the Open Graph (OG) tags as the image, title and description of your WordPress post.
de: Blog2Social schreibt diese Informationen automatisch in die Open Graph (OG) Tags als Bild, Titel und Beschreibung Deines WordPress Beitrags.

en: Blog2Social automatically writes this information into the Twitter Card tags as the image, title and description of your WordPress post.
de: Blog2Social schreibt diese Informationen automatisch in die Twitter Card-Tags als Bild, Titel und Beschreibung Deines WordPress-Posts.

en: Blog2Social does not have the permission to publish your post. <a target="_blank" href="%s">Learn more about how to check the access right for Blog2Social.</a>
de: Blog2Social hat nicht die Berechtigung, Deinen Beitrag zu veröffentlichen.<a target="_blank" href="%s">Erfahre, wie Du die Zugriffsrechte für Blog2Social überprüfen kannst.</a>

en: Blog2Social does not seem to have permission to write in your WordPress database. Please assign Blog2Social the permission to write in the WordPress database. Please also make sure that your MySQL server runs on v5.5.3 or higher, or ask your server administrator to do it for you.
de: Blog2Social scheint keine Schreibrechte für Ihre WordPress-Datenbank zu haben. Bitte erlauben Sie Blog2Social, in die WordPress-Datenbank zu schreiben. Bitte stellen Sie auch sicher, dass Ihr MySQL-Server auf v5.5.3 oder höher läuft, oder bitten Sie Ihren Server-Administrator, dies für Sie zu tun.

en: Blog2Social has detected another plugin that is setting Social Meta tags for your blog posts. To ensure that your Social Meta tags are set correctly for your social media posts shared with Blog2Social, please deactivate the Facebook Open Graph and Twitter Card Tags settings in your other plugins.
de: Blog2Social hat ein weiteres Plugin entdeckt, das Social Meta Tags für Deine Blogbeiträge setzt. Um sicherzustellen, dass Deine Social Meta-Tags für Deine Social Media-Posts, die mit Blog2Social geteilt werden, korrekt eingestellt sind, deaktiviere bitte die Einstellungen für Facebook Open Graph und Twitter Card Tags in Deinen anderen Plugins.

en: Blog2Social is a service of Adenion GmbH
de: Blog2Social ist ein Service der Adenion GmbH

en: Blog2Social needs Wordpress Version 4.7.0 or higher.
de: Blog2Social benötigt WordPress Version 4.7.0 oder höher.

en: Blog2Social used cURL. cURL is not installed in your PHP installation on your server. Install cURL and activate Blog2Social again.
de: Blog2Social verwendet cURL. cURL ist nicht in deiner PHP Version auf deinem Server installiert.  Installiere cURL und aktiviere Blog2Social erneut.

en: Blog2Social uses the official Google Business Profile API to share your content on your business listing. You can connect Google Business Profile listings with up to nine different locations to Blog2Social and you can choose which location you want to share your content on.
de: Blog2Social nutzt die offizielle Google My Business API um Ihre Blogbeiträge an Ihren Brancheneintrag zu versenden. Sie können Brancheneinträge mit bis zu neun verschiedene Standorten mit Blog2Social verbinden und auswählen, auf welchem Standort Ihr Content geteilt werden soll.

en: Blog2Social, miaadenion
de: Blog2Social, Adenion

en: Blog2Social: Autoposter
de: Blog2Social: Auto-Poster

en: Blog2Social: Customize & Schedule Social Media Posts
de: Blog2Social : Beiträge anpassen & planen

en: Blog2Social: Re-Share Posts
de: Blog2Social: Beiträge wiederholt teilen

en: Blog2Social: Share Video
de: Blog2Social: Teile Video

en: Blog2Social: Social Media Auto Post & Scheduler
de: Blog2Social – Social Media Automatisierung und Contentplaner für alle Social Media

en: Blog2Social: Social Media Content Calendar
de: Blog2Social: Social-Media-Content-Kalender

en: Board
de: Pinnwand

en: Branded Content
de: Markeninhalte

en: Branded content can't be self-only
de: Markeninhalte können nicht nur für dich selbst sein.

en: Bring your content to TikTok – structured and smart
de: Bringe deine Inhalte strukturiert und clever zu TikTok.

en: Browse the Blog2Social support community
de: Durchstöbere die Blog2Social Support Community

en: Buy Premium
de: Kaufe Premium

en: Buy now
de: Jetzt kaufen

en: By changing your image in the link post format it will be changed for all networks listed below. This also applies for all scheduled posts in this post format.
de: Wenn Du Dein Bild im Linkpost-Format änderst, wird es für alle unten aufgeführten Netzwerke geändert. Dies gilt auch für deine vorgeplanten Posts in diesem Format.

en: By default, WordPress generates links that might look like 'yourwebsite.com/?p=123' for unpublished posts. However, Blog2Social can help you to use your custom permalinks and replace these default links with personalized, 'talking' URLs, e.g. 'yourwebsite.com/[blog-post-name]'.
de: Standardmäßig generiert WordPress für unveröffentlichte Beiträge Links, die etwa wie "deinewebseite.com/?p=123" aussehen. Blog2Social hilft Dir dabei, diese mit benutzerdefinierte Links zu ersetzen und so individuelle, "sprechende" URLs zu erstellen, wie z.B. "deinewebseite.com/[name-deines-blogbeitrags]".

en: By enabling this feature your previously published social media posts will be sent again to your selected social media channels as soon as the post is updated.
de: Das Aktivieren dieser Funktion führt dazu, dass bereits veröffentlichte Beiträge erneut an die Social Media Kanäle gesendet werden, sobald der Beitrag aktualisiert wird.

en: By posting, you agree to <a href="%1$s" target="_blank">Tiktok's Branded Content Policy</a> and <a href="%2$s" target="_blank">Music Usage Confirmation.</a>
de: Durch das Veröffentlichen stimmst du der <a href="%1$s" target="_blank">Richtlinie für Markeninhalte von TikTok</a> und der <a href="%2$s" target="_blank">Bestätigung zur Musiknutzung</a> zu.

en: By posting, you agree to <a href="%s" target="_blank">TikTok's Music Usage Confirmation.</a>
de: Durch das Veröffentlichen stimmst du der <a href="%s" target="_blank">Musiknutzungsbestätigung von TikTok</a> zu.

en: Calendar
de: Kalender

en: Canada
de: Kanada

en: Card Meta description
de: Card Beschreibung

en: Card Meta title
de: Card Titel

en: Categories
de: Kategorien

en: Category
de: Kategorie

en: Change details
de: Änderungen übernehmen

en: Change image
de: Bild ändern

en: Change image, title and description for your post on this network
de: Ändere das Bild, den Titel und die Beschreibung für Deinen Post auf diesem Netzwerk

en: Changes to the image for link-posts will apply to the image for all networks with link-post settings for this post.
de: Eine Bildänderung bei einem Link-Post, beeinflusst das Bild auf allen Netzwerken mit Link-Post Einstellung für diesen Beitrag.

en: Channel
de: Kanal

en: Character limit
de: Zeichenbegrenzung

en: Check Settings with Sharing-Debugger
de: Einstellungen mit Sharing-Debugger überprüfen

en: Check Social Media Metrics
de: Social-Media-Kennzahlen einsehen

en: Check out Blog2Social Premium with more awesome features for scheduling and sharing (e.g. auto-posting, best time scheduling, social media calendar) 30-days for free. The trial is free of charge, without any obligations, no automatic subscription. Basic features of the Free Version are free forever.
de: Teste Blog2Social Premium mit weiteren tollen Funktionen (z.B. Auto-Posting, Beste-Zeiten-Planer, Social Media Kalender) zum automatisierten Planen und Teilen 30 Tage lang kostenlos und unverbindlich (kein automatisches Abonnement)

en: Check, edit or define your social media time settings
de: Prüfe, bearbeite oder definiere die Zeiteinstellungen für Deine Social-Media-Netzwerke

en: Choose a post
de: Wähle einen Post

en: Choose your
de: Wähle Deinen

en: Choose your Post Format
de: Wähle Dein Postformat

en: City
de: Stadt

en: Classified Ads
de: Kleinanzeigen

en: Click here to find the right license for your needs or to contact the sales team for any payment issues.
de: Klicke hier, um die richtige Lizenz für Dich zu finden oder unser Sales Team für Fragen zur Zahlung zu kontaktieren.

en: Click here to unlock the new video feature
de: Klicke hier, um die neue Videofunktion freizuschalten

en: Click the button to open your Blog2Social account. Please, log in and complete the purchase.
de: Drücke den Buttom, um Deinen Blog2Social Konto zu öffnen. Bitte logge Dich ein, um Deinen Einkauf durchzuführen.

en: Clock
de: Uhr

en: Colombia
de: Kolumbien

en: Combine multiple profiles, pages, and communities into one grouping
de: Kombiniere mehrere Profile, Seiten und Communities zu einer Gruppierung.

en: Comment
de: Kommentar

en: Comments
de: Kommentare

en: Comments: A count of how many times the post has been replied to.
de: Kommentare: Eine Aufzählung, wie oft auf den Beitrag mit einem Kommentar geantwortet wurde.

en: Communicate decentrally with Mastodon
de: Kommuniziere dezentral mit Mastodon

en: Company
de: Unternehmen

en: Company Description
de: Firmenbeschreibung

en: Company-Page (Employer Branding Profile)
de: Unternehmensseite (Arbeitgeberprofil)

en: Comparison of Social Media Metrics
de: Vergleich der Social-Media-Kennzahlen

en: Confirm
de: Bestätigen

en: Congrats! You can now start using Assistini AI to optimize your social media posts.
de: Herzlichen Glückwunsch! Du kannst Assistini KI jetzt nutzen, um Deine Social-Media-Posts zu optimieren.

en: Connect
de: Verbinden

en: Connect %s
de: %s verbinden

en: Connect Instagram Business Account
de: Instagram Business-Konto verbinden

en: Connect for
de: Netzwerke verbinden für

en: Connect multiple Pinterest accounts to your apps with Blog2Social.
de: Verbinde mehrere Pinterest-Konten mit deinen Apps über Blog2Social.

en: Connect pages and groups on Facebook, LinkedIn, Xing, and VK.
de: Verbinde Seiten und Gruppen auf Facebook, LinkedIn, Xing und VK.

en: Connect with Assistini AI now
de: Verbinden mit Assistini AI

en: Connect with Instagram
de: Instagram verbinden

en: Connect with the AI assistant to get started.
de: Mit dem KI Assistenten verbinden, um zu starten

en: Connect your Groups and Pages and reach more.
de: Verbinde deine Gruppen und Seiten und erreich mehr Menschen.

en: Connect your X (Twitter) profile with Blog2Social. Select a post volume that meets your posting needs. Monthly subscription. Choose the option that fits your posting frequency.
de: Verbinde Dein X (Twitter) Profil mit Blog2Social. Wähle das Postingvolumen, das Deinen Bedürfnissen entspricht. Monatliches Abonnement. Wähle die Option, die zu der Häufigkeit Deiner Posts passt.

en: Connect your channel and schedule posts with Blog2Social SMART
de: Verbinde deinen Kanal und plane Beiträge mit Blog2Social SMART.

en: Connect your first network with Blog2Social and start sharing your content.
de: Verbinde Dein erstes Netzwerk mit Blog2Social und beginne, Deine Inhalte zu teilen.

en: Connect your social media with Blog2Social
de: Verbinde Deine sozialen Netzwerke mit Blog2Social

en: Connecting Social Networks
de: Autorisierung mit sozialen Netzwerken

en: Connection currently assigned to
de: Diese Verbindung ist aktuell zugewiesen an

en: Connection established
de: Verbindung hergestellt

en: Connection expires on 2 April 2019
de: Die Verbindung endet am 2. April 2019.

en: Connection expires on 31 March 2019
de: Die Verbindung endet am 31. März 2019.

en: Connection is broken...
de: Vebindung ist unterbrochen...

en: Connection is interrupted since
de: Verbindung ist unterbrochen seit

en: Connections
de: Verbindungen

en: Consistent look for your brand
de: Einheitliches Erscheinungsbild für deine Marke

en: Contact Details
de: Kontaktdaten

en: Contact us today to unlock the full potential of your Blog2Social experience for your business!
de: Kontaktiere uns noch heute, um das volle Potenzial Deiner Blog2Social Erfahrung für Dein Unternehmen zu erschließen!

en: Content
de: Inhalt

en: Content: The content of your post.
de: Content: Der Inhalt Deines Beitrags.

en: Contextual writing
de: Kontextbezogenes Schreiben

en: Continue
de: Fortsetzen

en: Continue deactivation
de: Deaktivierung fortsetzen

en: Contracting and Licensing
de:  Lizenzen

en: Control how your content appears on social media
de: Steuer, wie dein Inhalt in sozialen Medien erscheint.

en: Copy from original
de: Originaltext kopieren

en: Could not hide notice. Please refresh the page and retry.
de: Der Hinweis konnte nicht ausgeblendet werden. Bitte aktualisiere diese Seite und versuche es erneut.

en: Could not save draft
de: Der Entwurf konnte nicht gespeichert werden

en: Couldn't find your answer?
de: Die richtige Antwort nicht gefunden?

en: Country
de: Land

en: Create Account
de: Konto erstellen

en: Create Pins with images, descriptions, and links
de: Erstelle Pins mit Bildern, Beschreibungen und Links.

en: Create a new post
de: Neuen Social Media Post erstellen

en: Create a new social media post for which you want to track the metrics. You can share:
de: Erstelle einen neuen Social-Media-Post, für den Du die Kennzahlen tracken möchtest. 
    Du kannst

en: Create and Share a Social Media Post
de: Social Media Post erstellen und teilen

en: Create and schedule a social media post
de: Social-Media-Post erstellen und planen

en: Create and share social media posts from any other content
de: Erstelle und teile Social-Media-Beiträge aus beliebigen anderen Inhalten

en: Create connected threads for longer posts
de: Erstelle verbundene Threads für längere Beiträge

en: Create customized post templates for every network, profile, and format. Save time and boost your reach – with your own templates.
de: Erstelle individuelle Beitrag-Templates für jedes Netzwerk, Profil und Format. Spare Zeit und steigere deine Reichweite – mit deinen eigenen Templates.

en: Create new network collection
de: Neue Netzwerkgruppierung anlegen

en: Create or share content from other sources
de: Erstelle oder teile Beiträge aus beliebigen Quellen

en: Create password
de: Passwort festlegen

en: Create your own custom social media post templates
de: Erstelle Deine eigenen benutzerdefinierten Vorlagen für Posts in sozialen Medien

en: Create your social media post in Blog2Social as usual.
de: Erstelle Deinen Social-Media-Beitrag wie gewohnt in Blog2Social.

en: Create your support account to ask questions and get help
de: Erstelle Deinen Support Account, um Fragen zu stellen und Hilfe zu erhalten

en: Current
de: Aktuell

en: Current license
de: Aktuelle Lizenz

en: Custom Post Templates
de: Benutzerdefinierte Beitragsvorlagen

en: Custom Sharing & Scheduling
de: Anpassen & Planen

en: Custom presentation based on each network’s best practices
de: Individuelle Präsentation basierend auf den bewährten Verfahren jedes Netzwerks.

en: Custom taxonomies
de: Individuelle Taxonomien

en: Customizable Post Templates
de: Anpassbare Beitragsvorlagen

en: Customizable templates
de: Anpassbare Vorlagen

en: Customizable templates for optimized social media presentation
de: Anpassbare Vorlagen für eine optimierte Präsentation in sozialen Medien

en: Customize & Schedule
de: Anpassen & Planen

en: Customize & Schedule Social Media Posts
de: Social Media Posts anpassen & planen

en: Customize and schedule your social media posts on the one page preview for all your selected networks: tailor your posts with individual comments, #hashtags or @handles and schedule your posts for the best times to post, for multiple times or re-share recurrently for more visibility and engagement with your community.
de: Individualisiere und plane Deine Social Media Posts über die Netzwerk-Vorschau: Ergänze individuelle Kommentare, #Hashtags oder @Handles für die verschiedenen Netzwerke und plane Deine Posts für die besten Zeiten, mehrfach oder wiederholt, um mehr Sichtbarkeit und Feedback von Deiner Community zu erzielen

en: Customize text, images, and links
de: Texte, Bilder und Links anpassen

en: Customize texts, images, and links
de: Passe Texte, Bilder und Links an.

en: Customizing Social Media Posts
de: Individualisierung der Social Media Posts

en: Czechoslovakia
de: Tschechoslowakei

en: Daily Limit of %d X posts reached!
de: Dein tägliches Limit von %d X Posts ist erreicht!

en: Daily Limit of %d posts reached!
de: Dein tägliches Limit von %d Posts ist erreicht!

en: Data Volume
de: Daten-Volumen

en: Date
de: Startdatum

en: Day 1
de: Tag 1

en: Day 1 and 2
de: Tag 1 und 2

en: Day 2
de: Tag 2

en: Day of month
de: Tag im Monat

en: Days
de: Tage

en: Deactivate
de: Deaktivieren

en: Debug & Preview
de: Link prüfen

en: Debug Connection
de: Verbindung debuggen

en: Debug Information
de: Informationen zur Fehlerbehebung

en: Decide in which post format you want to post your content: Link post or image post.
de: Entscheide, in welchem Format Du Deine Inhalte veröffentlichen möchtest: Link-Beitrag oder Bild-Beitrag.

en: Decide in wich form you want to post your Content. Either as image with frame, or as image cut out.
de:  Entscheide, in welcher Form Du Deine Inhalte veröffentlichen möchtest. Entweder als Bild mit Rahmen oder als Bildausschnitt.

en: Default
de: Standard

en: Define Twitter post content
de: Twitter Beitragsinhalt definieren

en: Define a unique post structure to automatically customize your social media posts.
de: Definiere eine eindeutige Beitragsstruktur, um Deine Beiträge in den sozialen Medien automatisch anzupassen.

en: Define parameters that will be added to link posts on this network e.g. to create tracking links with UTM paramters. <a target="_blank" href="%s">More information</a>
de: Definiere Parameter, die bei Posts auf diesem Netzwerk zu Deinem Link hinzugefügt werden sollen z. B. um Tracking-Links mit UTM-Parametern zu erstellen. <a target="_blank" href="%s">Weitere Informationen</a>

en: Define the character limit for the variables "EXCERPT" and "CONTENT" individually. Your text will be shortened after the last comma, period, or space character within your character limit.
de: Lege das Zeichenlimit für die Variablen "Textauszug" (EXCERPT) und "Inhalt" (CONTENT) einzeln fest. Dein Text wird nach dem letzten Komma, Punkt oder Leerzeichen innerhalb Deiner Zeichenbegrenzung abgeschnitten.

en: Define the default settings for the custom post format for all of your Facebook accounts in the Blog2Social settings.
de: Speichere Dein bevorzugtes Facebook Post-Format als Standardeinstellung in den Blog2Social Einstellungen.

en: Define the default settings for the custom post format for all of your Instagram accounts in the Blog2Social settings.
de: Definiere die Standardeinstellungen für das benutzerdefinierte Postformat für alle Instagram-Konten in den Blog2Social-Einstellungen.

en: Define the default settings for the custom post format for all of your LinkedIn accounts in the Blog2Social settings.
de: Definiere Dein Standard-Beitragsformat für alle Deine Google+ Verbindungen unter den Blog2Social Einstellungen.

en: Define the default settings for the custom post format for all of your Twitter accounts in the Blog2Social settings.
de: Definiere Dein Standard-Beitragsformat für alle Deine Twitter-Verbindungen unter den Blog2Social Einstellungen.

en: Define your post templates for each social media network
de: Definiere Deine Beitragsvorlagen für jedes Social-Media-Netzwerk.

en: Define your preferred post format for sharing your social media content on Twitter, LinkedIn, or Facebook.
de: Lege Dein bevorzugtes Post-Format zum Teilen Deiner Social-Media-Inhalte auf Twitter, LinkedIn oder Facebook fest.

en: Delay
de: Verzögerung

en: Delete
de: Löschen

en: Delete Authorization
de: Autorisierung löschen

en: Delete Draft
de: Entwurf löschen

en: Delete Profile
de: Profil löschen

en: Delete Social Media Draft
de: Entwurf löschen

en: Delete Social Media Posts
de: Social Media Posts löschen

en: Delete all
de: Alles löschen

en: Delete all entries from the reporting
de: Alle Einträge aus dem Reporting löschen

en: Delete all posts older than
de: Lösche alle Beiträge, die älter sind als

en: Delete all scheduled posts for this account irrevocably
de: Alle geplanten Beiträge für diesen Account unwiderruflich löschen.

en: Delete all scheduled posts from all user who use this connection.
de: Lösche alle geplanten Beiträge von allen Benutzern, die diese Verbindung nutzen.

en: Delete app data
de: App Daten löschen

en: Delete entries from the reporting
de: Einträge aus dem Reporting löschen

en: Delete entries from the scheduling
de: Einträge aus der Planung löschen

en: Delete from reporting
de: Aus dem Report entfernen

en: Delete scheduled posts
de: Geplante Beiträge löschen

en: Delete scheduling
de: Planung löschen

en: Delete text
de: Text löschen

en: Deleted %s posts
de: %s Beiträge gelöscht

en: Denmark
de: Dänemark

en: Description
de: Beschreibung

en: Did you know?
de: Wusstest Du schon?

en: Did you miss something?
de: Vermisst Du etwas?

en: Did you miss something? Tell us!
de: Hast Du etwas vermisst? Lass es uns wissen!

en: Disclose video/photo content
de: Video-/Foto-Inhalte offenlegen

en: Disconnect
de: Verbindung aufheben

en: Discover how the AI text assistant Assistini can take your social media posts to the next level. Assistini AI provides you with creative ideas and optimizes your texts to improve the performance of your social media posts and the interaction with your followers. Whether you post on Instagram, Twitter, Facebook or LinkedIn - Assistini is your reliable creative partner.
de: Entdecke, wie die Assistini KI Deine Social-Media-Posts auf die nächste Stufe heben kann. Assistini liefert Dir kreative Ideen und optimiert Deine Texte, um die Performance Deiner Social-Media-Posts und die Interaktion mit Deinen Followern zu verbessern. Ob Du auf Instagram, Twitter, Facebook oder Linkedin postest - Assistini ist Dein zuverlässiger kreativer Partner.

en: Discover plans
de: Entdecke die Pläne

en: Discover the Video Posting feature
de: Entdecke das Video Posting

en: Discover the benefits of smart social media automation acrosson more than 20 platforms:
de: Entdecke die Vorteile einer intelligenten Social-Media-Automatisierung auf über 20 Plattformen:

en: Displayed content
de: Angezeigter Inhalt

en: Do you really want to delete this authorization
de: Soll die Autorisierung wirklich gelöscht werden

en: Do you really want to delete this profile
de: Soll Dein Profil wirklich gelöscht werden?

en: Do you want Blog2Social to delete all your scheduled social media posts? Your scheduled posts will no longer be sent to your social networks.
de: Möchtest Du, dass Blog2Social die Versandplanung für alle mit Blog2Social geplanten Beiträge löscht? Deine geplanten Beiträge werden anschließend nicht weiter an Deine sozialen Netzwerke versendet.

en: Do you want to delete your scheduled posts?
de: Möchtest Du Deine geplanten Beiträge löschen?

en: Do you want to mark this post as published ?
de: Möchtest du diesen Beitrag als veröffentlicht markieren?

en: Do you want to post multiple images?
de: Möchtest du mehrere Bilder veröffentlichen?

en: Do you want to post your blog article again?
de: Möchtest du deinen Blog-Artikel erneut veröffentlichen?

en: Don’t show this again.
de: Nicht erneut anzeigen

en: Drafts
de: Entwürfe

en: Drop your video file here or click to select it from your device.
de: Lege Deine Videodatei hier ab oder klicke hier, um sie von Deinem Gerät auszuwählen.

en: Due to a recent policy change, X (formerly Twitter) no longer permits the integration of personal API keys for social media management through any third-party tools, including Blog2Social. We are actively working on alternative solutions for your X access and will provide further information as soon as possible.
de: Aufgrund einer kürzlich erfolgten Änderung der Richtlinien erlaubt X (ehemals Twitter) nicht mehr die Integration von persönlichen API-Schlüsseln für die Verwaltung sozialer Medien durch Drittanbieter-Tools, einschließlich Blog2Social. Wir arbeiten aktiv an alternativen Lösungen für Deinen X-Zugang und werden so bald wie möglich weitere Informationen bereitstellen.

en: Duration
de: Dauer

en: E-Mail or Username
de: E-Mail oder Benutzername

en: Edit Post
de: Beitrag bearbeiten

en: Edit Post Template
de: Beitragsvorlage bearbeiten

en: Edit app data
de: App Daten editieren

en: Edit draft
de: Entwurf bearbeiten

en: Edit group settings
de: Gruppeneinstellungen bearbeiten

en: Edit image for
de: Bild bearbeiten für

en: Edit the content of your post. Move elements by drag and drop into the textarea and customize them as you like.
de: Bearbeite den Inhalt Deines Posts. Verschiebe Elemente per Drag & Drop in das Textfeld und passe sie nach Deinen Wünschen an.

en: Edit the post templates for each social media network to turn your social media posts automatically into tailored posts for each network and community. You can edit the structure of your post with the following variables:
de: Bearbeite die Beitragsvorlagen für jedes Social-Media-Netzwerk, um Deine Social-Media-Beiträge automatisch in maßgeschneiderte Beiträge für jedes Netzwerk und jede Community zu verwandeln. Du kannst den Inhalt Deines Beitrags mit den folgenden Variablen bearbeiten:

en: Editing a scheduled, unpublished post, especially if you make corrections to the title, may lead to a damaged link. The link could end up leading your users to an error page on your website instead of to the content you want to refer them to.
de: Die Bearbeitung eines geplanten, unveröffentlichten Beitrags, insbesondere wenn Du Korrekturen am Titel vornimmst, kann zu einem beschädigten Link führen. Der Link könnte Deine Nutzer zu einer Fehlerseite auf Deiner Website führen, anstatt zu dem Inhalt, auf den Du sie verweisen möchtest.

en: Efficient management for teams and accounts
de: Effiziente Verwaltung von Teams und Konten

en: Email
de: E-Mail

en: Email address
de: E-Mail-Adresse

en: Email address is taken.
de: Diese E-Mail Adresse ist bereits belegt

en: Empower your company’s voice with LinkedIn
de: Stärke die Stimme deines Unternehmens mit LinkedIn.

en: Enable Retweets for all Tweets with the selected profile
de: Retweets für alle Tweets mit dem gewählten Profil aktivieren

en: End Of Month
de: Monatsende

en: End of Trial
de: Ende der Testzeit

en: Enddate
de: Enddatum

en: English
de: Englisch

en: Enter a URL to see how your link preview will look on social media.
de: Gib eine URL ein, um zu sehen, wie die Link-Vorschau auf Social Media aussehen wird

en: Enter a content of your Wordpress post. Alternatively, you can enter content directly into the  input field. Assistini AI will then create suggestions for your social media post.
de: Gib den Inhalt Deines WordPress Beitrags ein. Alternativ kannst Du den Inhalt auch direkt in das Eingabefeld eingeben. Assistini KI erstellt dann Vorschläge für Deinen Social-Media-Post.

en: Enter a description for your video in the Media Library. Alternatively, you can enter content directly into the  input field. Assistini AI will then create suggestions for your social media post.
de: Gib eine Beschreibung für Ihr Video in der Mediathek ein. Alternativ kannst Du den Inhalt auch direkt in das Eingabefeld eingeben. Assistini KI erstellt dann Vorschläge für Deinen Social-Media-Post.

en: Enter a link you want to share on your social media networks. You can also share a video link, for example from YouTube or from Vimeo (also see Video Post).
de: Füge einen Link ein, den Du auf Deinen Social-Media-Netzwerken teilen möchtest. Du kannst auch einen Video-Link teilen, zum Beispiel aus YouTube oder Vimeo (siehe auch Video-Beitrag).

en: Enter a video link you want to share on your social media networks, for example from YouTube or from Vimeo.
de: Füge einen Video-Link ein, zum Beispiel aus YouTube oder Vimeo, den Du auf Deinen Social-Media-Netzwerken teilen möchtest.

en: Enter at least 8 characters
de: Bitte gib mindestens 8 Zeichen ein

en: Enter email address
de: E-Mail Adresse eingeben

en: Enter link
de: Link eingeben

en: Enter title (optional)
de: Titel eintragen

en: Excerpt: The summary of your post (you define it in the side menu of your post).
de: Textauszug: Die Zusammenfassung Deines Beitrags (wird von dir im Seitenmenü deines Beitrags festgelegt).

en: Exclude (Do no post ...)
de: enthält nicht (Veröffentliche keine Beiträge, mit...)

en: Exclude emojis
de: Emojis weglassen

en: Exit Tour & go to Dashboard
de: Beende Tour & gehe zum Dashboard

en: Expand Your Social Media Universe with HumHub!
de: Erweitere Dein Social-Media-Universum mit HumHub!

en: Expand the number of apps you can connect: Smart(1), Pro(3), Business(5).
de: Erweitere die Anzahl der Apps, die du verbinden kannst: Smart(1), Pro(3), Business(5).

en: Expand your Blog2Social experience!
de: Erweitere Deine Blog2Social Erfahrung!

en: Expand your Blog2Social – more apps, more reach, more flexibility
de: Erweitere dein Blog2Social – mehr Apps, mehr Reichweite, mehr Flexibilität.

en: Expand your capabilities by adding more users!
de: Erweitere Deine Möglichkeiten, indem Du weitere Benutzer hinzufügst!

en: Expand your social media management with extra accounts per network!
de: Erweitere Dein Social-Media-Management mit zusätzlichen Konten pro Netzwerk!

en: Export as txt-file
de: Als txt-Datei exportieren

en: FREE
de: KOSTENLOS

en: Facebook has changed its policy for posting link posts via plugins or web applications. Facebook does no longer display the featured or selected image for your blog post, but only images defined in the Open Graph (OG) Meta Tags of your blog post. If you have not defined any OG Meta Tags, Facebook displays a random image from your blog post or blog site. If you have defined an image in your blog post OG Meta Tags that does not meet the image size requirements, Facebook also does not displayed your selected image, but a random image. Please make sure that your image meets the image size requirements for Facebook.
de: Facebook hat seine Richtlinien für die Veröffentlichung von Link-Beiträgen über Plugins oder Webanwendungen geändert. Facebook zeigt nicht mehr das Beitragsbild oder ausgewählte Bild für Deinen Blogbeitrag an, sondern nur noch das Bild, das in den Open Graph (OG) Meta Tags Deines Blogbeitrags definiert ist. Wenn Du keine OG Meta Tags definiert hast, zeigt Facebook ein zufälliges Bild aus Deinem Blogbeitrag oder Deiner Blog-Seite an. Wenn Du in den OG Meta Tags Deines Blogbeitrag ein Bild definiert hast, das nicht den Anforderungen an die Bildgröße entspricht, zeigt Facebook gar kein Bild oder ein zufällig gewähltes Bild bei Link-Beiträgen an. Bitte stelle sicher, dass Dein Bild die Anforderungen an die Bildgröße für Facebook erfüllt.

en: Facebook: Gallery posts fixed
de: Facebook: Galerie-Beiträge behoben

en: Failed to load the default template
de: Fehler beim Laden der Standardeinstellungen

en: Failed to save
de: Speichern fehlgeschlagen

en: Favorites
de: Favoriten

en: Filter Posts (Only posts that meet the following criteria will be autoposted)
de: Beiträge filtern (Nur Beiträge, die die Kriterien erfüllen, werden automatisch veröffentlicht)

en: Find the perfect plan to suit your needs.
de: Finde den perfekten Plan für Deine Anforderungen.

en: Finland
de: Finnland

en: First Name
de: Vorname

en: First, connect or select network before posting
de: Verbinde Dich zuerst mit einem Netzwerk oder wähle ein Netzwerk aus, bevor Du den Beitrag teilst!

en: Fixed
de: Korrigiert

en: Flags
de: Flaggen

en: Flexible settings
de: Flexible Einstellungen

en: Flexible user and account settings and add-ons for efficient social media management
de: Flexible Benutzer- und Kontoeinstellungen und Add-Ons für effizientes Social Media Management

en: Flexibly delete, reschedule, or repost your content
de: Lösche, verschiebe oder veröffentliche deine Inhalte flexibel.

en: Follow us
de: Folge uns

en: Followers of creator
de: Abonnenten des Erstellers

en: Food & Drink
de: Essen und Trinken

en: For example your Wordpress Home Page
de: zum Beispiel Deine Blogseite

en: For more information on how to set meta tags correctly, you can take a look into the <a target="_blank" href="%s">Twitter Card guide</a>.
de: Weitere Informationen zum korrekten Setzen von Meta-Tags finden Sie in der <a target="_blank" href="%s">Twitter Card Anleitung</a>.

en: For more information on how to set meta tags correctly, you can take a look into the <a target="_blank" href="%s">meta tag checklist</a>.
de: Weitere Informationen zum richtigen Setzen von Meta-Tags findest Du in der <a target="_blank" href="%s">Meta-Tag-Checkliste</a>.

en: For sharing your posts on Google+ you can now use Google+ Instant Sharing
de: Um Beiträge auf Google+ zu teilen, steht ab sofort Google+ Instant Sharing zur Verfügung

en: For sharing your posts on personal Facebook Profiles or Groups you can use Facebook Instant Sharing
de: Um Beiträge auf persönlichen Facebook-Profilen zu teilen, steht Facebook Instant Sharing zur Verfügung

en: Forgot Password?
de: Passwort vergessen?

en: Forgot username or password?
de: Username oder Passwort vergessen?

en: Frame colour:
de: Rahmenfarbe:

en: France
de: Frankreich

en: Frequently asked questions
de: Oft gestellte Fragen (FAQ)

en: Fri
de: Fr.

en: Friday
de: Freitag

en: From Blog2Social: PRO posting and scheduling
de: Von Blog2Social: PRO Veröffentlichen und Zeitplanen

en: Frontpage Settings
de: Frontpage Einstellungen

en: Gain more visibility with Google Posts
de: Erhöhe deine Sichtbarkeit mit Google-Beiträgen.

en: General
de: Allgemein

en: Generate Hashtags
de: Hashtags generieren

en: German
de: Deutsch

en: Germany
de: Deutschland

en: Get all the details on the latest update here
de: Erhalte alle Details zum letzten Update hier

en: Get more information on how to share a text post with hashtags, @mentions and emojis in the <a href="%s" target="_blank">social media posts guide</a>.
de: Erhalte in dem “<a href="%s" target="_blank">Social-Media-Posts Guide</a>” mehr Informationen darüber, wie Du Text-Beiträge mit Hashtags, @Handles und Emojis teilen kannst.

en: Get started now – free and without obligation!
de: Starte jetzt – kostenlos und unverbindlich!

en: Get the Blog2Social Browser Extension
de: Blog2Social Browser Erweiterung

en: Get the Video-Addon now!
de: Hol Dir jetzt das Video-Addon!

en: Get your Premium license and Video-Addon now!
de: Hol Dir jetzt Deine Premium-Lizenz und das Video-Addon!

en: Give me more information
de: Erhalte mehr Infomationen

en: Go to Dashboard
de: Zum Dashboard

en: Go to the Blog2Social Community
de: Zur Blog2Social Community

en: Go to the next step
de: Gehe zum nächsten Schritt

en: Good to know: Instagram does not allow to publish identical or substantially similar content on one or more accounts. Vary your content by using other images, comments, hashtags or handles and provide your followers with more inspiring content.
de: Gut zu wissen: Instagram erlaubt es nicht, identische oder im Wesentlichen ähnliche Inhalte in einem oder auch mehreren Konten zu veröffentlichen. Variiere daher Deine Inhalte mit unterschiedlichen Bildern, Kommentaren, Hashtags oder Handles und versorge Deine Follower so mit abwechslungsreichem und inspirierendem Content.

en: Good to know: Instagram supports up to 30 hashtags in a post. The number recommended for best results is 5 hashtags. Make sure that your hashtags are thematically relevant to the content of your post.
de: Gut zu wissen: Instagram unterstützt bis zu 30 Hashtags in einem Beitrag. Die empfohlene Anzahl für das beste Ergebnis sind 5 Hashtags, die thematisch zum Inhalt Deines Beitrags passen.

en: Good to know: Xing allows crossposting of identical content in up to 3 different groups.
de: Gut zu wissen: Xing erlaubt das Crossposting von identischen Inhalten in bis zu 3 verschiedenen Gruppen.

en: Good to know: Xing allows publishing identical content once within one group.
de: Gut zu wissen: Xing erlaubt es, identische Inhalte einmal innerhalb einer Gruppe zu veröffentlichen.

en: Google Business Profile
de: Google Unternehmensprofil

en: Google currently allows access to the API for all companies with up to 9 locations in their Google Business Profile Listings. However, Google plans to extend the API for companies with more than 9 locations in their Google Business Profile listings.
de: Google erlaubt derzeit den Zugriff auf die API für alle Unternehmen mit bis zu 9 Standorten. Google plant, den Zugriff auf die API in Zukunft auch auf Unternehmen mit mehr als 9 verbundenen Standorten in Ihren Google My Business Brancheneinträgen zu erweitern.

en: Grab more attention for your content with photos, videos, or infographics.
de: Erziele mehr Aufmerksamkeit für Deine Inhalte mit Fotos, Videos oder Infografiken.

en: Great Britain
de: Großbritannien

en: Greece
de: Griechenland

en: Group
de: Gruppe

en: Hashtag shuffle (Hashtags have to be defined in the text field above)
de: Hashtags mischen (Hashtags müssen im obigen Textfeld definiert sein)

en: Help & Community
de: Hilfe & Community

en: Help & Support
de: Hilfe & Support

en: Help us make Blog2Social even better!
de: Hilf uns, Blog2Social noch besser zu machen!

en: Helpful Network Settings
de: Hilfreiche Netzwerkeinstellungen

en: Here's how to start tracking your social media posts:
de: So startest Du mit dem Tracking Deiner Social-Media-Posts:

en: Hi, we noticed you just shared your %s. blog post with Blog2Social - that's awesome! Could you please do us a favor and give it a 5-star rating on WordPress? Just to help us spread the word and boost our motivation.
de: Hallo, wir haben bemerkt, dass Du gerade Deinen %s. Blogbeitrag mit Blog2Social geteilt hast - das ist fantastisch! Könntest Du uns bitte einen Gefallen tun und uns eine 5-Sterne-Bewertung auf WordPress geben? Damit hilfst Du uns bekannter zu werden und motivierst uns Blog2Social stetig zu verbessen.

en: How does the AI assistant work in Blog2Social?
de: Wie funktioniert der KI Assistent in Blog2Social?

en: How to check the Social Media Metrics?
de: Wie kann ich die Social-Media-Kennzahlen einsehen?

en: How to connect Pinterest with Blog2Social
de: So verbindest Du Pinterest mit Blog2Social

en: How to use plugin settings for meta tags
de: Wie man Plugin-Einstellungen für Meta-Tags verwendet

en: How to use the Troubleshooting tool
de: Wie Du das Problemanalyse-Tool nutzt

en: Hungary
de: Ungarn

en: I agree to the <a href="%s" target="_blank">community rules</a>
de: Ich habe die <a href="%s" target="_blank">Community-Regeln</a> zur Kenntnis genommen und willige ein.

en: I agree to the Adenion Privacy Policy
de: Ich akzeptiere die Datenschutzerklärung von Adenion.

en: I already did it
de: Habe ich schon erledigt

en: I need advice on the right license.
de: Ich benötige Beratung für die richtige Lizenz.

en: I need some more time to decide
de: Ich brauche etwas mehr Zeit, um mich zu entscheiden

en: Ideal for repeat scheduling & time savings
de: Ideal für wiederkehrende Planung und Zeitersparnis.

en: If LinkedIn can’t find the oEmbed tag in your data, it will use the OG (Open Graph) meta tags instead.
de: Wenn LinkedIn keine oEmbed Tags in deinen Daten finden kann, nutzt das Netzwerk stattdessen die OG (Open Graph) Meta Tags.

en: If Retweets are enabled, every Original-Tweet you schedule in this step will be retweeted by the selected Twitter accounts. If, for example, 3 Original-Tweets are scheduled, every single Tweet will trigger a Retweet for the selected Twitter accounts.
de: Wenn Retweets aktiviert sind, wird jeder Original-Tweet, den Du in diesem Schritt planst, von den ausgewählten Twitter-Konten retweetet. Wenn beispielsweise 3 Original-Tweets geplant sind, löst jeder einzelne Tweet einen Retweet für die ausgewählten Twitter-Konten aus.

en: If this post has been previously shared or scheduled, your current changes will also affect the appearance of previously shared or scheduled posts, as the networks will always pull the latest information from the open graph meta tags and automatically update any existing posts.
de: Wenn dieser Beitrag bereits zuvor geteilt oder geplant wurde, wirken sich Ihre aktuellen Änderungen auch auf das Erscheinungsbild früher geteilter oder geplanter Beiträge aus, da die Netzwerke immer die neuesten Informationen aus den Open-Graph-Meta-Tags abrufen und alle vorhandenen Beiträge automatisch aktualisieren.

en: If this post was previously shared or scheduled, your current changes will also affect the look of previously shared or scheduled posts, as Twitter will always pull the most up-to-date information from the Twitter Card tags. If this post has already been shared, it may take up to 7 days for Twitter to update your current changes.
de: Wenn dieser Beitrag bereits vorher geteilt oder geplant wurde, wirken sich deine aktuellen Änderungen auch auf das Aussehen von zuvor geteilten oder geplanten Beiträgen aus, da Twitter sich immer die aktuellsten Informationen aus den Twitter Card Tags zieht. Wenn dieser Beitrag bereits geteilt wurde, kann es bis zu 7 Tage dauern, bis Twitter deine gegenwärtigen Änderungen aktualisiert.

en: If you collaborate with multiple users, be sure every user is aware of how to avoid any issues with permalinks.
de: Falls Du mit mehreren Usern zusammenarbeitest, stelle sicher, dass alle wissen, wie dieses Problem vermieden werden kann.

en: If you like Blog2Social, please give us a 5 star rating. If there is anything that does not work for you, please contact us!
de: Wenn Dir Blog2Social gefällt, gib uns bitte eine 5 Sterne Bewertung. Wenn es etwas gibt, das für Dich nicht funktioniert, kontaktiere uns bitte!

en: If you like to share imported (imported RSS feeds or posts created/ imported with another plugin) posts automatically, you can use the following checklists where you get all information on the different setting panels for the Auto-Poster for imported posts:
de: Wenn Du importierte Beiträge (importierte RSS-Feeds oder Beiträge, die mit einem anderen Plugin erstellt/importiert wurden) automatisch teilen möchtest, kannst Du die folgenden Checklisten verwenden, in denen Du alle Informationen zu den verschiedenen Einstellungsfeldern für das Auto-Poster für importierte Beiträge findest:

en: If you like to share your WordPress content (blogposts, pages, and products) automatically, you can use the following checklists where you get all information on the different setting panels for the Auto-Poster for WordPress content:
de: Wenn Du Deine WordPress-Inhalte (Blogposts, Seiten und Produkte) automatisch teilen möchtest, kannst Du die folgenden Checklisten nutzen, in denen Du alle Informationen zu den verschiedenen Einstellungsfeldern für das Auto-Poster für WordPress-Inhalte findest:

en: If you use other plugins for setting Twitter Cards, such as Yoast SEO, the tags you customized with Blog2Social will be overwritten by the other plugins. To allow Blog2Social to apply your changes, please make sure you have <a target="_blank" href="%s">activated Twitter Card settings for Blog2Social only</a> and disable all Twitter Card settings in your other  plugins.
de: Wenn Du andere Plugins zum Einstellen von Twitter Cards verwendest, wie z.B. Yoast SEO, werden die Tags, die Du mit Blog2Social angepasst hast, von den anderen Plugins überschrieben. 
    Damit Blog2Social Deine Änderungen übernehmen kann, stelle bitte sicher, dass Du <a target="_blank" href="%s">die Twitter-Card-Einstellungen nur für Blog2Social aktiviert hast</a> und deaktiviere alle Twitter-Card-Einstellungen in Deinen anderen Plugins.

en: If you use other plugins for setting meta tags, such as Yoast SEO, the tags you customized with Blog2Social will be overwritten by the other plugins. To allow Blog2Social to apply and share your changes, please make sure you have <a target="_blank" href="%s">activated meta tag settings for Blog2Social only</a> and disable all meta tag settings in your other plugins.
de: Wenn Du andere Plugins zum Setzen von Meta-Tags verwendest, wie z.B. Yoast SEO, werden die Tags, die Du mit Blog2Social angepasst hast, von den anderen Plugins überschrieben. 
    Damit Blog2Social Deine Änderungen übernehmen und teilen kann, stelle bitte sicher, dass Du <a target="_blank" href="%s">die Meta-Tag-Einstellungen nur für Blog2Social aktiviert hast</a> und deaktiviere alle Meta-Tag-Einstellungen in Deinen anderen Plugins.

en: Ignore & share
de: Ignorieren & teilen

en: Image
de: Bild

en: Image Post
de: Bild-Beitrag

en: Image Post for maximum visibility in the feed
de: Bildbeitrag für maximale Sichtbarkeit im Feed

en: Image Post vs. Link Post:
de: Bildbeitrag vs. Linkbeitrag:

en: Image URL
de: Bild Url

en: Image could not save in your library. Please make sure that you have enough permissions to save the image.
de: Das Bild konnte nicht in Deiner Bibliothek gespeichert werden. Bitte vergewissere Dich, dass Du über ausreichende Berechtigungen zum Speichern des Bildes verfügst.

en: Image cut out
de: Bild zuschneiden

en: Image upload / Media Gallery
de: Bild hochladen / Mediathek

en: Image with frame
de: Bild mit Rahmen

en: Immediate Cross-Posting across all networks: Share an unlimited number of posts
de: Immediate Cross-Posting über alle Netzwerke hinweg: Teile eine unbegrenzte Anzahl an Beiträgen

en: Important Notice: X has changed its policy
de: Wichtiger Hinweis: X hat seine Politik geändert

en: Important information about editing the meta tags
de: Wichtige Informationen zur Bearbeitung der Meta-Tags

en: Important information about the Auto-Poster settings for WordPress content
de: Wichtige Informationen zu den Auto-Poster-Einstellungen für WordPress-Inhalte

en: Important information about the Auto-Poster settings for imported posts
de: Wichtige Informationen zu den Auto-Poster-Einstellungen für importierte Beiträge

en: Imported posts
de: Importierte Beiträge

en: Impressions: A count of how many times the post has been viewed.
de: Impressions: Eine Aufzählung, wie oft der Beitrag angesehen wurde.

en: Improve post with AI
de: Post mit KI verbessern

en: Improvements
de: Verbesserungen

en: In accordance with the new Twitter TOS, one Twitter account can be selected as your primary Twitter account for auto-posting.
de: In Übereinstimmung mit den neuen Twitter-AGB kann ein Twitter-Account als Ihr primärer Twitter-Account für das Auto-Posting ausgewählt werden

en: In an Instagram or Facebook story, you can share photos and videos for a short time. The story can be accessed via the profile picture and disappears from the profile after 24 hours.
de: In einer Instagram-Story kannst Du Fotos und Videos für eine kurze Zeit teilen. Die Story kann über das Instagram-Profilbild aufgerufen werden und verschwindet nach 24 Stunden wieder.

en: In the <a href="%s">Network Settings</a> you can define network selections to select and save your most-used networks for specific posts or campaigns.
de: Unter den <a href="%s">Netzwerkeinstellungen</a> kannst Du die Netzwerk-Gruppierung festlegen.

en: In the <a href="%s">Network Settings</a> you can define one or more network selections for your posts.
de: Unter den <a href="%s">Netzwerkeinstellungen</a> kannst Du die Netzwerk-Gruppierung festlegen.

en: In the preview editor, open the “Load Best Times” tab to automatically apply the recommended times.
de: Im Vorschauredakteur öffne den Tab „Beste Zeiten laden“, um automatisch die empfohlenen Zeiten anzuwenden.

en: In your editor you can optimize your text using Assistini AI. Click the button "Rewrite with Assistini AI" and Assistini will handle the rest. Within moments the AI assistant will generate a customized caption for the selected network.
de: In Deinem Editor kannst Du Deinen Text mit Assistini KI optimieren. Klicke auf die Schaltfläche „Umschreiben mit Assistini KI“ und Assistini wird den Rest erledigen. Innerhalb weniger Augenblicke generiert der KI Assistent eine maßgeschneiderte Beschriftung für das ausgewählte Netzwerk.

en: Include (Post only...)
de: enthält (nur Beiträge, mit ...)

en: Increase your visibility in Google Search
de: Steigere deine Sichtbarkeit in der Google-Suche.

en: India
de: Indien

en: Indonesia
de: Indonesien

en: Info
de: Information

en: Info: Change Card Meta tags image, title and description for this network
de: Info: Ändere die Twitter Card Parameter für diese Netzwerk

en: Info: Change Open Graph Meta tags image, title and description for this network
de: Info: Ändere die Open Graph Parameter für diese Netzwerk

en: Insert a tweet divider to start a new thread in the post.
de: Füge einen Umbruch ein, um einen neuen Tweet im Thread zu beginnen.

en: Insert a video link to share on social media, e.g. from Youtube or Vimeo.
de: Füge einen Videolink ein, um ihn in sozialen Medien zu teilen, z. B. von Youtube oder Vimeo.

en: Insert full-text
de: ganzen Text einfügen

en: Inspect Post
de: Link prüfen

en: Instagram published your post without text. Please see the following <a target="_blank" href="%s">guide</a>.
de: Instagram hat Deinen Beitrag ohne Text veröffentlicht. Bitte beachte die folgende <a target="_blank" href="%s">Anleitung</a>

en: Instant Caching for Facebook Link Posts
de: Instant Caching für Facebook Link-Beiträge

en: Instant Caching for Link Posts
de: Instant Caching für Link-Beiträge

en: Invalid data. Please check your data.
de: Ungültige Daten. Bitte überprüfe Deine Angaben.

en: Invalid email address
de: Ungültige E-Mail Adresse

en: Ireland
de: Irland

en: It seems that your server IP address is blocking the Blog2Social address, please contact your system administrator who will unblock the Blog2Social address.
de: Es scheint, dass die IP-Adresse Deines Servers die Blog2Social-Adresse blockiert. Wir empfehlen, Dich an Deinen Systemadministrator zu wenden, damit er die Blockierung der Blog2Social-Adresse aufhebt.

en: Italy
de: Italien

en: Jobs & Projects
de: Stellenangebote & Projekte

en: Keep an overview even with many projects or clients
de: Behalte auch bei vielen Projekten oder Kunden den Überblick

en: Keep an overview of your posts and schedules in the calendar
de: Behalte den Überblick über deine Beiträge und Zeitpläne im Kalender.

en: Keep your Blogger blog regularly updated
de: Halte deinen Blogger-Blog regelmäßig aktuell.

en: Keep your communities informed with Band
de: Halte deine Community informiert mit Band.

en: Keep your community up to date with Blog2Social BUSINESS
de: Halte deine Community mit Blog2Social BUSINESS auf dem Laufenden.

en: Keep your current settings and access to more automated scheduling and sharing options and upgrade to Blog2Social Premium.
de: Behalte Deine Einstellungen und Zugang zu den Funktionen zum automatisierten Planen und Teilen und upgrade auf Blog2Social Premium.

en: Keep your social media feed updated automatically with your best content and save valuable time by reviving your evergreen content regularly. Automate your resharing process with Blog2Social, so you can use your time to create new content and interact with your community.
de: Blog2Social kann Deinen Social-Media-Feed automatisch und regelmäßig mit Deinem besten Content versorgen. Spare wertvolle Zeit und lass Blog2Social Deinen Evergreen-Content automatisch wiederbeleben. Automatisiere Deinen gesamten Re-Sharing-Prozess, damit Du mehr Zeit hast neuen Content zu erstellen und mit Deiner Community zu interagieren.

en: Keywords with commas (e.g .: Blog2Social, PR-Gateway)
de: Keywords mit Komma getrennt (z.B.: Blog2Social, PR-Gateway)

en: Keywords: The tags you have set in your post.
de: Keywords: Die Tags, die Du in Deinem Beitrag gesetzt hast.

en: Language
de: Sprache

en: Last Name
de: Nachname

en: Last shared
de: Letzte Veröffentlichung

en: Last shared on Social Media
de: Zuletzt auf Social Media geteilt

en: Learn how it works
de: mehr erfahren

en: Learn how to edit and adjust Open Graph tags.
de: So kannst Du Deine Open Graph Tags bearbeiten und anpassen.

en: Learn how to edit and adjust Twitter Card tags.
de: So kannst Du Deine Twitter Card Tags bearbeiten und anpassen.

en: Learn more
de: Weitere Informationen

en: Learn more about how to share social media posts in the <a href="%s" target="_blank">social media posts guide</a>.
de: Erhalte in dem “<a href="%s" target="_blank">Social-Media-Posts Guide</a>” mehr Informationen darüber, wie Du Social-Media-Beiträge teilen kannst.

en: Learn more about the Xing guidelines.
de: Erfahre mehr über die Xing-Richtlinien.

en: Learn more about this
de: Erfahre mehr darüber

en: Learn more: Set up and apply individual best times
de: Erfahre mehr: Individuelle beste Zeiten einrichten und anwenden

en: Legend
de: Legende

en: Length
de: Länge

en: License
de: Lizenz

en: License details & upgrade
de: Lizenz Details & Upgrade

en: Licenses User
de: Nutzerlizenzen

en: Likes: A count of how many times the post has been liked.
de: Likes: Eine Aufzählung, wie viele “Gefällt mir”-Angaben ein Beitrag hat.

en: Link Post
de: Link-Beitrag

en: Link clicks: A count of link clicks, to further content. (Available for Twitter)
de: Link-Aufrufe: Eine Aufzählung der Link-Klicks, zu weiterführendem Content. (Für Twitter verfügbar)

en: Link post for more website clicks
de: Link veröffentlichen für mehr Klicks auf der Website

en: List
de: Liste

en: Load Best Times
de: Lade beste Zeiten

en: Load My Times Settings
de: Meine Zeit-Einstellungen laden

en: Load data...
de: Daten werden geladen...

en: Load default settings
de: Lade Standardeinstellungen

en: Load draft
de: Entwurf laden

en: Loading...
de: Wird geladen …

en: Location
de: Standort

en: Login failed. Please check your server settings. OpenSSL must be enabled on.
de:  Die Anmeldung zu PR-Gateway ist fehlgeschlagen. Bitte überprüfen Deine Server-Einstellungen. OpenSSL muss aktiviert sein.

en: Login failed. Please check your username and a password!
de:  Die Anmeldung zu PR-Gateway ist fehlgeschlagen. Bitte überprüfe Deinen Benutzernamen und Dein Password!

en: Logout
de: Abmelden

en: Maintain an active timeline by automatically resharing your best content.
de: Behalte eine aktive Timeline bei, indem Du Deine besten Inhalte automatisch erneut teilst.

en: Manage Account
de: Konto verwalten

en: Manage all your social media channels from one central hub.
de: Verwalte alle deine Social-Media-Kanäle von einem zentralen Ort aus.

en: Manage title, description & thumbnail
de: Titel, Beschreibung und Vorschaubild verwalten

en: Mass delete posts
de: Beiträge massenweise löschen

en: Message
de: Nachricht

en: Meta Tags Settings for Posts and Pages
de: Meta Tag Einstellungen für Beiträge und Seiten

en: Metrics Summary
de: Metriken Zusammenfassung

en: Mexico
de: Mexiko

en: Missing PHP "mbstring" extension to use the character limit function. Please activate server-side the PHP "mbstring" extension in your "php.ini" file.
de: Bitte aktiviere serverseitig die PHP "mbstring" Erweiterung, um die Zeichenbegrenzungsfunktion zu nutzen.

en: Modify pin board
de: Pin-Board bearbeiten

en: Mon
de: Mo.

en: Monday
de: Montag

en: Month
de: Monat

en: Months
de: Monate

en: More
de: Mehr

en: More Information
de: Weitere Informationen

en: More information
de: Weitere Informationen

en: More information on how to create a network selection in the guide <a href="%s" target="_blank">"How can I save a specific selection of networks?"</a>
de: Weitere Informationen zur Erstellung einer Netzwerk-Gruppierung erhältst Du in dem Guide <a href="%s" target="_blank">"Kann ich eine bestimmte Auswahl von 
    Netzwerken speichern?"</a>

en: More reach through better targeting
de: Mehr Reichweite durch besseres Targeting.

en: More than social media posts - use the full power of Assistini
de: Mehr als Social-Media-Posts - nutze die volle Kraft von Assistini

en: More visibility and engagement for your posts
de: Mehr Sichtbarkeit und Interaktion für deine Beiträge.

en: Most Comments
de: Die meisten Kommentare

en: Most Impressions
de: Die meisten Impressions

en: Most Likes
de: Die meisten Likes

en: Most Reshares
de: Die meisten Re-Shares

en: Move the connection to another network collection.
de: Verbindung in eine andere Netzwerk-Gruppierung verschieben

en: Mr.
de: Herr

en: Mrs.
de: Frau

en: Multiple Accounts
de: Mehrere Accounts

en: Multiple images per post
de: Mehrere Bilder pro Beitrag

en: Mutual follow friends
de: Gegenseitige Freunde folgen

en: My Profile
de: Mein Profil

en: My profile
de: Mein Profil

en: NEW
de: NEU

en: NO
de: NEIN

en: Need more?
de: Mehr benötigt?

en: Needed
de: Erforderlich

en: Netherlands
de: Niederlande

en: Network APP-Management
de: Netzwerk APP-Management

en: Network Connections
de: Netzwerkverbindungen

en: Network Deactivate
de: Netzwerkweit deaktivieren

en: Network Groupings
de: Netzwerkgruppierungen

en: Network Profiles
de: Netzwerkprofile

en: Network collection
de: Netzwerkgruppierung

en: Network defines image by link
de: Netzwerk wählt selber das Bild aus

en: Network does not support GIFs
de: Das Netzwerk unterstützt keine GIFs

en: Network does not support emojis
de: Netzwerk unterstützt keine Emojis

en: Network does not support image for pages
de: Netzwerk unterstützt keine Bilder für Seiten

en: Network does not support image for profiles
de: Netzwerk unterstützt keine Bilder für Profile

en: Network limit
de: Netzwerkbegrenzung

en: Network settings
de: Netzwerkeinstellungen

en: Networks
de: Netzwerke

en: New
de: Neu

en: New Zealand
de: Neuseeland

en: Next scheduled posts
de: Geplante Beiträge

en: No connected networks. Please make sure to connect at least one social media account in your network collection.
de: Keine verbundenen Netzwerke. Stelle sicher, dass du mindestens ein Social-Media-Konto in deiner Netzwerksammlung verbindest.

en: No connected networks. Please make sure to connect at least one social media account.
de: Keine verbundenen Netzwerke vorhanden. Bitte stelle sicher, dass Du mindestens einen Social Media Account in Blog2Social unter Netzwerke verbunden hast.

en: No emojis found
de: Keine Ergebnisse

en: No images are included in your post.
de: In dem Beitrag sind keine Bilder hinterlegt

en: No link preview available. Please check your link.
de: Keine Link-Vorschau verfügbar. Bitte überprüfe Deinen Link.

en: No posts found
de: Keine Beiträge gefunden

en: No posts found. Please try again with different filter options.
de: Es wurden keine Beiträge gefunden. Bitte versuche es erneut mit anderen Filterkriterien.

en: No team member found
de: Kein Team Mitglied gefunden

en: Nope, maybe later
de: Nein, vielleicht später

en: Norway
de: Norwegen

en: Not yet shared on social media
de: Noch nicht auf sozialen Medien geteilt

en: Note:
de: Hinweis:

en: Notice: Please make sure, that your website address is reachable. The Social Networks do not allow postings from local installations.
de: Hinweis: Bitte stelle sicher, dass Dein Blog von außen erreichbar ist. Bei Fragen wende Dich bitte an unseren Support.

en: Notification
de: Benachrichtigung

en: Notifications
de: Benachrichtigungen

en: Now, you can post your content to your social media networks as usual.
de: Jetzt kannst Du Deine Posts wie gewohnt auf Deinen Social-Media-Netzwerken teilen.

en: Number
de: Nummer

en: Number of entries
de: Anzahl der Einträge

en: Number of posts
de: Anzahl der Beiträge

en: Number of repeats
de: Anzahl der Wiederholungen

en: OG Meta description
de: OG Beschreibung

en: OG Meta title
de: OG Titel

en: Objects
de: Objekte

en: Offer
de: Angebot

en: Ok, I want to get started!
de: Verstanden, ich möchte loslegen!

en: Ok, you deserve it
de: Okay, ihr habt euch das verdient

en: Only active
de: Aktive Beiträge

en: Open calendar
de: Kalender öffnen

en: Optimization of style and tone
de: Optimierung von Stil und Tonalität

en: Optimize your existing text with the AI assistant
de: Optimiere Deine bestehenden Texte mit Assistini KI

en: Optionally, edit and add your video title and description for each platform individually
de: Optional kannst Du Deinen Videotitel und Deine Beschreibung für jede Plattform einzeln bearbeiten und hinzufügen.

en: Or click “Load My Time Settings” to use your own preferred posting times.
de: Oder klicke auf „Meine Zeit-Einstellungen laden“, um deine bevorzugten Veröffentlichungszeiten zu verwenden.

en: Original Blog Post
de: Ursprünglicher Blogbeitrag

en: Our sales team is here to help you explore all the options and create a personalized plan tailored just for you.
de: Unser Vertriebsteam hilft Dir gerne dabei, alle Möglichkeiten auszuloten und einen persönlichen Plan zu erstellen, der genau auf Dich zugeschnitten ist.

en: Overwrite Draft
de: Entwurf überschreiben

en: PR-Gateway offers a paid online distribution service for submitting press releases, articles and social media news to more than 250 news sites, special interest websites and social news sites. If your blog posts provide trade or industry information or expert articles (no advertising), you may submit them to PR-Gateway to turn them into valid online press releases or online articles and select a specific choice of websites and services to publish your post.
de: PR-Gateway bietet einen kostenpflichtigen Online-Distributionsservice für die Übermittlung von Pressemitteilungen, Artikeln und Social Media-Nachrichten an mehr als 250 Nachrichtenseiten, Fachwebseiten und Social Media Presseticker.
    Wenn es sich bei Deinen Beiträgen um Fachartikel handelt oder diese Unternehmensinformationen (keine Werbung) enthalten, kannst Du Deine Beiträge an PR-Gateway senden, um sie als Online-Pressemitteilungen oder Online-Artikel zu veröffentlichen und eine bestimmte Auswahl an Presseportalen und Nachrichtenseiten für die Veröffentlichung Deines Beitrags auswählen.

en: Page
de: Seite

en: Password
de: Passwort

en: Perfect social media posts with one click.
de: Perfekte Social-Media-Beiträge mit nur einem Klick.

en: Permalinks for scheduled posts
de: Permalinks für geplante Beiträge

en: Personal Time Zone
de: Persönliche Zeitzone

en: Philippines
de: Philippinen

en: Phone
de: Telefonnummer

en: Plan and automatically publish your content long-term
de: Plane und veröffentliche deine Inhalte langfristig automatisch.

en: Plan and automatically publish your content long-term + Share videos, stories & more formats with the %1$sVideo Add-on%2$s
de: Plane und veröffentliche langfristig deine Inhalte automatisch + Teile Videos, Stories & weitere Formate mit dem %1$sVideo-Add-on%2$s.

en: Plan and share Pins starting with Blog2Social SMART
de: Plane und teile Pins mit Blog2Social SMART.

en: Plan your content ahead and automate publishing
de: Plane deine Inhalte im Voraus und automatisiere die Veröffentlichung.

en: Plan your social media posts at the perfect time – automatically.
de: Plane deine Social-Media-Beiträge zur perfekten Zeit – automatisch.

en: Plans & Prices
de: Tarife & Preise

en: Please Note
de: Hinweis

en: Please change your Instagram account type into a Business account type. Learn more about how to convert your account in the <a target="_blank" href="%s">Instagram guide</a>.
de: Bitte ändere Deinen Instagram-Kontotyp in ein Business-Konto.<a target="_blank" href="%s">Im Instagram-Guide findest Du mehr darüber, wie Du Dein Konto umwandelst.</a>.

en: Please check the file format of your video. This network only supports the following video formats: %s
de: Bitte überprüfe das Dateiformat Deines Videos. Dieses Netzwerk unterstützt nur die folgenden Videoformate: %s

en: Please check the file type of your video. This network only supports the following video types: %s
de: Bitte überprüfe den Dateityp Deines Videos. Dieses Netzwerk unterstützt nur die folgenden Videotypen: %s

en: Please choose at least one network.
de: Bitte wähle mindestens ein Netzwerk aus.

en: Please contact our support!
de: Bitte kontaktiere unseren Support!

en: Please copy the debug information and contact us directy via form.
de: Bitte kopiere die Debug-Informationen und kontaktiere uns direkt über das Formular.

en: Please enable this feature, if you are using varnish caching (HTTP accelerator to relieve your website). Blog2Social will add a "no-cache=1" parameter to the post URL of your Facebook link posts to ensure that Facebook always pulls the current meta data of your blog post.
de: Bitte aktiviere diese Funktion, wenn Du varnish caching (HTTP-Beschleuniger zur Entlastung Deiner Website) nutzt. Blog2Social hängt dann bei Deinen Facebook Link-Beiträgen den “no-cache=1” Parameter an die Beitrags-URL, um sicherzustellen, dass Facebook immer die aktuellen Meta Daten Deines Blogbeitrags zieht.

en: Please enable this feature, if you are using varnish caching (HTTP accelerator to relieve your website). Blog2Social will add a "no-cache=1" parameter to the post URL of your link posts to ensure that the network always pulls the current meta data of your blog post.
de: Bitte aktiviere diese Funktion, wenn Du varnish caching (HTTP-Beschleuniger zur Entlastung Deiner Website) nutzt. Blog2Social hängt dann bei Deinen Link-Beiträgen den “no-cache=1” Parameter an die Beitrags-URL, um sicherzustellen, dass das Netzwerk immer die aktuellen Meta Daten Deines Blogbeitrags zieht.

en: Please enter a valid link
de: Bitte gib einen gültigen Link ein

en: Please enter the credentials of your API app
de: Bitte gib die Anmeldedaten Deiner API App ein.

en: Please fill all required fields
de: Bitte alle erforderlichen Felder ausfüllen.

en: Please follow the new instructions to reestablish the connection with your Twitter account. Please see the following <a target="_blank" href="%s">guide</a>.
de: Bitte befolgen Sie die neuen Anweisungen, um die Verbindung mit Ihrem Twitter-Konto wiederherzustellen. Bitte beachten Sie die folgenden <a target="_blank" href="%s">Informationen</a>.

en: Please keep in mind that according to Bluesky’s TOS, users are not allowed to post identical or substantially similar content to multiple accounts or multiple duplicate updates on one account.
de: Bitte beachten Sie, dass es Benutzern nicht gestattet ist, identische oder im Wesentlichen ähnliche Inhalte in mehreren Konten oder mehrere doppelte Updates in einem Konto zu veröffentlichen.

en: Please keep in mind that according to X’s new TOS, users are no longer allowed to post identical or substantially similar content to multiple accounts or multiple duplicate updates on one account.
de: Bitte beachten Sie, dass es nach den neuen AGB von Twitter nicht mehr erlaubt ist, identische oder im Wesentlichen ähnliche Inhalte auf mehreren Accounts oder mehrere identische Updates auf einem Twitter Account oder auch mehreren Accounts zu posten.

en: Please make sure that each WordPress user or author whose posts should be auto-posted
de: Bitte stelle sicher, dass jeder WordPress-Benutzer oder Autor, dessen Beiträge automatisch gepostet werden sollen

en: Please make sure that you are administrator, editor or moderator of this Facebook page. Please also check if the Two-Factor Authentication is either activated or deactivated on both of the connected Instagram and Facebook accounts.
de: Bitte stelle sicher, dass Du Administrator, Editor oder Moderator der Facebook-Seite bist. Bitte überprüfe auch, ob die 2-Faktor-Authentifizierung auf den verknüpften Konten entweder aktiviert oder deaktiviert ist.

en: Please make sure that you only use one plugin for setting meta tags so that the networks can display the link preview of your post correctly.
de: Bitte stelle sicher, dass DU nur ein Plugin zum Setzen von Meta-Tags verwendeST, damit die Netzwerke die Linkvorschau Deines Beitrags korrekt anzeigen können.

en: Please make sure that your post, page or custom post type is published or scheduled to be published on this blog before you try to post it with Blog2Social. Published WP posts will be shared with your chosen permalink, scheduled WP posts will be shared with the posting id link.
de: Bitte achte darauf, dass Dein Beitrag, Deine Seite oder Dein Custom Post Type auf diesem Blog veröffentlicht oder zur Veröffentlichung vorgeplant ist, bevor Du versucht den Beitrag mit Blog2Social zu teilen. Veröffentlichte WP-Posts werden mit dem von Dir gewählten Permalink geteilt, geplante WP-Posts werden mit dem Posting-ID-Link geteilt.

en: Please make sure to log in with your account which manages your groups and <a href="%s" target="_blank">follow this guide to select all your groups</a>.
de: Bitte stelle sicher, dass Du Dich mit dem Konto anmeldest, das Deine Gruppen verwaltet, und <a href="%s" target="_blank">folgen dieser Anleitung, um alle Deine Gruppen auszuwählen</a>.

en: Please make sure to log in with your account which manages your pages and <a href="%s" target="_blank">follow this guide to select all your pages</a>.
de: Bitte stelle sicher, dass Du in den Facebook Account eingeloggt bist, der Deine Seiten verwaltet und <a href="%s" target="_blank">folge diesem Guide, um alle Deine Seiten auswählen zu können</a>.

en: Please make sure you activate and define the preferred settings panel for each user.
de: Vergewissere Dich, dass Du für jeden Benutzer das bevorzugte Einstellungsfeld aktivierst und definierst.

en: Please note that for adding clickable links and hashtags to your YouTube video descriptions you need to have a verified account.
de: Bitte beachte, dass Du ein verifiziertes Konto haben musst, um klickbare Links und Hashtags zu Deinen YouTube-Videobeschreibungen hinzuzufügen.

en: Please note that photo/video uploads need to be approved in the TikTok app.
de: Bitte beachte, dass Bild-Uploads in der TikTok-App freigegeben werden müssen.

en: Please note that you need to update your app to the latest version to use this feature.
de: Bitte beachte, dass du deine App auf die neueste Version aktualisieren musst, um diese Funktion nutzen zu können.

en: Please note:
de: Hinweis:

en: Please note: Before activating custom permalinks for scheduling social media posts, it's essential to be aware of the following potential issue:
de: Bitte beachte folgendes mögliches Problem, bevor Du benutzerdefinierte Permalinks für die Planung von Beiträgen in sozialen Medien aktivierst:

en: Please note: Facebook supports images with a minimum dimension of 200x200 pixels and an aspect ratio of 1:1.
de: Bitte beachte: Facebook unterstützt Bilder mit einer Mindestgröße von 200x200 Pixel and einem Bildgrößenverhältnis von 1:1.

en: Please note: Google will shut down Google+ for all private accounts (profiles, pages, groups) on 2nd April 2019. You can find further information and the next steps, including how to download your photos and other content here:
de: Bitte beachte: Google stellt das Netzwerk Google+ für alle private Konten (Profile, Seiten und Gruppen) zum 02. April 2019 ein. Hier findest Du Informationen zu den nächsten Schritten, u. a. dazu, wie Du Deine Fotos und andere Inhalte herunterladen kannst:

en: Please note: In order to connect your Instagram account to Blog2Social, please ensure the following:
de: Hinweis: Damit Du Dein Instagram-Konto mit Blog2Social verbinden kannst, stelle bitte folgendes sicher:

en: Please note: The metrics for the social media posts are updated every 24 hours. The social media posts are monitored for 30 days. After 30 days, the last status is permanently recorded and can be accessed in the archive at any time.
de: Info: Die Kennzahlen zu den Social-Media-Posts werden alle 24 Stunden aktualisiert. Die Social-Media-Posts werden 30 Tage lang beobachtet. Nach 30 Tagen wird der letzte Stand dauerhaft festgehalten und ist jederzeit im Archiv abrufbar.

en: Please note: Tumblr shortens the description text of a link post after approximately 125 characters.
de: Bitte beachte: Tumblr kürzt den Beschreibungstext eines Link-Beitrags nach ungefähr 125 Zeichen.

en: Please note: Twitter supports images with a minimum dimension of 144x144 pixels and a maximum dimension of 4096x4096 pixels and less than 5 BM. The image will be cropped to a square. Twitter supports JPG, PNG, WEBP and GIF formats.
de: Bitte beachte: Twitter unterstützt Bilder mit einer Mindestgröße von 144x144 Pixel und eine maximale Größe 4096 x 4096 Pixel mit weniger als 5 MB. Die Bilder werden auf ein quadratisches Maß übertragen. Twitter unterstützt die Bildformate JPG, PNG, WEBP und GIF.

en: Please note: X stores the Card parameters of a link for up to 7 days. Changes may not be immediately visible on X.
de: Hinweis: Twitter speichert die Card Parameter eines Links für bis zu 7 Tage. Änderungen werden daher möglicherweise nicht sofort auf Twitter dargestellt.

en: Please note: XING allows identical posts to be published only once within a group and no more than three times across different groups.
de: Bitte beachte: XING erlaubt die Veröffentlichung identischer Beiträge nur einmal innerhalb einer Gruppe und nicht mehr als dreimal in verschiedenen Gruppen.

en: Please note: XING stores the Open Graph parameters of a link for up to 7 days. Changes may not be immediately visible on XING.
de: Hinweis: XING speichert die Open Graph Parameter eines Links für bis zu 7 Tage. Änderungen werden daher möglicherweise nicht sofort auf XING dargestellt.

en: Please note: You can also set up your own "best times". You will learn how to set up your own "best times" in this <a href="%s" target="_blank">guide</a>.
de: Hinweis: Du kannst auch Deine eigenen “besten Zeiten” einstellen. Wie das geht, lernst Du in diesem <a href="%s" target="_blank">Guide</a>.

en: Please note: You post has to be marked as public to be posted in a group.
de: Um in eine Gruppe zu teilen, muss Dein Beitrag auf Öffentlich gestellt werden.

en: Please note: Your account is connected via an old XING API that is no longer supported by XING after March 31. Please connect your XING profile, as well as your XING company pages (Employer branding profiles) and business pages with the new XING interface in the Blog2Social network settings. To do this, go to the Blog2Social Networks section and connect your XING accounts with the new XING.
de: Bitte beachte: Dein Account ist über eine alte XING-Schnittstelle verbunden, die nicht weiter von XING unterstützt wird. Bitte verbinde Dein XING-Profil sowie Deine XING-Unternehmensseiten- (Arbeitgeberprofile) und Business Pages mit der neuen XING-Schnittstelle. Gehe dazu in den Bereich Blog2Social "Netzwerke" und verbinde Dein XING-Konto über die neue XING-Schnittstelle.

en: Please re-authorize your account with Blog2Social and try again
de: Bitte autorisieren Sie Ihr Konto bei Blog2Social und versuchen Sie es erneut.

en: Please see
de: siehe

en: Please see FAQ
de: Siehe FAQ

en: Please select a post type
de: Bitte wählen Sie einen Post Type aus

en: Please select a social media network
de: Bitte wählen Sie ein Netzwerk aus

en: Please share your post now
de: Bitte teile Deinen Beitrag jetzt.

en: Please upload your video in a supported format!
de: Bitte lade Dein Video in einem unterstützten Format hoch!

en: Please upload your video in a supported format.
de: Bitte lade Dein Video in einem unterstützten Format hoch.

en: Plugin Warnings:
de: Plugin Warnungen:

en: Plugin contents are loaded one at a time to minimize server load.
de: Plugininhalte werden nacheinander geladen, um den Server Deines Blogs zu entlasten.

en: Poland
de: Polen

en: Post
de: Beitrag

en: Post Automatically
de: Beitrag automatisch veröffentlichen

en: Post Categories
de: Beitragskategorien

en: Post Content
de: Post-Inhalt

en: Post Format
de: Beitragsformat

en: Post Interactions
de: Beitrags-Interaktionen

en: Post Management
de: Post-Verwaltung

en: Post Metrics
de: Beitrags-Kennzahlen

en: Post Templates
de: Beitragsvorlagen

en: Post Types
de: Inhaltstypen

en: Post a Press Release
de: Pressemitteilung veröffentlichen

en: Post across all relevant channels
de: Beitrag auf allen relevanten Kanälen veröffentlichen

en: Post and schedule with Blog2Social PRO
de: Beitrag veröffentlichen und planen mit Blog2Social PRO

en: Post and schedule with Blog2Social SMART
de: Beitrag veröffentlichen und planen mit Blog2Social SMART

en: Post and schedule with the X Add-on for Blog2Social
de: Beitrag veröffentlichen und planen mit dem X Add-on für Blog2Social

en: Post at the best times for maximum reach
de: Poste zu den besten Zeiten für maximale Reichweite

en: Post content directly to your publication
de: Veröffentliche den Inhalt direkt auf deinem Beitrag

en: Post content multiple times to increase your reach
de: Veröffentliche den Beitrag mehrmals, um deine Reichweite zu erhöhen.

en: Post content to VK profiles, pages, and groups
de: Veröffentliche Inhalte auf VK-Profilen, -Seiten und -Gruppen

en: Post every
de: Poste jeden

en: Post formats
de: Beitragsformate

en: Post instantly or schedule for late
de: Beitrag sofort veröffentlichen oder für später planen

en: Post instantly or schedule in advance
de: Beitrag sofort veröffentlichen oder im Voraus planen

en: Post instantly or schedule your posts
de: Beiträge sofort veröffentlichen oder Zeitplanung nutzen

en: Post is published successfully on your blog!
de: Der Beitrag wurde erfolgreich in Deinem Blog veröffentlicht!

en: Post on pages and groups
de: Poste auf Seiten und in Gruppen

en: Post strategically on pages & in groups with Blog2Social PRO
de: Veröffentliche strategisch in Seiten und Gruppen mit Blog2Social PRO

en: Post text updates, images, and links
de: Beitragsaktualisierungen, Bilder und Links veröffentlichen

en: Post text, images, and links
de: Veröffentliche Beiträge, Bilder und Links

en: Post toots directly from the dashboard
de: Toots direkt vom Dashboard veröffentlichen

en: Post was scheduled successfully on your blog!
de: Der Beitrag wurde erfolgreich in Deinem Blog vorgeplant!

en: Posts
de: Beiträge

en: Posts could not be deleted.
de: Beiträge konnten nicht gelöscht werden.

en: Posts for Facebook Profiles will be shown on your "Site & Blog Content" navigation bar in the "Instant Sharing" tab. To share the post on your Facebook Profile just click on the "Share" button next to your post. More information in the <a href="%s" target="_blank">Instant Sharing guide</a>.
de: Beiträge für Facebook-Profile laufen automatisch in der Navigationsleiste unter "Webseiten- & Blog-Content " in dem "Instant Sharing"-Tab  ein und können durch einen Klick auf den “Teilen”-Button neben dem Beitrag an Dein Facebook-Profil gesendet werden. Mehr Informationen erhältst Du in dem <a href="%s" target="_blank">"Instant-Sharing"-Guide</a>.

en: Press
de: Presse

en: Preview
de: Vorschau

en: Price: The price of your product, if you have installed WooCommerce on your website/ blog.
de: Preis: Der Preis eines Produkts, wenn Du WooCommerce auf Deiner Website/ Blog installiert hast.

en: Privacy Policy
de: Datenschutzerklärung

en: Private
de: Privat

en: Pro Feature – Multi-Image Posting
de: Pro Funktion – Mehrfachbild-Veröffentlichung

en: Product
de: Produkt

en: Professional networking with XING
de: Professionelles Netzwerken mit XING

en: Profile
de: Profil

en: Profiles | Pages | Groups
de: Profile | Seiten | Gruppen

en: Public
de: Öffentlich

en: Public to everyone
de: Öffentlich für alle

en: Publication Date
de: Veröffentlichungsdatum

en: Publish
de: Veröffentlichen

en: Publish and schedule videos on YouTube
de: Veröffentliche und plane Videos auf YouTube.

en: Publish and share videos to your social media networks
de: Veröffentliche und teile Videos auf Deinen Social-Media-Netzwerken

en: Publish and share your video files across all selected social accounts
de: Veröffentliche und teile Deine Videodateien auf allen ausgewählten Social Media Konten

en: Publish and share your video files on: YouTube, TikTok, Vimeo, Instagram, Pinterest, Facebook, and Twitter
de: Veröffentliche und teile Deine Videodateien auf: YouTube, TikTok, Vimeo, Instagram, Pinterest, Facebook und Twitter

en: Publish and share your videos from your media gallery on video platforms and social networks
de: Veröffentliche und teile Deine Videos aus Deiner Mediengalerie auf Videoplattformen und in sozialen Netzwerken

en: Publish and share your videos on video platforms and social media networks with Blog2Social!
de: Veröffentliche und teile Deine Videos auf Videoplattformen und sozialen Netzwerken mit Blog2Social!

en: Publish articles strategically in Medium publications
de: Veröffentliche Artikel strategisch in Medium-Publikationen

en: Publish content directly to your Blogger blog
de: Veröffentliche Inhalte direkt auf deinem Blogger-Blog.

en: Publish image and carousel posts
de: Bilder und Karussell-Beiträge veröffentlichen

en: Publish images, links, and texts
de: Bilder, Links und Texte veröffentlichen

en: Publish instantly or schedule for later
de: Veröffentliche sofort oder plane für später

en: Publish instantly or schedule posts
de: Beiträge sofort veröffentlichen oder planen

en: Publish on PR-Gateway
de: Beitrag über PR-Gateway veröffentlichen

en: Publish posts with up to 280 characters
de: Veröffentliche Beiträge mit bis zu 280 Zeichen

en: Publish texts and images
de: Texte und Bilder veröffentlichen

en: Publish texts, links, and images
de: Veröffentliche Texte, Links und Bilder.

en: Published On
de: Veröffentlicht am

en: Published Posts
de: Veröffentlichte Beiträge

en: Purchase additional apps to your actual license.
de: Kaufe zusätzliche Apps zu Deiner gültigen Lizenz.

en: Queue
de: Warteschlange

en: RATE BLOG2SOCIAL
de: Blog2Social jetzt bewerten

en: RATE IT!
de: BEWERTE ES!

en: Rate it!
de: Bewerte es!

en: Rate us
de: Bewerte uns

en: Re-Share
de: Wiederholt geteilt

en: Re-Share Automatically
de: Teile Deine Beiträge automatisch erneut

en: Re-Share Post
de: Beitrag erneut teilen

en: Re-Share Posts
de: Beiträge wiederholt teilen

en: Re-Shares/ Re-Tweets: A count of how many times the post has been reshared or retweeted.
de: Re-Shares/ Re-Tweets: Eine Aufzählung, wie oft der Beitrag von einem Follower erneut geteilt oder retweetet wurde.

en: Re-share older posts
de: Ältere Beiträge erneut teilen

en: Re-share this Post
de: Diesen Beitrag nochmal teilen

en: Re-share this post
de: Diesen Beitrag nochmal teilen

en: Re-share your blog content automatically on your social media channels.
de: Teile Deinen Blog-Content automatisiert und wiederholt auf Deinen Social-Media-Kanälen.

en: Re-sharer: "No post found" fixed
de: Repost: „Kein Beitrag gefunden“ behoben

en: Reach communities on VK.com with precision
de: Erreiche gezielt Communities auf VK.com.

en: Read more
de: Weiterlesen

en: Ready to Share? Choose your preferred settings and hit the 'Share' button to distribute your post across your networks.
de: Bereit zum Teilen? Wähle Deine bevorzugten Einstellungen aus und klicke auf die Schaltfläche 'Teilen', um Deinen Beitrag in Deinen Netzwerken zu posten.

en: Ready to go!
de: Es kann losgehen!

en: Recently Used
de: Zuletzt verwendet

en: Register here to open your PR-Gateway account.
de: Registriere Dich hier, um ein PR-Gateway-Konto zu eröffnen.

en: Repeats
de: Wiederholen

en: Repeats every (days)
de: Wiederholt sich alle X Tage

en: Reporting & Best Time Manager
de: Berichterstattung & Zeitmanager

en: Reporting & calendar: keep track of your published and scheduled social media posts
de: Reporting & Kalender: Verfolge Deine veröffentlichten und geplanten Social Media Beiträge

en: Repost
de: Reposts

en: Request
de: Anfrage

en: Request Support
de: Support anfordern

en: Reset all page and post meta data
de: Lösche alle Seiten und Beitrags Meta Angaben

en: Reshare older posts
de: Ältere Beiträge erneut teilen

en: Retweets are the recommended way to reshare the same Tweets across Twitter accounts in accordance with Twitter new rules. You can now schedule multiple Retweets for an original Tweet that you are planning right from your WordPress.
de: Retweets sind die empfohlene Methode, um die gleichen Tweets über mehrere Twitter-Konten hinweg im Einklang mit den neuen Regeln von Twitter zu verbreiten. Du kannst nun mehrere Retweets für einen Original-Tweet direkt aus Deinem WordPress heraus planen.

en: Revive old posts and reach new audiences
de: Belebe alte Beiträge wieder und erreiche neue Zielgruppen.

en: Rewrite with Assistini AI
de: Neuschreiben mit Assistini AI

en: Romania
de: Rumänien

en: Russia
de: Russland

en: SEO-optimized articles with links and formatting
de: SEO-optimierte Artikel mit Links und Formatierung

en: Sales Support
de: Kontaktiere unser Vertriebsteam

en: Sat
de: Sa.

en: Saturday
de: Samstag

en: Save
de:  Speichern

en: Save As Draft
de: als Entwurf speichern

en: Save as Draft
de: als Entwurf speichern

en: Save as best time for this network
de: Diese Zeit als "Beste Zeit" für dieses Netzwerk speichern

en: Save content as reading tips in Instapaper
de: Inhalte als Lesetipps in Instapaper speichern

en: Save links as articles in Instapaper
de: Speichere Links als Artikel in Instapaper

en: Save links as drafts while browsing and share or schedule them whenever you want.
de: Speicher beim Surfen Links aus Deinem Browser und teile sie, wann immer Du möchtest

en: Save network selection
de: Netzwerk-Gruppierung speichern

en: Save posts instantly or schedule them
de: Beiträge sofort speichern oder planen

en: Save time and maintain consistency
de: Spare Zeit und poste konsistent

en: Save time and publish your content automatically – no manual sharing needed. With an upgrade to Blog2Social, your posts practically run themselves:
de: Spare Zeit und veröffentliche deine Inhalte automatisch – kein manuelles Teilen erforderlich. Mit einem Upgrade auf Blog2Social laufen deine Beiträge praktisch von selbst:

en: Save time – Blog2Social posts automatically for you
de: Spare Zeit – Blog2Social veröffentlicht automatisch für dich.

en: Saved as draft
de: Als Entwurf gespeichert

en: Saved as draft.
de: Als Entwurf gespeichert.

en: Scalable Licenses
de: Skalierbare Lizenzen

en: Schedule Recurrent Post
de: regelmäßig Planen

en: Schedule and automatically repost your content.
de: Plane und veröffentliche deine Inhalte automatisch erneut.

en: Schedule and re-share old posts
de: Plane und teile alte Beiträge

en: Schedule content or publish immediately
de: Inhalte planen oder sofort veröffentlichen

en: Schedule content or send instantly
de: Inhalte planen oder sofort versenden

en: Schedule for specific dates
de: Für bestimmte Termine planen

en: Schedule in advance or share instantly — completely flexible
de: Plane im Voraus oder teile sofort – ganz flexibel.

en: Schedule in advance or share instantly — easily
de: Plane im Voraus oder teile sofort – ganz einfach.

en: Schedule posts for specific dates in the calendar
de: Beiträge für bestimmte Termine im Kalender planen

en: Schedule posts in advance or share them instantly
de: Beiträge im Voraus planen oder sofort teilen

en: Schedule posts or publish instantly
de: Beiträge planen oder sofort veröffentlichen

en: Schedule your content in advance & automatically.
de: Plane deine Inhalte im Voraus und automatisch.

en: Schedule your content or publish instantly
de: Plane deine Inhalte oder veröffentliche sofort.

en: Schedule your first post
de: Plane Deinen ersten Post vor!

en: Schedule your post
de: Beitrag planen

en: Schedule your post for one time, multiple times or recurrently
de: Veröffentlichungen zur besten Zeit pro Netzwerk planen: einmalig, mehrmalig oder nach einem regelmäßigen Muster

en: Schedule your posts at the best times on each network
de: Plane Deine Beiträge zu den besten Zeiten für jedes Netzwerk

en: Schedule your posts days, weeks, or even months in advance
de: Plane deine Beiträge Tage, Wochen oder sogar Monate im Voraus.

en: Schedule your posts in advance or publish instantly
de: Plane deine Beiträge im Voraus oder veröffentliche sie sofort.

en: Schedule your social media posts with pre-defined best-times or at your own time settings for auto-scheduling.
de: Plane Deine Social-Media-Posts mit vordefinierten besten Zeiten oder füge Deine eigenen Zeiteinstellungen für die automatische Planung hinzu.

en: Schedule your videos with the %1$sVideo Add-on%2$s from Blog2Social
de: Plane deine Videos mit dem %1$s Video-Add-on %2$s von Blog2Social.

en: Scheduled Posts
de: geplante Beiträge

en: Scheduling
de: Planen

en: Scheduling and Best Time Manager
de: Veröffentlichungen planen und Beste Zeiten Manager

en: Search
de: Suche

en: Search Title
de: Suche nach Titel

en: Search engine optimized texts
de: Suchmaschinenoptimierte Texte

en: Security
de: Sicherheit

en: See all publications for your message live on
de: Betrachte alle Veröffentlichungen für Deine Mitteilung live auf

en: Select Categories
de: Beitragskategorien auswählen

en: Select Image
de: Bild auswählen

en: Select Post Types
de: Inhaltstypen auswählen

en: Select Taxonomies
de: Taxonomien auswählen

en: Select Team Member
de: Wähle ein Team Mitglied aus

en: Select Twitter profile:
de: Wählen Sie ein Twitter-Profil aus:

en: Select a custom post format for your social media posts (PREMIUM feature)
de: Wähle ein benutzerdefiniertes Beitragsformat für Deine Beiträge in sozialen Medien aus (PREMIUM-Funktion)

en: Select a post
de: Wähle einen Beitrag aus

en: Select a post from the list to begin sharing it across your connected networks.
de: Wähle einen Beitrag aus der Liste aus, um damit das Teilen in Deinen verbundenen Netzwerken zu starten.

en: Select a team member
de: Wähle ein Team Mitglied aus

en: Select all
de: Alle auswählen

en: Select frames or crop, flip and rotate images
de: Wähle einen Rahmen oder einen Zuschnitt aus, spiegele oder drehe Bilder

en: Select image
de: Bild auswählen

en: Select image for
de: Wähle Bild aus für

en: Select individual images per post
de: Individuelle Bilder für Deine Social Media Posts pro Netzwerk auswählen

en: Select link format or image format for your posts
de: Link-Posts oder Bild-Posts als Posting-Format für Deine Beiträge auswählen

en: Select network collection:
de: Netzwerk-Gruppierung auswählen:

en: Select or upload an image from media gallery
de: Bild aus Mediathek auswählen oder hochladen

en: Select the content that will be automatically pre-filled in your Twitter posts. If you have ticked the box "include WordPress tags as hashtags in my post", hashtags are automatically added in the drop-down menu.
de: Wähle den Inhalt aus, der automatisch in Deinen Twitter-Posts vorgefüllt wird. Wenn Du das Kästchen "WordPress-Tags als Hashtags in meinen Beitrag aufnehmen" angekreuzt haben, werden Hashtags automatisch im Dropdown-Menü hinzugefügt.

en: Select to auto-post immediately after publishing or with a delay
de: Beiträge direkt veröffentlichen oder mit einer Verzögerung

en: Select your preferred network collection for autoposting. This collection defines the social media accounts on which the autoposter will share your social media posts automatically.
de: Wähle die Netzwerkgruppierung mit den Social-Media-Accounts aus, auf denen der Auto-Poster veröffentlichen soll.

en: Selecting an individual post format for your social media posts is only one of Blog2Social Premium features. Here are some more things you can do with Blog2Social Premium:
de: Die Auswahl eines individuellen Beitragsformats für Deine Social-Media-Beiträge ist nur eine der Blog2Social Premium Funktionen. Hier sind einige weitere Dinge, die Du mit Blog2Social Premium tun kannst:

en: Self only
de: Nur für dich

en: Self only (Branded content videos cannot be set to private)
de: Nur für dich (Markeninhaltsvideos können nicht auf privat gestellt werden)

en: Send posts directly to your HumHub space
de: Sende Beiträge direkt an deinen HumHub-Bereich.

en: Send updates directly to your Discord channel
de: Sende Updates direkt an deinen Discord-Kanal.

en: Send updates directly to your Telegram channel
de: Sende Updates direkt an deinen Telegram-Kanal

en: Send verification code
de: Verifizierungscode schicken

en: Set the time format you like to use for your posts.
de: Lege das Zeitformat fest, welches für Deine Beiträge genutzt werden soll.

en: Set thumbnails and visibility
de: Vorschaubilder und Sichtbarkeit festlegen

en: Set time format
de: Lege Zeitformat fest

en: Set up once, reuse anytime
de: Einmal einrichten, jederzeit wiederverwenden

en: Set up your AI assistant.
de: Setze Deinen KI Assistenten auf

en: Set up your autoposter to automatically share your imported posts, pages and custom post types on your social media channels.
de: Nutze den Auto-Poster, um Deine importierten Beiträge, Seiten und Cutsom Post Types automatisch auf Deinen Social-Media-Kanälen zu teilen.

en: Set up your autoposter to automatically share your new or updated posts, pages and custom post types on your social media channels.
de: Nutze den Auto-Poster, um Deine neuen oder aktualisierten Beiträge, Seiten und Cutsom Post Types automatisch auf Deinen Social-Media-Kanälen zu teilen.

en: Settings
de: Einstellungen

en: Share
de: Teilen

en: Share New Image Post
de: Neuen Bild-Post teilen

en: Share New Link Post
de: Neuen Link-Post teilen

en: Share New Text Post
de: Neuen Text-Post teilen

en: Share New Video Post
de: Neuen Video-Post teilen

en: Share Now
de: Sofort teilen

en: Share Settings
de: Teilen-Einstellungen

en: Share Video Files
de: Teile Videos

en: Share Videos
de: Videos teilen

en: Share WordPress Content
de: WordPress-Inhalte teilen

en: Share as Reel
de: Teile als Reel

en: Share as Reel/Story
de: Als Reel/Story teilen

en: Share as Story
de: Als Story teilen

en: Share content automatically in channels
de: Inhalte automatisch in Kanälen teilen

en: Share image posts:
de: Teile Bild-Beiträge:

en: Share images directly on TikTok
de: Teile Bilder direkt auf TikTok.

en: Share images to get them into the Google image search to further increase your outreach and traffic from search engines.
de: Teile Bilder, damit sie in der Bildersuche von Google auffindbar sind und Du so Deinen Traffic und Deine Reichweite auch über klassische Suchmaschinen vergrößern kannst.

en: Share imported posts with the Auto Poster: Posts that you import via RSS feeds and plugins can be shared automatically on your social media channels.
de: Teile importierte Beiträge mit dem Auto-Poster: Beiträge, die Du über RSS-Feeds und Plugins importierst, können automatisch auf Deinen Social Media-Kanälen geteilt werden.

en: Share more than 280 characters by creating a X thread!
de: Teile mehr als 280 Zeichen, indem Du einen Twitter Thread erstellst!

en: Share new post on Social Media
de: Teile einen neuen Beitrag auf Social Media

en: Share new video post
de: Teile einen neuen Video-Post

en: Share on Social Media
de: auf Social Media teilen

en: Share on multiple profiles, pages and groups
de: Auf mehreren Profilen, Seiten und Gruppen teilen

en: Share on social media
de: Teile auf Social Media

en: Share on video networks
de: Teile auf Video-Netzwerken

en: Share posts
de: Posts teilen

en: Share posts directly on your business profile
de: Teile Beiträge direkt auf deinem Geschäftsprofil.

en: Share posts in groups or chats
de: Beiträge in Gruppen oder Chats teilen

en: Share posts on company pages and groups
de: Beiträge auf Unternehmensseiten und Gruppen teilen

en: Share posts on your XING profile
de: Teile Beiträge auf deinem XING-Profil

en: Share professional videos on Vimeo
de: Teile professionelle Videos auf Vimeo

en: Share pure text messages and personal comments with your followers and readers.
de: Teile reine Textinformationen und persönliche Kommentare mit Deinen Followern und Lesern.

en: Share short posts on the decentralized network
de: Teile kurze Beiträge im dezentralen Netzwerk.

en: Share text posts:
de: Teile Text-Beiträge:

en: Share text, images & links
de: Text, Bilder & Links teilen

en: Share your WordPress posts, pages or products
de: Teile Deine WordPress-Beiträge, -Seiten oder -Produkte

en: Share your blog posts with the Auto Poster: Your blog posts will be shared automatically on your social media channels as soon as you publish or update a new post. You can also choose to autopost scheduled blog posts as soon as they are published.
de: Teile Deine Blogbeiträge mit dem Auto-Poster: Deine Blogbeiträge werden automatisch auf Deinen Social Media-Kanälen geteilt, sobald Du einen neuen Beitrag veröffentlichst oder aktualisierst. Du kannst auch festlegen, dass in WordPress vorgeplante Blogbeiträge automatisch geteilt werden, sobald sie veröffentlicht werden.

en: Share your content on Meta’s platform for conversations
de: Teile deine Inhalte auf der Plattform von Meta für Gespräche.

en: Share your content on Threads
de: Teile deine Inhalte auf Threads.

en: Share your creative projects on Ravelry
de: Teile deine kreativen Projekte auf Ravelry.

en: Share your first post
de: Teile Deinen ersten Post

en: Share your first post now!
de: Teile Deinen ersten Post

en: Share your post
de: Teile Deinen Post

en: Share your video content straight from your media library on video platforms and social networks.
de: Teile Deinen Videoinhalt direkt aus Deiner Mediathek auf Video-Plattformen und sozialen Netzwerken.

en: Share your video files on YouTube, Vimeo, TikTok, Facebook, Instagram, Pinterest and X (Twitter). Get 25 GB data volume, valid for one year, top-up at any time.
de: Teile Deine Videodateien auf YouTube, Vimeo, TikTok, Facebook, Instagram, Pinterest und X (Twitter). Erhalte 25 GB Datenvolumen, gültig für ein Jahr, jederzeit aufladbar.

en: Shared
de: Wie oft geteilt?

en: Shared Posts
de: geteilte Beiträge

en: Sharing more than one image improves the visibility of your content. You can create image series, show sequences, and level up your storytelling. With Blog2Social you can share up to 10 images per post on Instagram, up to 4 images in one post on Facebook (page and group) and Twitter.
de: Das Teilen von mehr als einem Bild verbessert die Sichtbarkeit deines Beitrags. So kannst du Bildserien erstellen, Sequenzen zeigen und dein Storytelling auf ein höheres Level bringen. Mit Blog2Social kannst du bis zu 10 Bilder in einem Beitrag auf Instagram und bis zu 4 Bilder auf Facebook (Seite und Gruppe) sowie auf Twitter teilen.

en: Shortext
de: Kurzbeschreibung

en: Show all
de: Alle anzeigen

en: Showcase your content visually on Pinterest
de: Präsentiere deine Inhalte visuell auf Pinterest.

en: Sign in
de: Anmelden

en: Since you are already on our Business version, we would love to introduce you to the flexibility and enhanced features available with an individual plan just for you. Benefit from additional options that go beyond our regular licenses.
de: Da Du bereits unsere Business-Version nutzt, würden wir Dir gerne die Flexibilität und die erweiterten Funktionen vorstellen, die mit einem individuellen Plan nur für Dich verfügbar sind. Profitiere von zusätzlichen Optionen, die über unsere regulären Lizenzen hinausgehen.

en: Size
de: Größe

en: Slovakia
de: Slowakei

en: Smileys & People
de: Smileys & Personen

en: Social Accounts
de: Social Media Konten

en: Social Media Calendar
de: Social Media Kalender

en: Social Media Metrics
de: Social-Media Metriken

en: Social Media Metrics Summary
de: Übersicht Social-Media-Kennzahlen

en: Social Media Networks
de: Social-Media-Netzwerke

en: Social Media Post Drafts
de: Social Media Posts Entwürfe

en: Social Media Scheduling & Sharing
de: Beitrag auf Social Media planen und teilen

en: Social Media Time Settings
de: Social-Media-Zeiteinstellungen

en: Social Meta Data
de: Social Meta Angaben

en: Social Meta Tags Settings
de: Social Meta Tags Einstellungen

en: Some WordPress plugins use short codes, e.g. Page Builder plugins. When a shortcode is inserted in a WordPress post or WordPress page, WordPress calls the function that is included in the shortcode and performs the corresponding actions as soon as you publish your post on your Wordpress website. If you like Blog2Social to consider shortcodes when posting to social media and automatically insert the defined content in your social media post, activate this feature. You will find more information about the function of shortcodes and which plugins are supported by Blog2Social in the following <a href="%s" target="_blank">shortcode guide</a>.
de: Einige WordPress-Plugins verwenden Shortcodes, z. B. Page-Builder-Plugins. Wenn ein Shortcode in einem WordPress-Beitrag oder einer WordPress-Seite eingefügt wird, ruft WordPress die Funktion auf, die im Shortcode benannt ist, sobald Du den Beitrag auf Deiner Webseite veröffentlicht hast, um die gewünschten Aktionen ausführen. Aktiviere diese Funktion, wenn Du möchtest, dass Blog2Social diese Shortcodes bei der Veröffentlichung auf Social Media berücksichtigt und den Inhalt der Shortcodes in Deine Social Media Posts einbindet. Weitere Informationen über die Funktion der Shortcodes und welche Plugins Blog2Social unterstützt, findest Du in diesem <a href="%s" target="_blank">Guide</a>.

en: Something went wrong on our side. Please contact support!
de: Etwas ist auf unserer Seite schiefgelaufen. Bitte wende Dich an unseren Kundenservice.

en: Something went wrong with your request - please try again or re-authorize your assistini connection.
de: Bei deiner Anfrage ist etwas schiefgelaufen – bitte versuche es erneut oder autorisiere deine Assistini Verbindung neu.

en: Sort by network
de: Sortiere nach Netzwerk

en: South Africa
de: Südafrika

en: Space
de: Platz

en: Spain
de: Spanien

en: Start 30-day free trial
de: Kostenlose 30-Tage-Testversion starten

en: Start date
de: Startdatum

en: Start now
de: Jetzt starten

en: Start upgrade & use groupings
de: Upgrade starten & Gruppierungen verwenden

en: Start your 14-Day Free Trial
de: Jetzt kostenlos testen

en: Start your 30-day free Premium trial
de: Teste Blog2Social Premium kostenlos

en: Start your 30-day free Premium trial with Video-Addon
de: Starte Deinen 30-tägigen kostenlosen Premium-Test mit Video-Addon

en: Start your 30-day free trial with Blog2Social!
de: Starte jetzt Deine 30-Tage-Trial mit Blog2Social!

en: Start your free 30-day-Premium-trial
de: Teste Blog2Social Premium

en: Start your free 30-days-trial of Blog2Social Premium & Video-Addon (no payment information needed)
de: Starte Deine kostenlose 30-Tage-Testversion von Blog2Social Premium & Video-Addon (keine Zahlungsinformationen erforderlich)

en: Start your free trial for Social Media Metrics
de: Starte jetzt Deine exklusive Testphase

en: Startdate
de: Startdatum

en: Starte jetzt auf Bluesky durch
de: Jetzt auf Bluesky durchstarten

en: Status Privacy
de: Status der Privatsphäre

en: Street
de: Straße

en: Submit
de: Absenden

en: Subtitle
de: Untertitel

en: Successfully saved
de: Erfolgreich gespeichert

en: Successfully shared!
de: Erfolgreich geteilt!

en: Summary
de: Zusammenfassung

en: Summary with large image
de: Link-Darstellung mit großem Bild

en: Sun
de: So.

en: Sunday
de: Sonntag

en: Supported HTML tags
de: Erlaubte HTML-Elemente

en: Sweden
de: Schweden

en: Switzerland
de: Schweiz

en: Symbols
de: Symbole

en: Tags
de: Schlagwörter

en: Tailor network-specific content structures to your audience
de: Netzspezifische Inhaltsstrukturen auf Dein Publikum zuschneiden

en: Tailored posts for every platform
de: Maßgeschneiderte Beiträge für jede Plattform

en: Team Management
de: Team-Management

en: Telegram is a messenger service with a variety of different themed channels.
de: Telegram ist ein Messenger-Dienst mit einer Vielzahl an verschiedenen Themenkanälen.

en: Tell your story with more images
de: Erzähle deine Geschichte mit mehr Bildern.

en: Templates for profiles, pages & groups
de: Vorlagen für Profile, Seiten & Gruppen

en: Terms
de: Bedingungen

en: Test PR-Gateway for free
de: PR-Gateway kostenlos und unverbindlich testen

en: Text Post
de: Text-Beitrag

en: Text only
de: nur Text

en: Text posts enable you to share pure text messages and personal comments with your followers and readers. You can also customize your posts with individual hashtags, @mentions, or emojis.
de: Das Teilen von Text-Beiträgen ermöglicht es Dir, reine Textinformationen und persönliche Kommentare mit Deinen Followern und Lesern zu teilen. Du kannst Deine Beiträge auch mit individuellen Hashtags, @Mentions oder Emojis anpassen.

en: Thank you for choosing Blog2Social - all-in-one social media management Wordpress tool.
de: Vielen Dank, dass Du Dich für Blog2Social entschieden hast - das All-in-One-Tool für das Social-Media-Management in WordPress.

en: Thank you for joining the trial period of the new Blog2Social Video-Addon.
de: Vielen Dank, dass Du Dich für die Testphase des neuen Blog2Social Video-Addons angemeldet hast.

en: Thank you! Your feedback has been received.
de: Vielen Dank! Wir haben Dein Feedback erhalten.

en: Thank you. You'll now receive the blog updates from Blog2Social.
de: Vielen Dank. Du erhältst nun die Blog-Updates von Blog2Social.

en: The %1$sX Add-on%2$s is seperately available
de: Das %1$sX Add-on%2$s ist separat erhältlich.

en: The APP-ID and Secret are needed to set up and authenticate a secure connection to your Pinterest account. Our guide will lead you through the process of obtaining your own App Key, the ID and the secret.
de: Die APP-ID und das Geheimnis werden benötigt, um eine sichere Verbindung zu Deinem Pinterest-Konto einzurichten und zu authentifizieren. Unsere Anleitung führt Dich durch den Prozess der Beschaffung Deines eigenen App-Schlüssels, der ID und des Geheimnisses.

en: The APP-ID and Secret are needed to set up and authenticate a secure connection to your X (Twitter) account. Our guide will lead you through the process of obtaining your own App Key, the ID and the secret.
de: Die APP-ID und das Secret werden benötigt, um eine sichere Verbindung zu Deinem X (Twitter)-Konto einzurichten und zu authentifizieren. Unsere Anleitung führt Dich durch den Prozess, um Deinen eigenen App-Key, die ID und das Secret zu erhalten.

en: The Autoposter is
de: Der Auto-Poster ist

en: The Best Times Manager automatically publishes your posts when your community is most active. This way, you achieve more reach and engagement – completely effortlessly.
de: Der Best Times Manager veröffentlicht automatisch deine Beiträge, wenn deine Community am aktivsten ist. Auf diese Weise erreichst du mehr Reichweite und Engagement – ganz mühelos.

en: The Headline...
de: Die Überschrift...

en: The Troubleshooting tool helps you with conflicts that can be caused by the system environment of your blog. So you can always check your settings on Wordpress.
de: Das Problemanalyse-Tool unterstützt Dich bei Konflikten, die durch die Systemumgebung Deines Blogs ausgelöst werden können. So kannst Du jederzeit selbstständig Deine Einstellung auf WordPress einsehen.

en: The Twitter Cards define the look of your preview of your link post on Twitter. By editing the Twitter Card tags you can change the following parameters to change the look:
de: Die Twitter Cards definieren das Aussehen der Vorschau Deines Link-Posts auf Twitter. Durch die Bearbeitung der Twitter Card-Tags kannst du die folgenden Parameter ändern, um das Aussehen zu verändern:

en: The best size for images in social media posts are between: 667-1000px X 523-1000px. Blog2Social will automatically resize your image according to the requirements of each network.
de: Die optimalen Bildgrößen für deine Social-Media-Beiträge liegen zwischen: 667-1000px X 523-1000px. Blog2Social passt dein Bild automatisch die Größe des jeweiligen Netzwerks an.

en: The best size for images in social media posts are between: 667-1000px x 523-1000px. Blog2Social will automatically resize your image according to the network requirements. You can also share up to 4 images in one post on Facebook (page and group) and on Twitter.
de: Die optimalen Bildgrößen für Deine Social Media Posts liegen zwischen: 667-1000px x 523-1000px. Blog2Social passt Dein Bild automatisch an die Bildgröße des jeweiligen Netzwerkes an. Du kannst bis zu 4 Bilder in einem Beitrag auf Facebook (Seite und Gruppe) sowie auf Twitter teilen.

en: The connection does not exist.
de: Diese Verbindung existiert nicht.

en: The connection has already been assigned to this user.
de: Die Verbindung wurde diesem Benutzer bereits zugewiesen.

en: The connection is still assigned to other users. Please withdraw the assigned connection from other users first.
de: Die Verbindung ist noch anderen Benutzern zugeordnet. Bitte entfernen Sie zuerst die zugewiesene Verbindung von anderen Benutzern.

en: The connection to the server failed. Please try again! You can find more information and solutions in the
de: Die Verbindung zum Server ist fehlgeschlagen. Bitte versuche es erneut. Mehr Informationen und Lösungsvorschläge findest Du in dem

en: The connection to the server failed. Please try again! You can find more information and solutions in the <a href="%s" target="_blank">guide for server connection</a>.
de: Die Verbindung zum Server ist unterbrochen. Erfahre Lösungen und mehr in dem <a href="%s" target="_blank">Guide zur Serververbindung</a>.

en: The connection to the server failed. Please try again! You can find more information and solutions in the guide for server connection
de: Die Verbindung zum Server ist fehlgeschlagen. Bitte versuche es erneut. 
    Mehr Informationen und Lösungsvorschläge findest Du in dem Serververbindungs-Guide

en: The connection to your server has been interrupted. Please make sure that your blog is reachable. If your server does not respond or is too slow, Blog2Social cannot connect to the internet. Try again later or contact your webmaster, if this error message persists.
de: Die Verbindung auf Deinen Server wurde unterbrochen. Bitte stelle sicher, dass Dein Blog von außen erreichbar ist.Wenn Dein Server nicht antwortet, oder die Verbindungsgeschwindigkeit zu niedrig ist, kann Blog2Social sich nicht mit dem internet verbinden. Versuche es später erneut oder kontaktiere Deinen Webmaster, wenn dieser Fehler erneut erscheint.

en: The connection to your social media account is interrupted. Please check your authorization and reconnect your account. The <a target="_blank" href="%s">troubleshooting guide</a> shows you how to fix the connection to your social media account.
de: Die Verbindung zu Deinem Social Media-Account ist unterbrochen. Bitte überprüfe Deine Autorisierung und verbinde Deinen Account erneut. Die <a target="_blank" href="%s">Anleitung zur Fehlerbehebung</a> zeigt Dir, wie Du die Verbindung zu Deinem Social-Media-Account erneuern kannst.

en: The content of your Wordpress post is empty!
de: Der Inhalt Deines WordPress Posts ist leer!

en: The content of your post
de: Der Inhalt Deines Beitrags.

en: The content of your post could not be approved by the network. Please see the following <a target="_blank" href="%s">guide</a>.
de: Der Inhalt Deines Beitrags konnte vom Netzwerk nicht genehmigt werden. Bitte beachte die folgende <a target="_blank" href="%s">Anleitung</a>.

en: The default card type to use
de: Wählen Sie Ihre Standard-Twitter-Card

en: The first step is to create and share a social media post for which you want to track the metrics. You can share WordPress posts, pages and products, imported posts as well as "Social Media Posts" consisting of a link, video, image or text. After 24 hours, you can check the first metrics of the post under the menu item "Social Media Metrics".
de: Erstelle und teile zunächst einen Social-Media-Post, für den Du die Kennzahlen tracken möchtest. Du kannst WordPress-Beiträge, -Seiten und -Produkte, importierte Beiträge und auch "Social Media Posts" bestehend aus Link, Video, Bild oder Text teilen. Nach 24h kannst Du die ersten Kennzahlen des Beitrags unter dem Menüpunkt “Social-Media-Kennzahlen” einsehen.

en: The full version of Assistini can help you work even more efficiently and offers you a number of features
de: Die Vollversion von Assistini kann Dir helfen, noch effizienter zu arbeiten und bietet Dir eine Reihe von Funktionen

en: The images file types .jpg and .png are allowed. Please try another.
de: Es sind nur .jpg und .png Bilder erlaubt. Bitte wähle ein anderes Bild aus.

en: The license has been successfully activated.
de: Deine Lizenz wurde erfolgreich aktiviert!

en: The link will be added automatically at the end of the post.
de: Der Link wird automatisch am Ende des Posts eingefügt.

en: The link will be transmitted as a canonical link, i.e. in the source code of your page, in order to refer to the original source of the content and to increase the reach from search engines like Google.
de: Der Link wird als Canonical-Link, also im Quellcode Deiner Seite, übergeben um so auf die ursprüngliche Quelle des Inhalts zu verweisen und die Reichweite über Suchmaschinen wie Google zu vergrößern.

en: The link you followed has expired. Please refresh your page.
de: Der Link, dem Du gefolgt bist, ist abgelaufen. Bitte aktualisiere Deine Seite.

en: The name of the post author.
de: Der Name des Autors Deines Beitrags.

en: The network can not publish special characters such as Emoji. Please see the following <a target="_blank" href="%s">guide</a>.
de: Das Netzwerk kann keine Sonderzeichen wie Emoji veröffentlichen. Bitte beachte die folgende <a target="_blank" href="%s">Anleitung</a>

en: The network could not publish your post. Please see the following <a target="_blank" href="%s">guide</a>.
de: Dein Post ist vom Netzwerk nicht veröffentlicht worden. Bitte beachte die folgende <a target="_blank" href="%s">Anleitung</a>.

en: The network does not allow your URL - metadata cannot be read or the link violates network standards
de: Das Netzwerk erlaubt deine URL nicht – Metadaten können nicht gelesen werden oder der Link verstößt gegen Netzwerkstandards.

en: The network does not support hashtags.
de: Das Netzwerk unterstützt keine Hashtags.

en: The network has blocked your account. Please see the following <a target="_blank" href="%s">guide</a>.
de: Das Netzwerk hat Dein Konto gesperrt. Bitte beachte die folgende <a target="_blank" href="%s">Anleitung</a>

en: The networks Diigo, Bloglovin’ and Google Business Profile do not support the GIF image format and will display your standard image instead.
de: Die Netzwerke Diigo, Bloglovin' und Google My Business unterstützen das GIF format nicht und stellen stattdessen das Standardbild dar.

en: The number of images is reached. Please see the following <a target="_blank" href="%s">guide</a>.
de: Die Anzahl der Bilder ist erreicht. Bitte beachte die folgende <a target="_blank" href="%s">Anleitung</a>

en: The orginal tweet is scheduled on:
de: Der Original-Tweet ist geplant für:

en: The page and post meta data could not be removed.
de: Die Seiten- und Post-Metadaten konnten nicht entfernt werden.

en: The parameters could not be saved. Please try again.
de: Die Parameter konnten nicht gespeichert werden. Bitte versuchen Sie es noch einmal.

en: The post cannot be published due to changes on the Instagram interface. More information in the <a href="%s" target="_blank">Instagram guide</a>.
de: Durch Änderungen der Instagram-Schnittstelle kann der Beitrag nicht veröffentlicht werden. Mehr Informationen in dem <a href="%s" target="_blank">Instagram-Guide</a>.

en: The post limit for your App has been reached. Please check the settings of your API app in your developer account and consider an upgrade if necessary.
de: Das Beitragslimit für Ihre Twitter API App wurde erreicht. Bitte überprüfen Sie die Einstellungen Ihrer API-App in Ihrem Entwicklerkonto und erwägen Sie ggf. ein Upgrade.

en: The posts you tried to add are already in your sharing queue. If you want to re-schedule them, please delete the posts before adding them again.
de: Die Beiträge, die Du hinzufügen möchtest, sind bereits Teil Deiner Warteschlange. Wenn Du diese Beiträge neu planen möchtest, lösche diese Beiträge bitte zuerst aus der Warteschlange und plane sie dann neu.

en: The press distribution PR gateway automatically publish your press releases and events with one click.Publish your message over 250 portals.
de: Mit dem Presseverteiler PR-Gateway veröffentlicht Du Deine Pressemitteilungen und Veranstaltungsankündigungen automatisch mit nur einem Klick auf Deine individuelle Auswahl aus über 250 reichweitenstarken und zielgruppen-spezifischen kostenlosen Presseportalen, Eventportalen, internationalen und regionalen Portalen, Social Media und Dokumenten-Netzwerken.

en: The price of your product, if you have installed WooCommerce on your website/ blog.
de: Der Preis eines Produkts, wenn Du WooCommerce auf Deiner Website/ Blog installiert hast.

en: The scheduling for your social media post has changed as a selected social media network is no longer connected to Blog2Social. Please check the network connections under "Networks" and make sure that the required networks are connected.
de: Die Planung für Deinen Social-Media-Post hat sich geändert, da ein ausgewähltes Social-Media-Netzwerk nicht mehr mit Blog2Social verbunden ist. Bitte prüfe die Netzwerkverbindungen unter "Netzwerke" und stelle sicher, dass die gewünschten Netzwerke verbunden sind.

en: The settings for the Auto-Poster were configured for you by a WordPress admin.
de: Die Einstellungen für den Auto-Poster wurden für Dich von einem WordPress-Admin vorgenommen.

en: The summary of your post (you define it in the side menu of your post).
de:  Die Zusammenfassung Deines Beitrags (wird von dir im Seitenmenü deines Beitrags festgelegt).

en: The tags you have set in your post.
de: Die Tags, die Du in deinem Beitrag gesetzt hast.

en: The time of publishing a post can play a decisive role in achieving more likes, shares and comments as well as a wide reach. Each social media network has it's "best times". Blog2Social provides you with predefined best times. When you activate the "best times" for your Auto-Poster, your WordPress posts and pages will be shared automatically at the "best times". Get more information about the "best times" in the guide "<a href="%s" target="_blank">The Best Times to Post on Social Media</a>".
de: Jedes Social-Media-Netzwerk hat seine „Besten Zeiten“. Der Veröffentlichungszeitpunkt spielt eine entscheidende Rolle, 
    wenn es darum geht, möglichst viele Likes, Shares und Kommentare sowie eine große Reichweite zu erzielen. 
    Blog2Social stellt Dir vordefinierte “beste Zeiten”-Einstellungen zur Verfügung. Wenn Du die "besten Zeiten" für Deinen 
    Auto-Poster aktivierst, werden Deine WordPress-Beiträge und -Seiten automatisch zu den "besten Zeiten" freigegeben.
    Erhalte mehr Informationen über die “besten Zeiten” in dem <a href="%s" target="_blank">"Die besten Zeiten für Social-Media-Posts”-Guide</a>.

en: The title of the post will serve as the link.
de: Der Titel des Beitrags dient als Link.

en: The title of your post
de: Der Titel deines Beitrags.

en: The uploaded photo is too small. It must be at least %1$d pixels wide and %2$d pixels high.
de: Das hochgeladene Foto ist zu klein. Es muss mindestens %1$d Pixel breit und %2$d Pixel hoch sein.

en: The user to whom the connection is assigned still has scheduled posts.
de: Der Benutzer, dem die Verbindung zugewiesen ist, hat noch geplante Beiträge.

en: The video upload failed. Please check your video file!
de: Der Video-Upload ist fehlgeschlagen. Bitte überprüfe Deine Videodatei!

en: The video upload failed. Please try again.
de: Der Video-Upload ist fehlgeschlagen. Bitte versuche es erneut.

en: The video was scheduled by %s.
de: Das Video ist von %s geplant.

en: There are no other users to whom the connection can be assigned.
de: Es sind keine weiteren Benutzer vorhanden, denen die Verbindung zugewiesen werden kann.

en: There are no social network accounts assigned to your selected network collection. Please assign at least one social network account or select another network collection.
de: In der ausgewählten Netzwerkgruppierung sind keine Social Media Accounts verbunden. Bitte füge mindestens ein Social Media Account hinzu oder wähle eine andere Netzwerkgruppierung aus.

en: There is already a saved draft for this WordPress post or page. If you save a new draft it will overwrite the old draft.  Are you sure you want to overwrite your draft?
de: Es gibt bereits einen gespeicherten Entwurf für diesen WordPress-Beitrag/Seite. Wenn Du einen neuen Entwurf speicherst, wird der alte Entwurf damit überschrieben. Bist Du sicher, dass Du Deinen Entwurf überschreiben möchtest?

en: There may be a fee for this service when publishing your message with PR-Gateway. Once your press release has been sent, it can not be withdrawn anymore. Do you want your press release to be published now?
de: Bitte beachte, dass gegebenenfalls Gebühren für die Versendung von Pressemitteilungen über PR-Gateway anfallen können. Einmal versandte Pressemitteilungen können nicht mehr zurückgenommen werden. Soll Deine Pressemitteilung jetzt versendet werden?

en: These exclusive features can help you reach more people in less time. Unlock the full power of Blog2Social for your social media success.
de: Mit diesen exklusiven Funktionen kannst Du mehr Menschen in kürzerer Zeit erreichen. Schöpfe das volle Potenzial von Blog2Social für Deinen Erfolg in den sozialen Medien aus.

en: This XING API is no longer supported by XING. Please connect your XING accounts with the new XING interface to reschedule your posts.
de: Diese XING-API wird von XING nicht mehr unterstützt. Bitte verbinde Dich mit Deinen  XING-Konten über die neue XING-Schnittstelle, um Deine Beiträge neu zu planen.

en: This allows you to adjust your network selection at any time and save it by clicking on "Save network selection".
de: Auf diese Weise kannst Du jederzeit Deine Netzwerkauswahl anpassen und diese speichern (“Netzwerkauswahl speichern”).

en: This connection has already been assigned to this user.
de: Die Verbindung wurde diesem Benutzer bereits zugewiesen.

en: This connection was assigned by
de: Die Verbindung wurde zugewiesen von

en: This entry could not be removed. It's not yours!
de: Dieser Eintrag konnte nicht entfernt werden. Es gehört dir nicht!

en: This entry was removed successfully.
de: Dieser Eintrag wurde erfolgreich entfernt.

en: This feature lets you use personalized permalinks when scheduling social media posts for unpublished WordPress articles, replacing the default WordPress-generated link (e.g., "yourwebsite.com/?p=123"). Be sure to review the explanation before activating this option.
de: Diese Funktion ermöglicht Dir, die standardisierten WordPress-Links durch personalisierte Permalinks zu ersetzen, wenn Du Social-Media-Posts für noch unveröffentlichte Blogbeiträge planst. Lies unbedingt die Erklärung, bevor Du diese Option aktivierst.

en: This group is not supported for video uploads by this network
de: Dieses Profil wird für Video-Uploads von diesem Netzwerk nicht unterstützt

en: This is a global feature for your blog, which can only be edited by users with admin rights.
de: Dies ist eine globale Einstellung für Deinen Blog, die nur von Usern mit Admin Rechten bearbeitet werden kann.

en: This is a global system setting  for your website / blog, which can be edited by users with admin rights only.
de: Dies ist eine globale Einstellung für Deinen Website/ Deinen Blog, die nur von Nutzern mit Admin-Rechten bearbeitet werden kann.

en: This is how it works:
de: Und so funktioniert es:

en: This is the %1$s in full length with all original sections, paragraphs, and formatting.
de: Dies ist der %1$s in voller Länge mit allen originalen Abschnitten, Absätzen und Formatierungen.

en: This is the %1$s, such as a summary or an edited version of the blog post.
de: Dies ist der %1$s, wie zum Beispiel eine Zusammenfassung oder eine bearbeitete Version des Blogbeitrags.

en: This is your saved draft from %s
de: Das ist Dein gespeicherter Entwurf von %s

en: This network connection is still assigned to other users.
de: Diese Netzwerkverbindung ist anderen Blog-Nutzern zugeordnet.

en: This network is available via the %1$sHumhub Add-on%2$s
de: Dieses Netzwerk ist über das %1$sHumhub Add-on%2$s verfügbar.

en: This post is currently locked by another WordPress user.
de: Dieser Beitrag wird derzeit von einem anderen WordPress-Benutzer gesperrt.

en: This post was edited successfully.
de: Dieser Beitrag wurde erfolgreich bearbeitet.

en: This post will be shared into your social media from
de: Dein Beitrag ist zur Veröffentlichung in den Social Media geplant ab dem

en: This post will be shared on social media in 2-3 minutes!
de: Dein Beitrag wird in ca. 2-3 Minuten in die Social Media eingestellt!

en: This profile is not supported for video uploads by this network
de: Dieses Profil wird für Video-Uploads von diesem Netzwerk nicht unterstützt

en: This social network displays the predefined hashtags as clickable tags at the end of your post.
de: Das Netzwerk veröffentlicht die vordefinierten Hashtags als anklickbare Tags am Ende Deines Beitrags.

en: This user don't have a Business License, or it is not the same
de: Dieser Benutzer hat keine Business-Lizenz oder nutzt nicht dieselbe Lizenz

en: This user has reached the maximum number of connections.
de: Der Nutzer hat die maximale Anzahl an Social-Media-Verbindungen erreicht.

en: Threads: Choose between image and link post
de: Threads: Wähle zwischen Bild- und Link-Beitrag aus.

en: Thu
de: Do.

en: Thursday
de: Donnerstag

en: TikTok: Post TikTok videos & images faster – Share your visual content directly on TikTok (no extra steps needed) and schedule posts on TikTok for specific dates and times.
de: TikTok: Veröffentliche TikTok-Videos & Bilder schneller – Teile deinen visuellen Inhalt direkt auf TikTok (ohne zusätzliche Schritte) und plane Beiträge auf TikTok für bestimmte Daten und Uhrzeiten.

en: Time
de: Zeit

en: Time to publish
de: Veröffentlichungszeitpunkt

en: Timespan
de: Zeitspanne

en: Timezone for Scheduling
de: Zeitzone für die Planung

en: Tip: To define threaded posts as the default setting for your tweets, activate this function in your post templates for Twitter.
de: Tipp: Aktiviere die Funktion für Twitter in Deinen Beitragsvorlagen, um Threads als Standard für Deine Tweets festzulegen.

en: Tip: With customized posting schedules for each network, you can create your optimal social media rhythm — effortlessly.
de: Tipp: Mit individuellen Veröffentlichungsplänen für jedes Netzwerk kannst du mühelos deinen optimalen Social-Media-Rhythmus erstellen.

en: Tired of generic WordPress links like 'yourwebsite.com/?p=123'? With Blog2Social's Pro and Business versions, you can transform them into engaging, personalized URLs like 'yourwebsite.com/[blog-post-name]'.
de: Hast Du genug von generischen WordPress Links wie "deinewebseite.com/?p=123"? Verwandle sie in ansprechende, individuelle URLs mit Blog2Social Pro oder Business.

en: Title
de: Titel

en: Title: The title of your post.
de: Titel: Der Titel Deines Beitrags.

en: To comply with <a href="%s" target="_blank">Pinterest's policies and API guidelines</a>, Pinterest integration is exclusively available in our premium versions. Now available in Smart, Pro and Business licenses.
de: Um den <a href="%s" target="_blank">Pinterest-Richtlinien und API-Richtlinien</a> zu entsprechen, ist die Pinterest-Integration ausschließlich in unseren Premium-Versionen verfügbar. Jetzt erhältlich in den Lizenzen Smart, Pro und Business.

en: To comply with the Twitter TOS and to avoid duplicate posts, autoposts will be sent to your primary Twitter profile.
de: Um den Geschäftsbedingungen von Twitter zu entsprechen und doppelte Postings zu vermeiden, werden Autoposts an Dein primäres Twitter-Profil gesendet.

en: To connect more Twitter apps with your Twitter accounts, please upgrade your current Blog2Social license or get a Twitter app add-on to your current license <a href="%s">Login with your Blog2Social account and continue to booking.</a>
de: Um weitere Twitter-Apps mit Deinen Twitter-Konten zu verbinden, upgrade bitte Deine aktuelle Blog2Social-Lizenz oder buche ein Twitter App-Add-On zu Deiner gültigen Lizenz. <a href="%s">Logge Dich mit Deinem Blog2Social-Konto ein und fahre mit der Buchung fort.</a>

en: To define and save more network selections for your posting purposes, you can use the option "Multiple Network collections" (Premium feature) to define <a href="%s" target="_blank">multiple network collections in the social networks section</a>.
de: Hinweis: Um mehrere Netzwerkauswahlen anzulegen und zu speichern, kannst Du mit der Option "Netzwerkgruppierungen definieren" (Premiumfunktion) <a href="%s" target="_blank">mehrere Netzwerkgruppierungen im Bereich Soziale Netzwerke anlegen</a>.

en: To display your link preview, LinkedIn uses the image set in the oEmbed tags in meta data of your post. WordPress automatically sets your featured image as your preferred image in the oEmbed tags. If you would like to change your image on LinkedIn without changing your featured image, you can uncheck the “Add oEmbed tags” box.
de: Um Deine Linkvorschau darzustellen, nutzt LinkedIn das Bild das in den oEmbed Tags in Deinen Webseiten-Metadaten hinterlegt ist. WordPress legt automatisch Dein Beitragsbild als bevorzugtes Bild in Deinen oEmbed Tags fest. Wenn Du Dein Bild bei LinkedIn ändern möchtest, ohne Dein Beitragsbild zu ändern, kannst du die Box “oEmbed Tags hinzufügen” abhaken.

en: To get technical help, please create your account to access the Blog2Social support community to find more answers or to ask your question. (<a href="%s" target="_blank">Info</a>)
de: Für technische Hilfestellung, registriere Dich einfach für die Blog2Social Support Community, um noch mehr Antworten zu finden und Deine Fragen zu stellen. (<a href="%s" target="_blank">Info</a>)

en: To increase your limit and enjoy more features, consider upgrading.
de: Wenn Du Dein Volumen erhöhen und mehr Funktionen nutzen möchtest, upgrade bitte Deine Version.

en: To increase your volume and enjoy more features, consider upgrading.
de: Wenn Du Dein Volumen erhöhen und mehr Funktionen nutzen möchtest, upgrade bitte Deine Version.

en: To obtain your App Key and Sercet, please refer to the following <a href="%s">guide</a>.
de: Nutze den folgenden <a href="%s">Guide</a>, um Deine App-ID und Secret zu bekommen.

en: To obtain your App-Id and Sercet, please refer to the following <a href="%s">guide</a>.
de: Nutze den folgenden <a href="%s">Guide</a>, um Deine App-ID und Secret zu bekommen.

en: To reactivate this connection,
de: Um die Verbindung wieder zu aktivieren,

en: To select an individual image from your media library,
de: Um ein individuelles Bild aus Deiner Mediathek auszuwählen,

en: To share social media posts on Reddit or Diigo, a link is required.
de: Um Social Media Posts auf Reddit oder Diigo zu teilen, ist ein Link erforderlich.

en: To use all features of Blog2Social, PHP version 5.5.3 or higher is required. Our support assists you as of PHP version 5.5.3. See also:
de: Um alle Funktionen von Blog2Social nutzen zu können, ist PHP Version 5.5.3 oder höher erforderlich. Unser Support unterstützt Dich ab PHP Version 5.5.3. Siehe auch:

en: Today's Content Calendar Tips
de: Content-Kalender-Tipp des Tages

en: Top-up your current data volume now!
de: Lade jetzt Dein aktuelles Datenvolumen auf!

en: Transfer Auto-Poster settings to other users
de: Auto-Poster-Einstellungen an andere Benutzer zuweisen

en: Transfer Auto-Poster settings to other users (Business):
de: Übertrage Deine Auto-Poster-Einstellungen  anderen Benutzern (Business):

en: Translation
de: Übersetzung

en: Travel & Places
de: Reisen & Orte

en: Troubleshooting for Error Messages
de: Fehlermeldungen und Lösungen

en: Troubleshooting-Tool
de: Problemanalyse-Tool

en: Try Blog2Social Premium
de: Teste Blog2Social Premium

en: Try Blog2Social Premium with many more great features and increase your visibility and reach on social media.
de: Probiere Blog2Social Premium mit vielen weiteren großartigen Funktionen aus und steigere Deine Sichtbarkeit und Reichweite in den sozialen Medien.

en: Try Blog2Social Premium with more awesome features for scheduling and sharing 30-days for free.
de: Probiere Blog2Social Premium mit noch mehr großartigen Funktionen fürs Planen und das Teilen Deiner Posts 30 Tage lang kostenlos aus.

en: Try Premium
de: Teste Premium

en: Try the Blog2Social Video-Addon:
de: Teste das Blog2Social Video-Addon:

en: Try the new video post function for free now (limited time only)
de: Teste die neue Video-Posting-Funktion jetzt kostenlos (nur für begrenzte Zeit)

en: Tue
de: Di.

en: Tuesday
de: Dienstag

en: Tumblr shortens the description text of a link post after approximately 125 characters.
de: Tumblr kürzt den Beschreibungstext eines Link-Beitrags nach ungefähr 125 Zeichen.

en: Tumblr: Post preview optimized
de: Tumblr: Beitragsvorschau optimiert

en: Tumbr: Individual templates for links, text and image posts
de: Tumbr: Individuelle Templates für Links, Text- und Bildbeiträge

en: Turkey
de: Türkei

en: Turn on to disclose that this video/photo promotes goods or services in exchange for something of value. Your video/photo could promote yourself, a third party or both.
de: Schalte ein, um anzuzeigen, dass dieses Video/Foto Waren oder Dienstleistungen bewirbt, die im Austausch gegen etwas von Wert stehen. Dein Video/Foto könnte dich selbst, eine dritte Partei oder beide bewerben.

en: Twitter has changed its policy for posting link posts via plugins or web applications. Twitter does no longer display the featured or selected image for your blog post, but only images defined in the Twitter Card Meta Tags of your blog post. If you have not defined any Twitter Card Meta Tags, Twitter displays a random image from your blog post or blog site. If you have defined an image in your blog post Twitter Card Meta Tags that does not meet the image size requirements, Twitter displays a white space for the image of your link post. Please make sure that your image meets the image size requirements for Twitter.
de: Twitter hat seine Richtlinien für die Veröffentlichung von Link-Beiträgen über Plugins oder Webanwendungen geändert. Twitter zeigt nicht mehr das Beitragsbild oder ausgewählte Bild für Deinen Blogbeitrag an, sondern nur noch das Bild, das in den Twitter Card Meta Tags Deines Blogbeitrags definiert ist. Wenn Du keine Twitter Card Meta Tags definiert hast, zeigt Twitter ein zufälliges Bild aus Deinem Blogbeitrag oder Deiner Blog-Seite an. Wenn Du in den Twitter Card Meta Tags Deines Blogbeitrag ein Bild definiert hast, das nicht den Anforderungen an die Bildgröße entspricht, zeigt Twitter einen weißen Bereich anstelle Deines Bildes bei Link-Beiträgen an. Bitte stelle sicher, dass Dein Bild die Anforderungen an die Bildgröße für Twitter erfüllt.

en: Type
de: Typ

en: URL Parameters
de: URL-Parameter

en: Under <a href="%1$s">Network Settings</a> you can define which network selection is used. <a href="%2$s" target="_blank">Create a network selection.</a>
de: Unter <a href="%1$s">Netzwerkeinstellungen</a> kannst du festlegen, welche Netzwerkauswahl verwendet wird. <a href="%2$s" target="_blank">Erstelle eine Netzwerkauswahl.</a>

en: Under <a href="%1$s">Network Settings</a> you define which network selection is used. <a href="%2$s" target="_blank">To create a network grouping.</a>
de: Unter <a href="%1$s">Netzwerkeinstellungen</a> definierst du, welche Netzwerkauswahl verwendet wird. <a href="%2$s" target="_blank">Um eine Netzwerkgruppierung zu erstellen.</a>

en: Unfortunately, this isn’t possible in the Free version – but with SMART, PRO, or BUSINESS you have full control over your content:
de: Leider ist das in der kostenlosen Version nicht möglich – aber mit SMART, PRO oder BUSINESS hast du die volle Kontrolle über deine Inhalte:

en: Unfortunately, your request cannot be processed by Blog2Social. Please try again!
de: Leider kann Deine Anfrage von Blog2Social nicht verarbeitet werden. Bitte versuche es erneut!

en: United States of America
de: Vereinigte Staaten von Amerika

en: Unknown error
de: Unbekannter Fehler

en: Unknown error has occurred. Please try again.
de: Ein unbekannter Fehler ist aufgetreten. Bitte versuche es erneut.

en: Unknown username
de: unbekannter Blog-Nutzer

en: Unleash the Power of Memorable URLs with Blog2Social!
de: Entfessele die Kraft von einzigartigen URLs mit Blog2Social!

en: Unlisted
de: Nicht gelistet

en: Unlock Blog2Social Premium Pro to create and share image posts, video links, and text posts from any source.
de: Schalte Blog2Social Premium Pro frei, um Bild-Beiträge, Video-Links und Text-Beiträge aus beliebigen Quellen zu erstellen und zu teilen.

en: Unlock Business features to showcase your brand effectively and scale your social media activities.
de: Schalte Geschäfts-Funktionen frei, um deine Marke effektiv zu präsentieren und deine Social-Media-Aktivitäten zu skalieren.

en: Unlock More Automation Power - Upgrade Now for Maximum Productivity!
de: Schalte mehr Automatisierungsleistung frei - Upgrade jetzt für maximale Produktivität!

en: Unlock Team Management and Boost Your Productivity!
de: Schalte das Team Management frei und steigere Deine Produktivität!

en: Unlock X Add-on
de: Add-on X freischalten

en: Unlock more networks and profiles – with SMART, PRO, or BUSINESS:
de: Entsperre mehr Netzwerke und Profile – mit SMART, PRO oder BUSINESS:

en: Unlock more social media accounts with an upgrade!
de: Schalte mit einem Upgrade mehr Social-Media-Konten frei!

en: Unlock now
de: Jetzt freischalten

en: Unlock pro features to showcase your brand effectively and scale your social media activities.
de: Schalte Pro-Funktionen frei, um deine Marke effektiv zu präsentieren und deine Social-Media-Aktivitäten auszubauen.

en: Unlock video add-on
de: Schalte das Video-Add-On frei

en: Unselect all
de: Alle abwählen

en: Upcoming Integrations
de: Kommende Integrationen

en: Update Blog2Social
de: Aktualisiere Blog2Social

en: Update news
de: Update Neuigkeiten

en: Update...
de: Aktualisierung...

en: Upgrade License
de: Lizenz upgraden

en: Upgrade Options
de: Upgrade-Möglichkeiten

en: Upgrade license
de: Lizenz upgraden

en: Upgrade now
de: Jetzt upgraden

en: Upgrade now to maximize your social media impact!
de: Aktualisiere jetzt, um Deine Wirkung in den sozialen Medien zu maximieren!

en: Upgrade now to unlock additional users and powerful features for your social media management!
de: Aktualisiere jetzt, um zusätzliche Benutzer und leistungsstarke Funktionen für Dein Social-Media-Management freizuschalten!

en: Upgrade of your B2S User Version is required for this feature.
de: Für diese Funktion ist ein Upgrade deiner B2S-Benutzerversion erforderlich.

en: Upgrade to Blog2Social BUSINESS
de: Upgrade auf Blog2Social BUSINESS

en: Upgrade to Blog2Social Business
de: Upgrade auf Blog2Social Business

en: Upgrade to Blog2Social Business to easily bundle your connections into network collection and assign your social media connections to other blog users. You can update and delete the connections as well as select forums or boards. Other users will be able to use the social media connection you assigned to them to post and schedule to your social media profile, page or group.
de: Update auf Blog2Social Business, um Deine Verbindungen einfach in eine Netzwerkgruppierung zu verschieben und Deine Social Media-Verbindungen anderen Blog-Benutzern zuzuweisen. Du kannst die Verbindungen aktualisieren und löschen, sowie Foren oder Pinnwände auswählen. Andere Benutzer können die von Dir zugewiesenen Social-Media-Verbindungen verwenden, um Beiträge auf Deinem Social-Media-Profil, Deiner Seite oder Gruppe zu veröffentlichen oder vorzuplanen.

en: Upgrade to Blog2Social PRO
de: Upgrade auf Blog2Social PRO

en: Upgrade to Blog2Social Premium now.
de: Ich möchte auf Blog2Social Premium upgraden.

en: Upgrade to Blog2Social Pro or Business today and give your social media posts the URL they deserve!
de: Upgrade auf Blog2Social Pro oder Business und gib Deinen Social-Media-Posts die passende URL.

en: Upgrade to Blog2Social SMART
de: Upgrade auf Blog2Social SMART

en: Upgrade to Blog2Social Smart
de: Upgrade auf Blog2Social Smart

en: Upgrade to Blog2Social Smart or higher to customize your individual post templates that will automatically pre-format the structure of your social media posts. Select and define elements, such as title, excerpt, content, hashtags, and edit the post format. The “content” element is selected by default. Define custom post templates per social network and per profile, group & page. You can also add static content (such as individual hashtags or slogans) to your post templates.
de: Upgrade auf Blog2Social Smart oder eine höhere Version, um individuelle Beitragsvorlagen für Deine Social Media Posts auf den verschiedenen Netzwerken zu definieren, mit denen Deine Beiträge automatisiert formatiert werden. Wähle aus verschiedenen Elementen wie Titel, Auszug, Inhalt, Hashtags und bearbeite das Post-Format.
    Standardmäßig ist das Element "Inhalt" ausgewählt. Nutze individuelle Beitragsvorlagen für einzelne Netzwerke, Profile, Gruppen & Seiten. Füge auch statische Inhalte (z.B. individuelle Hashtags oder Slogans) zu Deinen Beitragsvorlagen hinzu.

en: Upgrade to Business to enhance your team's productivity and expand your social media reach.
de: Upgrade auf Business, um die Produktivität Deines Teams und Deine Social-Media-Reichweite zu steigern.

en: Upgrade to PREMIUM
de: Jetzt auf Premium upgraden

en: Upgrade to PRO and above
de: Upgrade auf PRO und höher

en: Upgrade to Premium
de: Premium freischalten

en: Upgrade to Premium Pro now.
de: Upgrade auf Premium PRO

en: Upgrade to SMART and above
de: Upgrade auf SMART und höher

en: Upgrade to SMART or above
de: Upgrade auf SMART oder eine höhere Version

en: Upgrade to unlock this network or try it for free – risk-free!
de: Upgrade, um dieses Netzwerk freizuschalten, oder probiere es kostenlos aus – ohne Risiko!

en: Upgrade your plan
de: Tarif-Upgrade durchführen

en: Upload 1 video of up to 250 MB per day
de: Lade 1 Video mit bis zu 250 MB pro Tag hoch

en: Upload a video or select a video from your media library to share to your networks.
de: Lade ein Video hoch oder wähle ein Video aus Deiner Mediathek aus, um es für Deine Netzwerke freizugeben.

en: Upload an image or select an image from your media library and share the image with a short description (comment) on your social media accounts.
de: Lade ein Bild hoch oder wähle ein Bild aus Deiner Mediathek aus und teile das Bild mit einer kurzen Beschreibung (Kommentar) auf Deinen Social-Media-Accounts.

en: Upload and share up to 2,5 GB of video content during your 30 days trial period
de: Lade während der 30-tägigen Testphase bis zu 2,5 GB an Videoinhalten hoch und teile sie.

en: Upload directly from the Blog2Social dashboard
de: Direkt vom Blog2Social-Dashboard hochladen

en: Upload videos with title, description & tags
de: Lade Videos mit Titel, Beschreibung und Schlagwörtern hoch

en: Upload your first video file now and share on your video networks
de: Lade jetzt Deine erste Videodatei hoch und teile sie in Deinen Video-Netzwerken

en: Uploaded by %1$s on %2$s
de: Hochgeladen von %1$s am %2$s

en: Use X Threads!
de: Nutze X Threads!

en: Use X threads for posts with more than 280 characters.
de: Verwenden Sie Twitter-Threads für Beiträge mit mehr als 280 Zeichen.

en: Use X threads to share messages that deserve more than just 280 characters! Your copy will be shared in multiple connected tweets, each one with 280 characters, appearing underneath each other - like a thread.
de: Verwende Twitter-Threads (jetzt X-Posts), um Nachrichten zu teilen, die mehr als nur 280 Zeichen verdienen! Dein Text wird in mehreren zusammenhängenden Tweets mit jeweils 280 Zeichen geteilt, die untereinander erscheinen - wie ein Thread.

en: Use custom image and post formats.
de: Verwende individuelle Bilder und Beitragsformate.

en: Use custom permalinks for scheduled posts
de: Nutze individuelle Permalinks für geplante Beiträge

en: Use custom post formats and images for each network
de: Verwende individuelle Beitragsformate und Bilder für jedes Netzwerk.

en: Use different email for verification
de: Andere E-Mail für Verifizierung benutzen

en: Use hashtags, @mentions, or emojis to share your feelings.
de: Verwende Hashtags, @Handles oder Emojis, um Deine Gefühle auszudrücken.

en: Use image
de: Bild verwenden

en: Use the Best Time Manager for maximum reach
de: Nutze den besten Zeitplaner für maximale Reichweite.

en: Use the PRO features of Blog2Social for VK
de: Nutze die PRO-Funktionen von Blog2Social für VK.

en: Use the best posting times for each network
de: Verwende die besten Veröffentlichungszeiten für jedes Netzwerk.

en: Use the pre-defined best time settings or define your own best time settings for sharing  your posts . Posting at the right time can be essential to make sure your content is most likely be seen.
de: Verwende die vordefinierten “besten Zeiten”-Einstellungen von Blog2Social oder lege Deine eigenen Zeiteinstellungen fest, zu denen Deine Beiträge geteilt werden sollen. Das Posten zur richtigen Zeit ist essentiell, um mehr Aufmerksamkeit und Engagement mit Deinen Social Media Beiträgen zu erzielen.

en: Use this email for verification
de: Diese E-Mail für Verifizierung benutzen

en: User
de: Benutzer

en: User name
de: Benutzername

en: Username is taken.
de: Dieser Benutzername ist bereits belegt

en: Using Custom Permalinks for Scheduled Posts
de: Nutze benutzerdefinierte Permalinks für geplante Beiträge

en: Validate directly on Twitter
de: Direkt bei Twitter prüfen

en: Value
de: Wert

en: Verify email address
de: E-Mail Adresse verifizieren

en: Video Accounts
de: Video-Konten

en: Video Add-on: Tumblr was added for your video posts
de: Video-Add-on: Tumblr wurde für deine Video-Beiträge hinzugefügt.

en: Video Networks
de: Video-Netzwerke

en: Video Post
de: Video-Post

en: Video Posting
de: Video-Beitrag

en: Video Posts
de: Video-Beitrag

en: Video Sharing
de: Video-Sharing

en: Video size exceeds your data volume to share on networks
de: Die Videogröße übersteigt Dein Datenvolumen für das Teilen in Netzwerken

en: View schedule posts
de: Geplante Beiträge anzeigen

en: View scheduled posts at a glance. Easily rearrange with drag-and-drop.
de: Schau Dir geplante Beiträge auf einen Blick an. Einfache Neuanordnung per Drag-and-Drop.

en: Violating these rules can result in Bluesky suspending your account. Always vary your Posts with different comments, hashtags or handles to prevent duplicate posts.
de: Ein Verstoß gegen diese Regeln kann dazu führen, dass Bluesky Dein Konto sperrt. Variiere Deine Posts immer mit verschiedenen Kommentaren, Hashtags oder Handles, um doppelte Posts zu vermeiden.

en: Violating these rules can result in Twitter suspending your account. Always vary your Tweets with different comments, hashtags or handles to prevent duplicate posts.
de: Ein Verstoß gegen diese Regeln kann dazu führen, dass Twitter Ihren Account sperrt. Variieren Sie Ihre Tweets mit unterschiedlichen Kommentaren, Hashtags und Handles um doppelte Beiträge zu vermeiden.

en: Violating these rules can result in X suspending your account. Always vary your Tweets with different comments, hashtags or handles to prevent duplicate posts.
de: Ein Verstoß gegen diese Regeln kann dazu führen, dass X Dein Konto sperrt. Variiere Deine X Posts immer mit verschiedenen Kommentaren, Hashtags oder Handles, um doppelte Beiträge zu vermeiden.

en: Violating these rules can result in suspending your account. Always vary your content with different images, comments, hashtags or handles to prevent duplicate posts.
de: Ein Verstoß gegen diese Regeln kann zur Sperrung Ihres Kontos führen. Variieren Sie Ihre Inhalte immer mit unterschiedlichen Bildern, Kommentaren, Hashtags oder Handles, um doppelte Beiträge zu vermeiden.

en: WARNING: Deleting this app data will also delete all authorisations and scheduled social media posts associated with this app.
de: WARNUNG: Durch das Löschen dieser App-Daten werden auch alle mit dieser App verbundenen Profile und geplanten Beiträge gelöscht.

en: We are happy to hear from you. We appreciate every single review.
de: Wir freuen uns, von Dir zu hören! Wir schätzen jede einzelne Bewertung.

en: We don't have the permission to publish your post. Please check your authorization.
de: Wir haben nicht Deine Erlaubnis, den Post zu veröffentlichen. Bitte überprüfe deine Autorisierung.

en: We hope you enjoy analysing your posts!
de: Wir wünschen Dir viel Spaß beim Analysieren Deiner Beiträge!

en: We hope you liked Blog2Social Premium.
de: Wir hoffen, dass Dir Blog2Social Premium gefallen hat.

en: We never store your data from your social media profiles
de: Wir speichern Deine Daten aus Deinen Social-Media-Profilen niemals.

en: We updated our Privacy Policy
de: Wir haben unsere Datenschutzerklärung aktualisiert

en: Wed
de: Mi.

en: Wednesday
de: Mittwoch

en: Week
de: Woche

en: Weeks
de: Wochen

en: Welcome to Blog2Social
de: Willkommen bei Blog2Social

en: Welcome to the Blog2Social AI assistant
de: Willkommen beim Blog2Social KI Assistenten

en: Welcome to the trial of the beta version "Social Media Metrics"!
de: Herzlich Willkommen zur Testphase der Beta-Version "Social-Media-Kennzahlen"!

en: What are Twitter Cards?
de: Was sind Twitter Cards?

en: What are meta tags?
de: Was sind Meta Tags?

en: What would you like to share?
de: Was möchtest Du teilen?

en: What's included in the video-post trial?
de: Was beinhaltet die Video-Testphase?

en: What`s the difference?
de: Was ist der Unterschied?

en: When do you want to share your post on social media?
de: Wann möchtest Du Deinen Beitrag auf den Social Media teilen?

en: When should your content be shared?
de: Wann soll Dein Content geteilt werden?

en: When you connect Blog2Social with your Instagram account, you might get a notification from Instagram that a server from Germany in the Cologne area is trying to access your account. This is a general security notification due to the fact that the Blog2Social server is located in this area. This is an automatic process that is necessary to establish a connection to Instagram. Rest assured, that this is a common and regular security notice to keep your account safe. <a href="%s" target="_blank">More information: How to connect with Instagram.</a>.
de: Wenn Du Blog2Social mit Deinem Instagram-Konto verbindest, erhältst Du möglicherweise eine Benachrichtigung von Instagram, dass ein Server aus Deutschland im Raum Köln versucht, auf Dein Konto zuzugreifen. Dies ist eine normale Sicherheitsmeldung aufgrund der Tatsache, dass sich der Blog2Social-Server in diesem Gebiet befindet. Dies ist ein automatischer Vorgang, der notwendig ist, um eine Verbindung zu Instagram herzustellen. Sei versichert, dass dies ein üblicher und genereller Sicherheitshinweis von Instagram ist, um Deinen Account zu sichern. <a href="%s" target="_blank">Mehr Informationen: So verbindest Du Deine Website mit Instagram.</a>

en: Where do I find my license key?
de: Wo kann ich meine Lizenzschlüssel finden?

en: Where should your content be shared?
de: Wo soll Dein Content geteilt werden?

en: Which content should be shared?
de: Welcher Content soll geteilt werden?

en: While you enjoyed the trial, there is so much more that Blog2Social has to offer. Please upgrade now to regain access to your premium features and benefit from:
de: Die Testversion hat Dir zwar gefallen, aber Blog2Social hat noch viel mehr zu bieten. Bitte upgrade jetzt, um Zugang zu Deinen Premium Funktionen zu erhalten und davon zu profitieren:

en: While you're enjoying the trial, there is so much more that Blog2Social has to offer. Please upgrade to keep access to your premium features and benefit from:
de: Während Du die Testversion genießt, gibt es so viel mehr, was Blog2Social zu bieten hat. Bitte upgrade, um Zugang zu Deinen Premium Funktionen zu erhalten und davon zu profitieren:

en: Who can view the post?
de: Wer kann auf diesen Beitrag zugreifen?

en: Why Retweets?
de: Wieso Retweeten?

en: With Blog2Social Premium PRO, you can post multiple images in a single post – perfect for stories, products, or collages.
de: Mit Blog2Social Premium PRO kannst du mehrere Bilder in einem einzigen Beitrag veröffentlichen – perfekt für Geschichten, Produkte oder Collagen.

en: With Blog2Social Premium you can:
de: Mit Blog2Social kannst Du:

en: With Blog2Social SMART, PRO, or BUSINESS, you can share your posts multiple times – automatically, scheduled, and at the best time for each network.
de: Mit Blog2Social SMART, PRO oder BUSINESS kannst du deine Beiträge mehrmals teilen – automatisch, geplant und zur besten Zeit für jedes Netzwerk.

en: With Blog2Social SMART, automatically save interesting content
de: Mit Blog2Social SMART interessante Inhalte automatisch speichern

en: With Blog2Social SMART, you can also automate your Band posts
de: Mit Blog2Social SMART kannst du auch deine Band-Beiträge automatisieren.

en: With Blog2Social you can select a featured image or any image you select to be displayed with your link post. Blog2Social will automatically write the required parameter in the OG Meta Tags of your blog post, so that your selected image will be displayed with your link post. If you don't want Blog2Social to do that, because you have defined your own OG meta tags, please uncheck this box. Please note that you cannot select a specific image for your link post without OG meta tags.
de: Mit Blog2Social kannst Du das Beitragsbild oder ein beliebiges Bild auswählen, das Du in Deinem Linkbeitrag anzeigen möchtest. Blog2Social schreibt automatisch den erforderlichen Parameter in die  Open Graph (OG) Meta Tags Deines Blogbeitrags, so dass das ausgewählte Bild mit Deinem Linkbeitrag angezeigt wird. Wenn Du nicht möchtest, dass Blog2Social das tut, weil Du Deine eigenen Open Graph Meta Tags definiert hast, deaktiviere bitte dieses Kontrollkästchen. Bitte beachte, dass Du dann kein Bild für Deinen Linkbeitrag bei Facebook auswählen kannst.

en: With Blog2Social you can select a featured image or any image you select to be displayed with your link post. Blog2Social will automatically write the required parameter in the OG Meta Tags of your post, so that your selected image will be displayed with your link post. We recommend an image size between 667x523 and 1000x1000 Pixels. Please make sure that the "Add Open Graph meta tags" box is checked, if you uncheck the oEmbed tags. If both settings are unchecked, make sure to use another plugin to set your OG tags, otherwise the social networks will display no image or a random image in your post.
de: Mit Blog2Social kannst Du das Beitragsbild oder ein beliebiges Bild auswählen, das Du in Deinem Linkbeitrag anzeigen möchtest. Blog2Social schreibt automatisch den erforderlichen Parameter in die Open Graph (OG) Meta Tags Deines Beitrags, so dass das ausgewählte Bild mit Deinem Linkbeitrag angezeigt wird. Wir empfehlen eine Bildgröße zwischen 667x523 und 1000x1000 Pixeln. Bitte stelle sicher, dass die “Ergänze Open Graph Meta Tags” Box angehakt ist, wenn Du die oEmbed Tags ausschaltest. Wenn beide Einstellungen deaktiviert sind, stelle sicher, dass Du ein anderes Plugin nutzt, um Deine OG Tags zu setzen, ansonsten werden die sozialen Netzwerke kein Bild oder ein zufälliges Bild in Deinem Post anzeigen.

en: With Blog2Social you can select a featured image or any image you select to be displayed with your link post. Blog2Social will automatically write the required parameter in the Twitter Card meta tags of your blog post, so that your selected image will be displayed with your link post. If you don't want Blog2Social to do that, because you have defined your own Twitter Card meta tags, please uncheck this box. Please note that you cannot select a specific image for your link post without Twitter Card meta tags.
de: Mit Blog2Social kannst Du das Beitragsbild oder ein beliebiges Bild auswählen, das Du in Deinem Linkbeitrag anzeigen möchtest. Blog2Social schreibt automatisch den erforderlichen Parameter in die Twitter Card-Meta-Tags Deines Blogbeitrags, so dass das ausgewählte Bild mit Deinem Linkbeitrag angezeigt wird. Wenn Du nicht möchtest, dass Blog2Social das tut, weil Du Deine eigenen Twitter Card Meta-Tags definiert hast, deaktiviere bitte dieses Kontrollkästchen. Bitte beachte, dass Du dann kein Bild für Deinen Linkbeitrag bei Twitter auswählen kannst.

en: With Blog2Social you can share social media posts consisting of text, links, images, and videos automatically with your followers and readers and customize your posts with individual hashtags, @mentions, or emojis.
de: Mit Blog2Social kannst Du Social-Media-Beiträge aus Texten, Links, Bildern und Videos automatisch mit Deinen Followern und Lesern teilen und Deine Beiträge mit individuellen Hashtags, @Mentions oder Emojis anpassen.

en: With Blog2Social you can share your WordPress posts and pages as well as create your own social media posts to share any content based on text, links, images, or video links, or even third-party content from any sources. This enables you to manage all your social media content in one place directly from your WordPress dashboard. Schedule and share link posts, text posts, image posts, and video posts (video links, for example from Youtube) and provide your followers with the best content-mix on your social media networks.
de: Mit Blog2Social kannst Du sowohl Deine WordPress-Beiträge und -Seiten teilen als auch eigene Social-Media-Posts erstellen, um beliebige Inhalte auf Basis von Text, Links, Bildern oder Video-Links oder sogar Inhalte Dritter aus beliebigen Quellen zu teilen. Dies ermöglicht es Dir, alle Deine Social-Media-Inhalte an einem Ort direkt von Deinem WordPress-Dashboard aus zu verwalten. Plane und teile Link-Beiträge, Text-Beiträge, Bild-Beiträge und Video-Beiträge (Video-Links, z. B. von Youtube) und versorge Deine Follower mit dem besten Content-Mix in Deinen Social-Media-Netzwerken.

en: With Blog2Social you can transfer the Auto-Poster settings as a WordPress-administrator to other users if they have activated the same Blog2Social-Business license. This way, you can also assign social media accounts to other users, so they can auto-post without setting up these connections in each user account. Within these settings, you can also decide whether newly published or updated content from other users should be automatically shared. Users with an assigned Auto-Poster setting and an assigned social-media-network group will then share content automatically how you selected the content to be shared automatically.
de: Mit Blog2Social kannst Du als WordPress-Administrator die Auto-Poster-Einstellungen an andere User übertragen, wenn diese die gleiche Blog2Social-Business-Lizenz aktiviert haben. Auf diese Weise kannst Du auch anderen Benutzern Social-Media-Accounts zuweisen, so dass sie automatisch posten können, ohne die Verbindungen in jedem Benutzerkonto individuell einzurichten. Innerhalb dieser Einstellungen entscheidest Du, ob neu veröffentlichte oder aktualisierte Inhalte anderer User automatisch freigegeben werden sollen. User mit zugewiesenen Auto-Poster-Einstellungen haben anschließend die Auto-Poster-Einstellungen konfiguriert und Social-Media-Netzwerke verbunden, auf denen Inhalte automatisch geteilt werden sollen, die der Administrator ausgewählt hat.

en: With Premium Pro, you can change the custom post format photo post or link post for each individual social media post and channel (profile, page, group).
de: Mit der Premium Pro Version kannst Du das Standard Post-Format individuell pro Social Media Kanal verändern und Deine Beiträge als BildPost oder als Link-Post auf Deinen Profilen, Seiten oder Gruppen teilen.

en: With a Pro or Business License, you'll already have more users included, and you can easily add even more to suit your needs - whether for your business, team, or clients.
de: Mit einer Pro- oder Business-Lizenz sind bereits mehr Benutzer enthalten, und Du kannst ganz einfach noch mehr hinzufügen, um Deinen Bedürfnissen gerecht zu werden - ob für Dein Unternehmen, Dein Team oder Deine Kunden.

en: With a Pro or Business License, you'll start with additional accounts per network included in your license and have the flexibility to add even more as needed—ideal for businesses, teams, or clients. And you will get more powerful features for your social media management.
de: Mit einer Pro- oder Business-Lizenz beginnst Du mit zusätzlichen Konten pro Netzwerk, die in Deiner Lizenz enthalten sind, und hast die Flexibilität, bei Bedarf noch mehr hinzuzufügen - ideal für Unternehmen, Teams oder Kunden. Und Du erhältst mehr leistungsstarke Funktionen für Dein Social-Media-Management.

en: With an upgrade to Blog2Social SMART, PRO or BUSINESS, you can choose the perfect format for every network:
de: Mit einem Upgrade auf Blog2Social SMART, PRO oder BUSINESS kannst du das perfekte Format für jedes Netzwerk auswählen:

en: With an upgrade to Blog2Social, you can easily schedule your social media posts – once, multiple times, or on a recurring basis.
de: Mit einem Upgrade auf Blog2Social kannst du ganz einfach deine Social-Media-Beiträge planen – einmalig, mehrmals oder regelmäßig.

en: With formatting, images, and links
de: Mit Formatierung, Bildern und Links

en: With network groupings, you can easily save specific social media combinations and reuse them anytime – ideal for different campaigns or post formats.
de: Mit Netzwerkgruppierungen kannst du ganz einfach spezifische Kombinationen von sozialen Medien speichern und jederzeit wiederverwenden – ideal für verschiedene Kampagnen oder Beitragsformate.

en: With the Best Time Manager, Blog2Social automatically schedules your posts at the best times — individually for each social network. This way, you reach your followers when they are online and most likely to see your posts.
de: Mit dem Besten Zeitmanager plant Blog2Social automatisch deine Beiträge zu den besten Zeiten – individuell für jedes soziale Netzwerk. So erreichst du deine Follower, wenn sie online sind und am ehesten deine Beiträge sehen.

en: With the Team Management feature, you can assign licenses to multiple users, making collaboration easier and more efficient. Plus, by upgrading, you'll unlock access to more social networks, allowing you to manage and schedule across a wider range of platforms.
de: Mit der Team-Management-Funktion kannst Du Lizenzen mehreren Nutzern zuweisen und so die Zusammenarbeit einfacher und effizienter gestalten. Außerdem erhältst Du mit dem Upgrade Zugang zu mehr sozialen Netzwerken, sodass Du eine größere Anzahl von Plattformen verwalten und planen kannst.

en: With the help of the meta tags you can decide, how the preview of your link post looks like on social media. You can edit the following fields to change the look:
de: Mit Hilfe der Meta-Tags kannst Du entscheiden, wie die Vorschau Deines Link-Posts in den sozialen Medien aussehen soll. Du kannst die folgenden Felder bearbeiten, um das Aussehen zu ändern:

en: With this function, you can compare the social media metrics for a period you choose by yourself and check whether the number of shared posts, impressions and interactions has increased or decreased. To do so, simply select a period via the calendar on the right, for example 3 days, to compare this time with the previous 3 days. This gives you a total number on the left and a comparison to the 3 days before on the right.
de: Mit dieser Funktion kannst Du die Social-Media-Kennzahlen für einen von Dir 
    festgelegten Zeitraum vergleichen und prüfen, ob die Anzahl der geteilten Beiträge, 
    der Impressionen und der Interaktionen gestiegen oder gesunken ist. Wähle dazu oben rechts im Kalender einen Zeitraum aus, zum Beispiel von 3 Tagen, um diese Zeit mit den 3 Tagen davor zu vergleichen. So erhältst Du links eine Gesamtzahl und rechts den Vergleich zu den 3 Tagen davor.

en: WordPress posts, pages and products
de: WordPress-Beiträge, -Seiten und -Produkte

en: WordPress session timeout: For security reasons, WordPress will let your session expire automatically if your site has been inactive for a while. Please reload this page to go on with your current action.
de: WordPress Session Timeout: WordPress beendet aus Sicherheitsgründen automatisch Deine aktuelle Session, wenn Deine Website eine Zeitlang inaktiv war. Bitte lade diese Seite neu, um mit Deiner aktuellen Arbeit fortzufahren.

en: WordPress uses heartbeats by default, Blog2Social as well. Please enable heartbeats for using Blog2Social!
de: WordPress verwendet standardmäßig den Heartbeat und Blog2Social auch. Aktiviere den Heartbeat damit Du Blog2Social problemlos nutzen kannst.

en: WordPress uses heartbeats by default, Blog2Social as well. Please enable heartbeats for using Blog2Social! See also:
de: WordPress verwendet standardmäßig Heartbeats, ebenso wie Blog2Social. Bitte aktiviere Heartbeats für die Nutzung von Blog2Social! Siehe auch:

en: Wordpress Content
de: WordPress-Inhalt

en: Work smarter, create better social media posts. Assistini AI is your personal time saver for creating content.
de: Intelligenter arbeiten, bessere Beiträge für soziale Medien erstellen. Assistini KI ist Dein persönlicher Zeitsparer für die Erstellung von Inhalten.

en: Would you like to delete a published post or edit a scheduled one?
de: Möchtest du einen veröffentlichten Beitrag löschen oder einen geplanten bearbeiten?

en: Would you like to retweet?
de: Möchtest Du Retweeten?

en: Write a review
de: Schreibe eine Rezension

en: Write something about your post...
de: Schreibe etwas...

en: Write something...
de: Schreibe etwas...

en: X Integration
de: X-Add-on

en: YES
de: JA

en: YES, delete
de: Ja, löschen

en: Yay :) You successfully registered for the Blog2Social Community!
de: Hurra :) Deine Registrierung für die Blog2Social Community war erfolgreich!

en: Yes, I accept
de: Ja,einverstanden

en: Yes, I want to test Blog2Social Premium 30 days for free
de: Ja, ich möchte Blog2Social Premium 30 Tage kostenlos testen

en: Yes, I want to upgrade to Blog2Social Premium
de: Ja, ich möchte gerne auf Blog2Social Premium upgraden

en: You are currently sharing this post as image post. Changes to title and description Meta Tag parameters will only be supported for link post formats. Please change your post format to link post to make individual changes to the title and description for your post preview.
de: Du teilst diesen Beitrag derzeit als Bild-Beitrag. Änderungen an den Meta Tags für Titel und Beschreibung werden nur für das Link-Beitragsformat unterstützt. Bitte ändere Dein Beitragsformat auf Link-Beitrag, um individuelle Änderungen am Titel und an der Beschreibung für Deine Beitragsvorschau vorzunehmen.

en: You are promoting another brand or a third party. This video will be classified as Branded Content.
de: Du bewirbst eine andere Marke oder eine Drittpartei. Dieses Video wird als Markeninhalt eingestuft.

en: You are promoting yourself or your own business. This video will be classified as Brand Organic.
de: Du bewirbst dich selbst oder dein eigenes Unternehmen. Dieses Video wird als „Markenorganisch“ eingestuft.

en: You are signed out of PR-Gateway!
de: Du bist von PR-Gateway abgemeldet!

en: You are sure you want to delete entries from the scheduling?
de: Bist Du sicher, dass Du Einträge aus Deiner Planung löschen möchtest?

en: You are sure, you want to delete entries from the reporting?
de: Bist Du sicher, dass Du Einträge aus dem Reporting löschen möchtest?

en: You are sure, you want to delete entries from the scheduling?
de: Bist Du sicher, dass Du Einträge aus Deiner Planung löschen möchtest?

en: You can always upgrade your current data volume.
de: Du kannst Dein aktuelles Datenvolumen jederzeit aufrüsten.

en: You can edit all times in the preview editor and save them as your default settings.
de: Du kannst alle Zeiten im Vorschau-Editor bearbeiten und als deine Standard-Einstellungen speichern.

en: You can ensure this by signing into YouTube and opening Video Manager > Partner Settings. Check if your account is verified
de: Du kannst dies sicherstellen, indem Du Dich bei YouTube anmeldest und den Video Manager > Partnereinstellungen öffnest. Prüfe, ob Dein Konto verifiziert ist.

en: You can now track the performance of your post directly in Blog2Social, and you can test it exclusively and for free!
de: Ab sofort stehen Dir Daten zur Performance Deiner Beiträge direkt in Blog2Social zur Verfügung, und Du kannst es exklusiv und kostenlos testen!

en: You can now track the performance of your posts directly in Blog2Social, starting with Facebook and Twitter, as well as other networks to follow. And you can test it exclusively and for free!
de: Ab sofort stehen Dir Daten zur Performance Deiner Beiträge direkt in Blog2Social zur 
    Verfügung, angefangen mit Facebook und Twitter, sowie weiteren Netzwerken, die 
    folgen werden. Und Du kannst es exklusiv und kostenlos testen!

en: You can now track the performance of your posts for Facebook and Twitter directly in Blog2Social. With these Social Media Metrics, you can analyze the performance of your social media posts you shared with the Blog2Social. Use it to optimize your social media strategy to reach your audience and to get better results for your social media posts.
de: Ab sofort stehen Dir für Facebook und Twitter Daten zur Performance Deiner Beiträge direkt in Blog2Social zur Verfügung. Mit den Social-Media-Kennzahlen kannst Du die Performance Deiner Social-Media-Beiträge, die Du mit Blog2Social geteilt hast, analysieren und die Kennzahlen für Deine weitere Social-Media-Strategie nutzen, um Deine Zielgruppen effektiver erreichen zu können und das Beste aus Deinen Social-Media-Beiträgen herauszuholen.

en: You can only plan ahead for up to 3 Years. The highest value possible for the given settings is now selected.
de: Du kannst nur bis zu 3 Jahre im Voraus planen. Der höchstmögliche Wert für die angegebenen Einstellungen ist jetzt ausgewählt.

en: You can only share the connection with blog users who use the same license as you.
de: Du kannst Deine Verbindung nur mit Blog-Benutzern teilen, die dieselbe Lizenz verwenden wie Du.

en: You can re-share your post for a different sharing purpose, or to share on a different choice of networks, profiles, pages or groups, or with different comments or images, or if you want to share your blog post images to image networks only, or re-share them at different times. You may vary your comments and images in order to produce more variations of your social media posts to share more often without sharing the same message over and over again. Whatever your choose to do for re-sharing your post, you can simply click "Re-share this post" and you will be led to the preview page where your can select your networks and edit your texts, comments or images according to your current sharing preferences.
de: Du kannst diesen Blogbeitrag erneut teilen, zum Beispiel, um diesen Beitrag auf einer anderen Auswahl an Netzwerken oder nur auf bestimmten Profilen, Seiten und Gruppen neu zu teilen, oder mit anderen Kommentaren, Bildern und Texten nur auf bestimmten Netzwerke zu teilen, oder um weitere Bilder zum Blogbeitrag nur an die Bilder-Netzwerke zu senden, oder um Deine Social Media Posts zu anderen Zeiten zu teilen. So erzielt Du mehr Variationen Deiner Social Media Posts und kannst Deinen Beitrag öfters posten, um mehr Aufmerksamkeit und Reichweite zu erzielen, ohne immer wieder die gleiche Mitteilung zu posten. Was auch immer Du zu teilen wünscht, klicke einfach auf "Diesen Beitrag erneut teilen" und Du wirst erneut zur Vorschau geführt, wo Deine Netzwerke, Texte und Bilder auswählen oder variieren kannst.

en: You can save your current network selection. This network selection will be loaded automatically next time you open the social media post editor via "Site & Blog Content" ->"Share on Social Media" or "Social Media Posts" ->"Customize & Schedule".
de: Du kannst Deine aktuelle Netzwerkauswahl speichern. Diese Netzwerkauswahl wird dann auch beim nächsten Mal geladen, wenn Du den Social Media Post-Editor über “Seiten & Blog Content” ->”Auf Social Media teilen” oder “Social Media Posts” ->”Anpassen & Planen” öffnest.

en: You can select to share your post as a link post, video link post, or an image post on the following social networks:
de: Du kannst einen Link-Beitrag, einen Video-Link-Beitrag oder einen Bild-Beitrag auf den folgenden Social-Media-Netzwerken teilen:

en: You can share a text post on the following networks:
de: Du kannst einen Text-Beitrag in den folgenden Netzwerken teilen:

en: You can share video and story posts with the %1$sVideo Add-on%2$s
de: Du kannst Video- und Story-Beiträge mit dem %1$sVideo-Add-on%2$s teilen.

en: You can track the following Social Media Metrics depending on the social networks:
de: Folgende Kennzahlen stehen Dir zur Verfügung:

en: You can use Bit.ly, Rebrandly or Sniply links to shorten the URL of your links and to track the performance of your links in your social networks. Activate one of the URL shorteners you like to use and link it to your account. Your social media posts will then be shared with your links of Bit.ly, Rebrandly or Sniply. You can then monitor the success of your posts in these accounts. Please note: Some networks do not allow shortlinks. Blog2Social will apply the regular URL for these social platforms. You find more information on the support of URL shortener by the different social platforms in the <a href="%s" target="_blank">link shortener guide</a>.
de: Du kannst Bit.ly, Rebrandly oder Sniply verwenden, um die URL Deiner Links zu verkürzen und die Performance Deiner Links in den sozialen Netzwerken zu verfolgen. Aktiviere einen der URL-Shortener, den Du verwenden möchtest, in den Blog2Social-Einstellungen und verbinde Blog2Social mit diesem Account. Deine Social-Media-Beiträge werden dann mit Deinem Bit.ly, Rebrandly oder Sniply Link geteilt und Du kannst den Erfolg Deiner Beiträge in dem jeweiligen Konto verfolgen. Bitte beachte: Nicht jedes Netzwerk erlaubt Kurzlinks. Blog2Social verwendet für diese Netzwerke dann die normale URL. Mehr Informationen dazu, welche URL-Shortener von den jeweiligen Netzwerken unterstützt werden, erhältst Du in dem  <a href="%s" target="_blank">“Link-Shortener”-Guide</a>.

en: You currently can't post videos directly
de: Du kannst derzeit keine Videos direkt veröffentlichen.

en: You currently have both Blog2Social Social Meta Tags and All in One SEO Pack plugins active. To make sure that your Social Meta Tags are set correctly, please deactivate All in One Seo Social Meta settings. If they are already deactivated, you can ignore this message.
de: Du hast derzeit sowohl Blog2Social Social Meta Tags als auch All in One SEO aktiv. Um sicherzustellen, dass Deine Social Meta Tags korrekt eingestellt sind, deaktiviere bitte die Social Meta Tags in All in One SEO. Wenn sie bereits deaktiviert sind, kannst Du diese Meldung ignorieren.

en: You don't have a Business License
de: Du hast keine Business-Lizenz

en: You don't have enough data volume left. Please top-up your data to upload your video.
de: Du hast nicht mehr genügend Datenvolumen. Bitte lade Dein Datenvolumen auf, um Dein Video hochzuladen.

en: You have 0GB <br>of 0GB left
de: Du hast 0GB <br>von 0GB übrig.

en: You have already retweeted this post.
de: Du hast diesen Post bereits retweetet.

en: You have deleted all meta data for posts and pages successfully.
de: Du hast alle Meta-Daten für Beiträge und Seiten erfolgreich gelöscht.

en: You have no more open app slots for this network. <a href="%s">Upgrade to a premium license to purchase additional slots.</a>
de: Du hast keine unbenutzten Apps mehr für dieses Netzwerk. <a href="%s">Upgrade auf eine Premium Lizenz, um zusätzliche Apps zu buchen.</a>

en: You have no posts in your queue.
de: Du hast noch keine Beiträge in Deiner Warteschlange.

en: You have no posts published or scheduled
de: Du hast keine Beiträge veröffentlicht oder geplant

en: You have not published or scheduled any posts.
de: Du hast keine Beiträge veröffentlicht oder geplant.

en: You have not saved any drafts.
de: Du hast keine Entwürfe gespeichert.

en: You have not saved any favorites.
de: Du hast keine Favoriten gespeichert.

en: You have reached the limit of your free video trial period
de: Du hast das Limit Deines kostenlosen Video-Testzeitraums erreicht

en: You have reached the video cap for direct posting, try again later
de: Du hast das Video-Limit für direktes Veröffentlichen erreicht, versuche es später erneut.

en: You have still set up scheduled posts for this network:
de: Du hast noch ausstehende Veröffentlichungen für dieses Netzwerk geplant:

en: You need a higher user role to upload an image on this blog. Please contact your administrator.
de: Du brauchst eine höhere Benutzerrolle, um ein Bild auf diesem Blog hochzuladen. Bitte kontaktiere Deinen Administrator.

en: You need admin rights to use the Social Meta Data. Please contact your administrator.
de: Du benötigst Administratorrechte, um die Social-Metadaten zu nutzen. Bitte kontaktiere Deinen Administrator.

en: You need admin rights to use the Troubleshooting-Tool. Please contact your administrator.
de: Für die Nutzung des Problemanalyse-Tools werden Adminrechte benötigt. Bitte wende Dich an Deinen Administrator.

en: You need at least one network collection
de: Du brauchst mindestens eine Netzwerkgruppierung.

en: You need to indicate if your TikTok content promotes yourself, a third party, or both.
de: Du musst angeben, ob dein TikTok-Inhalt dich selbst, eine dritte Partei oder beide fördert.

en: You reached the maximum of generated words for your plan.
de: Du hast die maximale generierte Wortzahl in Deinem Plan erreicht

en: You still have<br><b>%1$s</b><br>of %2$s left
de: Du hast noch<br><b>%1$s</b><br>von %2$s übrig

en: You used the Video-Addon
de: Du hast das Video-Addon verwendet

en: You want re-share your blog post?
de: Du möchtest Deinen Beitrag erneut teilen?

en: You want to add additional apps?
de: Du möchtest zusätzliche Apps?

en: You want to auto-post your blog post?
de: Du möchtest Deinen Beitrag automatisch posten?

en: You want to change the image, title and description for your post?
de: Möchtest Du das Bild, den Titel und die Beschreibung für Deinen Post ändern?

en: You want to change your link image, link title and link description for this network? Click here.
de: Du möchtest das Bild, den Titel und die Beschreibung ändern?  Hier Klicken.

en: You want to connect a network page?
de: Du möchtest eine Netzwerk-Seite verbinden?

en: You want to connect a network profile?
de: Du möchtest Dich mit einem Netzwerkprofil verbinden?

en: You want to connect a social media group?
de: Du möchtest eine Social-Media-Gruppe verbinden?

en: You want to create image posts with any image from your media library?
de: Möchtest Du Bild-Posts mit einem beliebigen Bild aus Deiner Mediathek erstellen?

en: You want to create text posts?
de: Möchtest Du Text-Posts erstellen?

en: You want to define a new combination of networks?
de: Du möchtest eine neue Kombination von Netzwerken anlegen?

en: You want to delete a publish post entry?
de: Du möchtest einen veröffentlichten Beitrag löschen?

en: You want to delete your Social Media post?
de: Du möchtest Deinen Social Media Post löschen?

en: You want to edit your scheduled post?
de: Sie möchten Ihre vorgeplanten Beiträge bearbeiten?

en: You want to load your time settings?
de: Du möchtest Deine Zeiten laden?

en: You want to plan your posts?
de: Möchtest du deine Beiträge planen?

en: You want to schedule your posts and use the Best Time Scheduler?
de: Du möchtest die Veröffentlichung Deiner Posts planen und den Beste Zeiten Manager benutzen?

en: You will find a checklist for setting Open Graph tags in the <a href="%s" target="_blank">Open Graph Tag guide</a>.
de: Eine Checkliste zum Setzen von Open Graph Tags findest Du im <a href="%s" target="_blank">Open Graph Tag Leitfaden</a>.

en: You will find more information about the pre-defined best time settings by Blog2Social in this <a href="%s" target="_blank">best time guide</a>.
de: Mehr Informationen zu den vordefinierten “beste Zeiten”-Einstellungen von Blog2Social findest Du in diesem <a href="%s" target="_blank">"Beste Zeiten"-Guide</a>.

en: You will find more information and detailed instructions in the <a href="%s" target="_blank">Instagram Business guide</a>.
de: Mehr Informationen und eine ausführliche Anleitung erhältst Du im <a href="%s" target="_blank">"Instagram-Business"-Leitfaden</a>.

en: You will find more information on how to use post templates for your social media posts in this <a href="%s" target="_blank">post template guide</a>.
de: Mehr Informationen dazu, wie Du Deine Beitragsvorlagen für Deine Social-Media-Netzwerke nutzen kannst, findest Du in diesem <a href="%s" target="_blank">"Beitragsvorlagen"-Guide</a>.

en: You will get more information on how to assign the Auto-Poster settings in the <a target="_blank" href="%s">Auto-Poster guide</a>.
de: Mehr Informationen dazu, wie Du die Einstellungen zuweisen kannst, findest Du in diesem <a target="_blank" href="%s">Auto-Poster-Guide</a>.

en: You've reached your daily posting limit!
de: Du hast Dein tägliches Post Limit erreicht!

en: You've reached your posting limit!
de: Du hast Dein Post Limit erreicht!

en: You've reached your posting volume!
de: Du hast Dein Post Volumen erreicht!

en: YouTube is available via the %1$sVideo Add-on%2$s
de: YouTube ist über das %1$sVideo-Add-on%2$s verfügbar.

en: Your Activity
de: Deine Aktivität

en: Your Facebook page is not available. Please check if a valid Facebook page is connected with your Instagram Business account.
de: Deine Facebook-Seite ist nicht verfügbar. Bitte überprüfe, ob eine gültige Facebook-Seite mit Deinem Instagram Business-Konto verbunden ist.

en: Your Facebook profile does not have access to the Facebook page which is connected to your Instagram account. <a target="_blank" href="%s">Learn how to check and edit the Facebook page settings.</a>
de: Dein Facebook-Profil hat keinen Zugriff auf die Facebook-Seite, die mit Deinem 
    Instagram-Konto verbunden ist.<a target="_blank" href="%s">Erfahre, wie Du die Facebook-Seiteneinstellungen prüfen und ändern kannst. </a>

en: Your Google Account does not have access to this provided location because your Google Account is not verified.
de: Dein Google-Konto hat keinen Zugriff auf den angegebenen Standort, da Dein Google-Konto nicht verifiziert ist.

en: Your Google Account does not have access to this provided location. You must ensure that the location is verified and available in Google.
de: Dein Google-Konto hat keinen Zugriff auf den angegebenen Standort. Du musst sicherstellen, dass der Standort verifiziert und in Google verfügbar ist.

en: Your TikTok share settings don’t match your TikTok account. Please update under your Blog2Social network settings or in your TikTok profile.
de: Deine TikTok-Teilen-Einstellungen stimmen nicht mit deinem TikTok-Konto überein. Bitte aktualisiere sie in deinen Blog2Social-Netzwerkeinstellungen oder in deinem TikTok-Profil.

en: Your Video is uploading. It may take a few minutes for the content to process and be visible on your profile.
de: Dein Video wird hochgeladen. Es kann einige Minuten dauern, bis der Inhalt verarbeitet ist und auf deinem Profil sichtbar wird.

en: Your Video is uploading. Please note: It can take up to 2-3 hours for YouTube to index your newly uploaded video (Youtube Shorts excluded).
de: Dein Video wird hochgeladen. Bitte beachte: Es kann bis zu 2-3 Stunden dauern, bis YouTube Dein neu hochgeladenes Video indiziert hat (YouTube Shorts ausgenommen).

en: Your addon data volume has exceeded. You can order a new data volume for your license.
de: Dein Addon-Datenvolumen ist überschritten. Du kannst weiteres Datenvolumen für Deine Lizenz bestellen.

en: Your app could not be saved. Please try again.
de: Die APP-Daten konnten nicht gespeichert werden. Bitte versuche es erneut.

en: Your app has been removed successfully.
de: Die App wurde erfolgreich entfernt.

en: Your app was saved successfully.
de: Die App wurde erfolgreich gespeichert.

en: Your app was updated successfully.
de: Die App wurde erfolgreich aktualisiert.

en: Your authorization could not be removed.
de: Deine Autorisierung konnte nicht entfernt werden.

en: Your authorization has been removed successfully.
de: Deine Autorisierung wurde erfolgreich entfernt.

en: Your authorization has expired. Please re-authorize your Assistini account.
de: Deine Autorisierung ist abgelaufen. Bitte autorisiere dein Assistini-Konto erneut.

en: Your authorization has expired. Please reconnect your Instagram account in the Blog2Social network settings. <a target="_blank" href="%s">Learn how to reconnect your account.</a>
de: Deine Autorisierung ist abgelaufen. Bitte verbinde Dein Instagram-Konto in den 
    Blog2Social-Netzwerkeinstellungen erneut.<a target="_blank" href="%s">So verbindest Du Dein Konto neu.</a>

en: Your authorization has expired. Please reconnect your account in the Blog2Social network settings. <a target="_blank" href="%s">Guide</a>.
de: Ihre Autorisierung ist abgelaufen. Bitte verbinden Sie Ihr Konto erneut in den Blog2Social Netzwerkeinstellungen.<a target="_blank" href="%s">Info</a>.

en: Your authorization was successful.
de: Deine Autorisierung war erfolgreich.

en: Your blog post is not yet published on your Wordpress!
de: Dein Beitrag ist derzeit nicht auf Deinem WordPress veröffentlicht.

en: Your blog post was not available for the network at the time of publishing.
de: Dein Blogbeitrag war zum Zeitpunkt der Veröffentlichung für das Netzwerk nicht verfügbar.

en: Your brand
de: Deine Marke

en: Your changes will have no effect on your social media posts on Facebook, if you have manually unchecked the Meta Tag options for Facebook in your Blog2Social <a target="_blank" href="%s">settings</a>
de: Deine Änderungen haben keine Auswirkungen auf Deine Social Media Beiträge auf Facebook, wenn Du die Meta Tag Optionen für Facebook in Deinen Blog2Social <a target="_blank" href="%s">Einstellungen</a> manuell deaktiviert hast.

en: Your changes will have no effect on your social media posts on Twitter, if you have manually unchecked the Meta Tag options for Twitter in your Blog2Social <a target="_blank" href="%s">settings</a>
de: Deine Änderungen haben keine Auswirkungen auf Deine Social Media Beiträge auf Twitter, wenn Du die Meta Tag Optionen für Twitter in Deinen Blog2Social <a target="_blank" href="%s">Einstellungen</a> manuell deaktiviert hast.

en: Your changes will not affect your previously shared social media posts if you have manually disabled the meta tag options in your <a target="_blank" href="%s">Blog2Social settings</a>.
de: Deine Änderungen werden sich nicht auf deine zuvor geteilten Beiträge in sozialen Medien auswirken, wenn du die Meta-Tag-Optionen in deinen <a target="_blank" href="%s">Blog2Social-Einstellungen</a> manuell deaktiviert hast.

en: Your changes will not be applied to your previously shared social media posts if you have manually disabled the meta tag options in your <a target="_blank" href="%s">Blog2Social settings</a>.
de: Deine Änderungen werden sich nicht auf deine zuvor geteilten Beiträge in sozialen Medien auswirken, wenn du die Meta-Tag-Optionen in deinen <a target="_blank" href="%s">Blog2Social-Einstellungen</a> manuell deaktiviert hast.

en: Your complete social media management in one place
de: Dein komplettes Social-Media-Management an einem Ort

en: Your content on autopilot. Consistent posting, zero effort.
de: Dein Inhalt auf Autopilot. Konsistente Veröffentlichung, null Aufwand.

en: Your current license:
de: Deine aktuelle Lizenz:

en: Your daily limit for posting automatically has been reached.
de: Dein tägliches Limit für Autoposter-Beiträge ist erreicht.

en: Your daily limit for this network has been reached. Please try again later.
de: Dein tägliches Beitragslimit für dieses Netzwerk wurde erreicht. Bitte versuche es später noch einmal.

en: Your daily limit has been reached.
de: Dein tägliches Beitragslimit wurde erreicht.

en: Your daily post volume
de: Dein tägliches Post Volumen

en: Your daily posting limit for this network has been reached. Please try again tomorrow or upgrade your Addon for your premium version.
de: Dein tägliches Posting-Limit für dieses Netzwerk wurde erreicht. Bitte versuche es morgen erneut oder aktualisiere Dein Addon für Deine Lizenz.

en: Your daily posting limit has been reached. Please try again tomorrow or upgrade your version.
de: Dein tägliches Postinglimit ist erreicht. Bitte versuche es morgen erneut oder upgrade Deine Lizenz-Version.

en: Your entered License Key is invalid. Please contact support!
de: Der eingegebene Lizenzschlüssel ist ungültig. Bitte wende Dich an unseren Kundenservice.

en: Your feedback could not be delivered.
de: Dein Feedback konnte nicht gesendet werden.

en: Your free Blog2Social Premium trial version is activated for
de: Deine Blog2Social kostenlose Premium Testversion ist aktiviert für

en: Your free Premium trial ends soon.
de: Deine kostenlose Premium Testphase endet bald.

en: Your free trial for the Video-Addon is valid until
de: Deine kostenlose Testversion des Video-Addons ist gültig bis

en: Your free trial of Blog2Social PREMIUM has ended.
de: Ihre kostenlose Testversion von Blog2Social PREMIUM ist beendet.

en: Your group can not be found by the network.
de: Deine Gruppe kann vom Netzwerk nicht gefunden werden.

en: Your image will be uploaded. If TikTok has successfully processed your image, you can unlock it in your TikTok app.
de: Dein Bild wird hochgeladen. Wenn TikTok Dein Bild erfolgreich verarbeitet hat, kannst Du es in Deiner TikTok-App freischalten.

en: Your license key has reached the maximum number of users.
de: Dein Lizenzschlüssel hat die maximale Anzahl von Benutzern erreicht.

en: Your limit for your quota of posts in your queue has been reached. Please delete posts from your queue before you add more
de: Das Limit Deines Kontingents für Beiträge in Deiner Warteschlange wurde erreicht. Bitte lösche Beiträge aus Deiner Warteschlange bevor Du neue hinzufügst

en: Your message has been saved by PR-Gateway as a draft!
de: Deine Nachricht wurde von PR-Gateway als Entwurf gespeichert.

en: Your message was not successfully transmitted. Please try again!
de: Deine Nachricht wurde nicht erfolgreich übertragen. Bitte versuche es erneut!

en: Your message will now be sent over PR gateway to the press portals!
de: Deine Mitteilung wird nun über PR-Gateway an die Presseportale gesendet!

en: Your monthly X post volume
de: Dein monatliches X Post Volumen

en: Your network activation has expired. Please unlock this network for your licence.
de: Deine Netzwerkaktivierung ist abgelaufen. Bitte entsperre dieses Netzwerk für Deine Lizenz.

en: Your network app does not have permission for this action. Please check your network app settings in your network developer portal.
de: Deine Netzwerk-App hat keine Berechtigung für diese Aktion. Bitte überprüfen Sie die Einstellungen Ihrer Netzwerk-App in Ihrem Netzwerk-Entwicklerportal.

en: Your network apps with Trial access may not create posts. Please check your network app settings in your network developer portal and upgrade your app. Please read also the following <a target="_blank" href="%s">guide</a>.
de: Deine Netzwerk-Apps mit Testzugang können möglicherweise keine Beiträge erstellen. Bitte überprüfe die Einstellungen Deiner Netzwerk-App in Deinem Netzwerk-Entwicklerportal und aktualisiere Deine App. Bitte lies auch folgenden <a target="_blank" href="%s">guide</a>.

en: Your networks. Your structure. Your workflow.
de: Deine Netzwerke. Deine Struktur. Dein Workflow.

en: Your photo/video will be labeled as 'Paid partnership'.
de: Dein Foto/Video wird als „Bezahlte Partnerschaft“ gekennzeichnet.

en: Your photo/video will be labeled as 'Promotional content'.
de: Dein Foto/Video wird als „Werbematerial“ gekennzeichnet.

en: Your post could not be posted, because your image can not be processed by the network. <a target="_blank" href="%s">Guide</a>.
de: Dein Beitrag konnte nicht gepostet werden, weil Dein Bild vom Netzwerk nicht verarbeitet werden kann. <a target="_blank" href="%s">Info</a>.

en: Your post could not be posted, because your image is not available or the image source is not publish readable. <a target="_blank" href="%s">Guide</a>.
de: Dein Beitrag konnte nicht veröffentlicht werden, weil Dein Bild nicht verfügbar ist oder die Bildquelle die Veröffentlichung nicht zulässt. <a target="_blank" href="%s">Info</a>

en: Your post could not be posted. More information in this <a href="%s" target="_blank">Instagram troubleshoot checklist</a>.
de: Dein Beitrag konnte nicht geteilt werden. Mehr Informationen in der <a href="%s" target="_blank">Instagram-Checkliste für Problemlösungen</a>.

en: Your post is a duplicate.
de: Du kannst auf dem Netzwerke keine Duplikate veröffentlichen.

en: Your post is still on draft or pending status. Please make sure that your post is published or scheduled to be published on this blog. You can then auto-post or schedule and customize your social media posts with Blog2Social.
de: Bitte stelle sicher, dass Dein Beitrag auf Deinem Blog veröffentlicht oder geplant ist. Dann kannst Du Deinen Beitrag mit Blog2Social anpassen und planen.

en: Your post volume
de: Dein Post Volumen

en: Your posting limit for this network has been reached. Please upgrade your Addon for your premium version.
de: Dein Beitragslimit für dieses Netzwerk wurde erreicht. Bitte aktualisiere Dein Addon für Deine Lizenz.

en: Your posting limit has been reached. Please upgrade your version or order an additional posting contingent for your premium version.
de: Dein Postinglimit wurde erreicht. Bitte upgrade Deine Version oder bestelle ein zusätzliches Posting Kontingent für Deine Premium-Version.

en: Your profile could not be saved.
de: Dein Profil konnte nicht gespeichert werden.

en: Your profile was saved successful.
de: Dein Profil wurde erfolgreich gespeichert.

en: Your profiles:
de: weitere Profile:

en: Your saved networks will be activated for your schedule (green checkmark) in the right side navigation. You can  select or deselect social network accounts at any time by clicking on them or connect new social networks on the "+ Add more" icon on top of the navigation bar.
de: Deine gespeicherten Netzwerke werden für Deine Planung aktiviert (grüner Haken) in der rechten Seitennavigation angezeigt. Du kannst jederzeit Netzwerke per Klick deaktivieren und andere aktivieren oder über die Schaltfläche "+ Mehr hinzufügen", im obersten Feld der Navigation, neue Netzwerke verbinden.

en: Your session has expired. Please try again.
de: Deine Sitzung ist abgelaufen. Bitte versuche es erneut.

en: Your settings could not be saved, because you have auto-posting enabled but no social networks selected.
de: Deine Einstellungen konnten nicht gespeichert werden, da Du keine sozialen Netzwerke ausgewählt hast, bevor Du den Auto-Poster aktiviert hast.

en: Your settings could not be saved.
de: Deine Einstellungen konnten nicht gespeichert werden.

en: Your settings were successfully saved.
de: Deine Einstellungen wurden erfolgreich gespeichert.

en: Your test licence expires in %d days.
de: Deine Test-Lizenz läuft in %d Tagen ab.

en: Your test licence has expired.
de: Deine Test-Lizenz ist abgelaufen.

en: Your trial has already been activated.
de: Deine Testversion wurde bereits aktiviert.

en: Your video could not be posted, because it is not available or the source does not allow publishing.
de: Dein Video konnte nicht veröffentlicht werden, weil es nicht verfügbar ist oder die Quelle die Veröffentlichung nicht zulässt.

en: Your video could not be posted, because the server did not respond Please try again later! Contact our support team, if the failure should persist. (Error Code: V001)
de: Dein Video konnte nicht veröffentlicht werden, da der Server nicht geantwortet hat. Bitte versuche es später noch einmal! Wende Dich an unser Support-Team, falls der Fehler weiterhin bestehen sollte. (Fehlercode: V001)

en: Your video could not be posted, because your video format seems to be invalid. Please check your video file for errors and property rights. (Error Code: V002)
de: Dein Video konnte nicht veröffentlicht werden, da Dein Videoformat ungültig zu sein scheint. Bitte überprüfe Deine Videodatei auf Fehler und Eigentumsrechte. (Fehlercode: V002)

en: Your video could not be posted. Please try again! (Error Code: V003)
de: Dein Video konnte nicht veröffentlicht werden. Bitte versuche es erneut! (Fehlercode: V003)

en: Your video could not be uploaded. Please check your video file for errors and try again! (Error Code: V004)
de: Dein Video konnte nicht hochgeladen werden. Bitte überprüfen Deine Videodatei auf Fehler und versuche es erneut! (Fehlercode: V004)

en: Your video description is empty!
de: Deine Video Beschreibung ist leer!

en: Your video does not have the correct %s aspect ratio.
de: Dein Video hat nicht das korrekte %s Seitenverhältnis.

en: Your video exceeds the maximum length. The maximum video length for this network is %s seconds. Please select a shorter video.
de: Dein Video überschreitet die maximale Länge. Die maximale Videolänge für dieses Netzwerk beträgt %s Sekunden. Bitte wähle ein kürzeres Video.

en: Your video file could not be found. Please check if it has been deleted or renamed.
de: Deine Videodatei konnte nicht gefunden werden. Bitte prüfe, ob sie gelöscht oder umbenannt wurde.

en: Your video file could not be uploaded. Please check your video!
de: Deine Videodatei konnte nicht hochgeladen werden. Bitte überprüfe Dein Video!

en: Your video file has successfully been added to the media library!
de: Deine Videodatei wurde erfolgreich zur Mediathek hinzugefügt!

en: Your video file is too big. Please choose a smaller video file.
de: Deine Videodatei ist zu groß. Bitte wähle eine kleinere Videodatei.

en: Your video frame rate is too low. The minimum frame rate is %s.
de: Deine Bildwiederholfrequenz ist zu niedrig. Die Mindest-Wiederholrate ist %s.

en: Your video has been posted to TikTok and is now available to be released in the Tiktok mobile app.
de: Dein Video wurde auf TikTok gepostet und kann nun in der TikTok-App veröffentlicht werden.

en: Your video is below the minimum length. The minimum video length for this network is %s seconds. Please select a longer video.
de: Dein Video ist kürzer als die Mindestlänge. Die Mindestlänge des Videos für dieses Netzwerk beträgt %s Sekunden. Bitte wähle ein längeres Video aus.

en: Your video is exceeding the maximum file size of %s Megabyte. Please compress your video file or select a video with a smaller file size.
de: Dein Video überschreitet die maximale Dateigröße von %s Megabyte. Bitte komprimieren Deine Videodatei oder wähle ein Video mit einer kleineren Dateigröße.

en: Your video is exceeding the maximum length. The maximum video length for this network is %s seconds. Please select a shorter video.
de: Dein Video überschreitet die maximale Länge. Die maximale Videolänge für dieses Netzwerk beträgt %s Sekunden. Bitte wähle ein kürzeres Video.

en: Your video is too long or too short. Please try a different length.
de: Dein Video ist zu lang oder zu kurz. Bitte probiere eine andere Länge.

en: Your video is too long to post directly
de: Dein Video ist zu lang, um es direkt zu veröffentlichen.

en: Your video is uploading.
de: Dein Video wird hochgeladen.

en: Your video resolution is too low. The minimum resolution for this network is %1$s x %2$s (%3$s).
de: Deine Videoauflösung ist zu niedrig. Die Mindestauflösung für dieses Netzwerk beträgt %1$s x %2$s (%3$s).

en: Your video will be uploaded. After TikTok has processed your video, you can unlock it in your TikTok app.
de: Dein Video wird nun hochgeladen. Nachdem TikTok Dein Video verarbeitet hat, kannst Du es in Deiner TikTok-App freischalten.

en: Your yearly post volume
de: Dein jährliches Post Volumen

en: Zip Code
de: Postleitzahl

en: activate Legacy mode
de: Kompatibilitätsmodus aktivieren

en: activated
de: aktiviert

en: add Schedule
de: Zeitplan hinzufügen

en: add another post
de: einen weiteren Post anlegen

en: add post
de: Beitrag hinzufügen

en: add/change connection
de: Verbindung hinzufügen/ändern

en: additional groups
de: gebuchte Gruppen

en: additional pages
de: gebuchte Seiten

en: additional profiles
de: gebuchte Profile

en: all
de: Alle

en: all authors
de: alle Autoren

en: all categories & tags
de: alle Kategorien & Schlagwörter

en: all post types
de: alle Inhaltstypen

en: all posts
de: alle Beiträge

en: all statuses
de: Alle Status

en: allow shortcodes in my post
de: berücksichtige Shortcodes in meinen Beiträgen

en: already shared
de: geteilt

en: and many more!
de: und vieles mehr!

en: apply post templates for imported posts
de: beitragsvorlagen für importierte Beiträge anwenden

en: apply re-post
de: erneut posten

en: assign
de: zuweisen

en: at
de: um

en: at my best time settings
de: zu meinen besten Zeiten

en: at my best times
de: zu meinen besten Zeiten

en: at scheduled times
de: zu geplanten Zeiten

en: authorised with app:
de: autorisiert mit App:

en: authorize
de: autorisieren

en: autopost
de: Auto-Post

en: back to install plugins
de: zurück zur Pluginübersicht

en: based on over 2000 reviews
de: basierend auf über 2000 Bewertungen

en: change
de: ändern

en: change website address
de: Webseiten-Adresse ändern

en: characters
de: Zeichen

en: clear
de: löschen

en: clock
de: Uhr

en: connect
de: Jetzt mit Netzwerken verbinden

en: continue
de: weiter

en: create
de: erstellen

en: create account
de: Konto erstellen

en: currently scheduled
de: geplant

en: customize
de: individualisieren

en: cut & rotate image
de: schneide & rotiere das Bild

en: days at
de: Tage um

en: deactivated
de: deaktiviert

en: delete
de: löschen

en: delete from reporting
de: aus Reporting löschen

en: delete selected posts
de: markierte Beiträge löschen

en: diagnosis in progress...
de: diagnose läuft...

en: displayed content
de: angezeigter Inhalt

en: draft
de: Entwurf

en: enable Auto-Posting
de: Auto-Posting aktivieren

en: filter
de: Filter

en: first publication on blog
de: erste Veröffentlichung auf dem Blog

en: for:
de: für:

en: guide for server connection
de: Serververbindungs-Guide

en: hide
de: ausblenden

en: hide calendar
de: Planungskalender verbergen

en: immediately
de: sofort

en: immediately after publishing
de: sofort nach Veröffentlichung

en: include <a href="%s" target="_blank">favorites posts</a> only
de: nur <a href="%s" target="_blank">Favoriten</a> hinzufügen

en: include posts with images only
de: nur Beiträge mit Bildern hinzufügen

en: is currently being processed by the network
de: wird vom Netzwerk verarbeitet

en: is determined automatically
de: wird automatisch ermittelt

en: is waiting to shared by %s
de: wartet darauf von %s geteilt zu werden

en: last modified by %s
de: zuletzt von %s bearbeitet

en: last publication on blog
de: letzte Veröffentlichung auf dem Blog

en: last saved
de: zuletzt gespeichert:

en: last scheduled post first
de: letzten geplanten Post zuerst

en: last shared on social media
de: zuletzt auf Social Media geteilt

en: latest share by %s
de: zuletzt von %s geteilt

en: latest upload by %1$s on %2$s
de: zuletzt hochgeladen von %1$s am %2$s

en: learn more
de: mehr erfahren

en: load Draft
de: Entwurf aufrufen

en: log out
de: abmelden

en: minutes
de: Minuten

en: monthly
de: monatlich

en: move
de: verschieben

en: network connected
de: Netzwerk verbunden

en: new posts
de: Neue Beiträge

en: newest first
de: neuste zuerst

en: next scheduled post first
de: nächsten geplanten Post zuerst

en: next share by %s
de: wird als nächstes von %s geteilt

en: no URL Shortener
de: kein URL Shortener

en: not yet shared
de: noch nicht geteilt

en: oldest first
de: älteste zuerst

en: on Blog
de: auf dem Blog

en: on blog
de: auf dem Blog

en: only posts that have been shared no more than %s times
de: nur Beiträge die maximal %s mal geteilt wurden

en: or
de: oder

en: or <a target="_blank" href="%s">start with free 30-days-trial of Blog2Social Premium</a> (no payment information needed)
de: oder <a target="_blank" href="%s">Starte mit der 30-tägigen kostenlosen Testversion von Blog2Social Premium</a> (keine Zahlungsinformationen erforderlich)

en: or higher
de: oder höher

en: original blog post
de: ursprünglicher Blogbeitrag

en: own period
de: Eigener Zeitraum

en: permanently hide
de: immer ausblenden

en: please upgrade
de: Bitte upgraden

en: post format
de: Beitragsformat

en: posts per day
de: Posts pro Tag

en: publish with a delay
de: veröffentliche mit einer Verzögerung

en: publish with a delay of
de: Veröffentliche mit einer Verzögerung von

en: published
de: veröffentlicht

en: purchase additional apps
de: kaufe zusätzliche Apps

en: re-share
de: erneut teilen

en: recommended length
de: Empfohlene Länge

en: refresh authorization
de: Autorisierung aktualisieren

en: reload
de: neu laden

en: remaining from
de: verbleibend von

en: required
de: erforderlich

en: requires image
de: Bild benötigt

en: reset
de: zurücksetzen

en: reset password
de: Passwort zurücksetzen

en: resolve conflict
de: Konflikt beheben

en: save
de: speichern

en: save...
de: speichere Daten...

en: saved
de: gespeichert

en: scheduled
de: geplant

en: scheduled by %s
de: von %s vorgeplant

en: scheduled for
de: geplant für

en: scheduled on
de: geplant für

en: scheduled post(s)
de: geplante Beiträge

en: scheduled posts
de: geplante Beiträge

en: scheduled social media posts
de: geplante Beiträge

en: scroll to bottom
de: zum Seitenende

en: scroll to top
de: zum Seitenanfang

en: select
de: auswählen

en: select all
de: alle auswählen

en: selected date
de: ausgewähltes Datum

en: share
de: teilen

en: share as draft
de: als Entwurf speichern

en: share directly
de: sofort Teilen

en: share oldest posts first
de: älteste Beiträge zuerst teilen

en: share up to
de: teile bis zu

en: shared by %s
de: von %s geteilt

en: shared by user
de: geteilt von Nutzer

en: shared social media posts
de: geteilte Beiträge

en: shared to network
de: geteilt auf Netzwerk

en: shared video posts
de: geteilte Video-Posts

en: sharing in progress by %s
de: wird gerade von %s geteilt

en: show
de: ansehen

en: show all
de: Alle anzeigen

en: show calendar
de: Planungskalender anzeigen

en: show details
de: Details anzeigen

en: social media posts
de: social Media Posts

en: social media posts ready to be shared
de: Social Media Posts sind bereit, geteilt zu werden

en: sort
de: sortieren

en: submit
de: Absenden

en: subscribe
de: Abonnieren

en: subscribed
de: abonniert

en: times
de: Mal

en: updated posts
de: Aktualisierte Beiträge

en: uploaded by %1$s on %2$s
de: hochgeladen von %1$s am %2$s

en: uploaded by %s
de: Hochgeladen von %s

en: uploading in progress by %s
de: wird gerade von %s geteilt

en: video properties not supported
de: Video-Eigenschaften werden nicht unterstützt

en: view social media post
de: Zeige Social Media Beitrag an

en: weekly
de: wöchentlich

en: words
de: Wörtern

en: your Blog2Social license to extend the quota for the number of posts in your queue.
de: Blog2Social für ein höheres Kontingent an Posts in der Warteschlange.
